Haber Detayı
08 Haziran 2019 - Cumartesi 13:43
 
Yorgunluktan Kurtulmanın Yolları
Uzman Diyetisyen Dilara Yıldız; " Uyku düzenimize dikkat etmeli, çünkü uykusuzluk, yorgunluğun en önemli sebeplerinden biri. Ancak fazla uyumak da bizi dinlendirmez. O nedenle her gün 7-8 saatlik uyku düzeni sağlamalıyız" dedi.
Sağlık Haberi
Yorgunluktan Kurtulmanın Yolları

Özel Bir hastanede diyetisyen uzman diyetisyen olarak görev yapan Dilara Yıldız, yorgunlukla baş etmenin yolları hakkında bilgiler paylaştı.

 "BOLCA SU İÇİN"

Yorgunluğu almanın ve metebolizmayı hızlı çalıştırmanın en önemlisi su diyen Yıldız;"Her sabah erkenden kalkmalıyız. Su ile güne başlanmalı çünkü aç karnına içilen su metabolizmayı canlandıracak kan dolaşımını hızlandıracak ve kendimizi daha zinde hmemizi sağlayacaktır. Mutlaka kahvaltı yapmalıyız. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Proteinden zengin bir kahvaltı, tokluk hissi sağlamada ve gün içindeki enerjimizi yüksek tutmada oldukça önemli bir yere sahiptir. Enerji kaynağımız olan karbonhidratlara beslenmemizde mutlaka yer vermeliyiz. Tam buğday unundan ekmek, tahıllar, meyve ve kuru baklagil tüketmeliyiz. Ağır yemeklerden kaçınmalıyız. Özellikle akşam yemeklerimize bu açıdan daha çok dikkat etmeliyiz. Salata, yoğurt, çorba ve 1-2 dilim ekmekten oluşan akşam yemeği midemizi rahatlatacaktır, kendimizi hafif hmemizi sağlayacaktır. Vitamin ve mineraller açısından zengin beslenmeli, tabletler yerine doğal yollardan eksiğimizi kapatmaya çalışmalıyız. Taze meyve ve sebze tüketimi oldukça önemli. Aşırı çay, kahve, sigara tüketiminden kaçınmalıyız. Vücudumuz bir süre sonra bunlara bağımlı hale geleceğinden, tüketmediğimiz zamanlarda halsizlik, huzursuzluk gibi belirtiler görülecektir. Bol su içmeliyiz çünkü su sayesinde bedenimiz toksinlerden arınacak ve metabolizmamız canlanacaktır. Tuzu ve yağı azaltmalıyız. Günlük en az 30 dakika kadar hareketli olmaya çalışmalıyız. Örneğin günlük yarım saat orta tempoda yürüyüş olabilir. Uyku düzenimize dikkat etmeli, çünkü uykusuzluk, yorgunluğun en önemli sebeplerinden biri. Ancak fazla uyumak da bizi dinlendirmez. O nedenle her gün 7-8 saatlik uyku düzeni sağlamalıyız. Karamsar duygulardan uzaklaşmalı, hayata optimist yaklaşmalı, stresten uzak durmalıyız" dedi.

 

 

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Yorgunluktan, Kurtulmanın, Yolları,
Yorumlar
Haber Yazılımı