Yoğun Bakımda 65 Yaş Üzeri Sinyali
Haber
20 Kasım 2020 - Cuma 10:19
 
Yoğun Bakımda 65 Yaş Üzeri Sinyali
Malatya'da korona virüs nedeniyle yatak doluluk oranları hakkında bilgiler veren Malatya Sağlık il müdürü Prof. Dr. Recep Bentli; "Servislerde, çok ciddi anlamda bir doluluk oranımız yok. Tabi ki yatan hastalarımız var. Hastanelerde yüzde 40 servis doluluğumuz var. Yoğun bakımlarımız da özellikle 65 yaş üstü yüzde 80 oranında yer alırken, doluluk oranımız ise yüzde 70 seviyelerinde."dedi.
Gündem Haberi
Yoğun Bakımda 65 Yaş Üzeri Sinyali

Malatya Sağlık il müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, gazetemize Malatya'daki vaka oranları ve Malatya'da bulunan hastanelerdeki doluluk oranları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bentli 65 Yaş üzeri vatandaşların yoğun bakım ünitelerindeki tedavi oranlarının yüksek olduğunu hatırlatarak, vatandaşların daha duyarlı olmasını istedi.

"EYLÜL AYINDAKİ DEĞER YOK"

Malatya'da salgında yoğunluk var ama Eylül ayındaki pik değerler seviyesinde olmadığını söyleyen Bentli;"Pandemi, bildiğiniz gibi 15 Mart'tan itibaren verdiğimiz bir salgın durumu. Pandeminin başlarında batı illeri çok yoğun, doğu illeri çok yoğun yaşamamasına rağmen, seyahat yasaklarının kalkması, yaza doğru insanların kendi memleketlerine gitmesiyle birlikte, özellikle İstanbul'dan hemşerilerimizin yoğun bir şekilde Malatya'ya dönüşüyle birlikte yavaş yavaş vaka sayılarımız artmıştır. Ama özellikle Kurban Bayramı olana kadar rahattık. Ama Kurban Bayramından sonra vatandaşların çok dikkat etmemesi, umursamaması nedeniyle ev ziyaretleri, kapalı ortamlarda yapılan düğünler, taziyeler gibi nedenlerle vaka sayısı arttı ve Eylül'ün 15'ine biz en yüksek rakamı gördük. Daha sonra bir düşüşe geçti, gördüğümüz en yüksek rakamın 3'de 1'ine kadar düştük. Ama Ekim'in 20'sinden itibaren de bu defa kışın etkisiyle insanlar kapalı ortamlarda daha fazla kalmaya başladılar. Bunun etkiyle de tekrar vaka sayılarımız artmaya başladı. Ama Eylül'de gördüğümüz pik dediğimiz o rakama ulaşmadı. Yinede yüksek rakamlarda, seviyelerde vaka sayılarımız var. Tabi ki, hasta sayımız buna oranla düşük. Bakanımız günlük vaka sayılarını açıklıyor. Bizimde ilimizde bu rakamlarla birlikte servislerde, çok ciddi anlamda bir doluluk oranımız yok. Tabi ki yatan hastalarımız var. Hastanelerde yüzde 40 servis doluluğumuz var. Yoğun bakımlarımız da özellikle 65 yaş üstü yüzde 80 oranında yer alırken, doluluk oranımız ise yüzde 70 seviyelerinde."

"RAKAMLAR SİNYAL VERİYORDU"

Alınan kısıtlama kararlarını değerlendiren Bentli; "Cumhurbaşkanımız tarafından açıklaması yapılan alınan tedbirler ve kısıtlamalarla inşallah bu rakamların düşmesini bekliyoruz. Bu rakamlar bizim için sinyal verici rakamlar değildi ama batı iller için sinyal verici rakamlar olduğu için bu tür kararlar alındı. İnşallah bizim ilimizde de bu alınan kararların, kısıtlamaların faydası olacak. Çok daha yüksek rakamları görmeden, inşallah vefat olmadan bu pandemiyi, özelliklede bu kışı bitirmemiz gerekiyor. Yoksa kışın önümüzde ağır bir süreç bizi beklediği düşündürüyor." Şeklinde konuştu.  

 "GÜÇLÜ HASTANELER VAR"

Son 15 yılda yoğun bakım ünite rezervlerinde ciddi artışlar yaşandığına dikkat çeken Bentli;"Dünyanın bazı ülkelerinde 2. Dalga söz konusu, aynı yoğunluğu bizde yaşıyoruz aslında. Avrupa'da gördüğümüz o büyükşehirlerdeki manzaralar. Bizimde şuana İstanbul'da gerçekten yoğun bir vaka sayısı artışı var. Hatta sayın bakanımızın açıklamasına göre yüzde 40 vaka oranının İstanbul'da. Türkiye nüfusunun yüzde 20'si İstanbul'dayken, vaka sayısının yüzde 40'ı İstanbul'da. Buda ne demek, bizim nüfus yoğunluğumuza göre 2 kat daha fazla vaka var orada. Geçen sürede gerçekten yatak rezervi kötü değildi. Özellikle yoğun bakım yatak rezervlerimiz son 15 yılda çok ciddi bir artış gösterdi. Özel hastaneler güçlü İstanbul'da, acil durum hastanesi, Başakşehir hastanesi gibi çok güçlü hastaneler var orada. O yüzden şuan yoğun bakım rezervlerinde yoğunluk yaşanmıyor ama bu demek değildir ki hiç yaşamayacağız.  O yüzden bu kısıtlamalar değerlendirilip alındı ki, Avrupa'da gördüğümüz koridorlardaki sedye görüntülerini yaşamamak için bu kısıtlamaların faydası olmasını umut ediyoruz."dedi.    

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Yoğun, Bakımda, 65, Yaş, Üzeri, Sinyali,
Yorumlar
Haber Yazılımı