Yumurta fiyatlarındaki önlenemez yükseliş devam ediyor
Haber
26 Ekim 2020 - Pazartesi 16:59
 
Yumurta fiyatlarındaki önlenemez yükseliş devam ediyor
Ekonomi Haberi
Yumurta fiyatlarındaki önlenemez yükseliş devam ediyor

Malatya’da yumurta fiyatlarına son bir ayda yüzde 30-60 arasında zam geldiği öğrenilirken, kentte yumurtanın market ve şarküteriler deki koli fiyatı ise 19-25 TL arasında değişiyor. Yumurta fiyatlarının yükselmesine, girdi fiyatlarının yükselmesinin yanı sıra ihracatın da artması gösteriliyor. 

  Malatya Küçük Meyve ve Sebze Pazarında yumurta satıcısı olan Esnaf Ahmet Aydın, “Türkiye'mizde yumurta sektöründe ihracat nedeniyle fiyatlar yükseldi. Fiyat pahalı ama vatandaşlarımız gelip alıyorlar. Evlerde genelde sabah kahvaltısında ihtiyaç olduğu için yumurtaya talep var. Yumurtanın 30 adetlik kolisi 12-13 TL arasında satıyorduk. Ama şimdi zamdan sonra Yumurtanın kolisini 20-25 TL arasında satıyoruz” dedi. Aydın, döviz yükselince yumurta girdilerinin de artmasından bunun yumurta fiyatına yansıtıldığını da kaydetti.

  Yumurtaya son günlerde sürekli zaman geldiğini ifade eden vatandaş Süleyman Gül de,   “Son bir haftadır devamlı yumurtaya zam geliyor. İhracat tan dolayı zam geldiğini söylüyorlar. Yumurtanın kolisi 25 TL ve 19 TL arasında satılıyor “şeklinde konuştu.

  Bu arada,  yumurta fiyatlarının marketlerde daha yüksek olduğu öğrenildi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Yumurta, fiyatlarındaki, önlenemez, yükseliş, devam, ediyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı