Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 15:47
 
Yüreğimizdeki Yangın Devam Ediyor
Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, kundaklama olayına tepki gösterdi. Kızılay, ekipler ve arkadaşlar yangını kısa sürede söndürdü ama Yüreğimizdeki yangın devam ediyor. Bu ancak ne zaman söndürülür? Bu 'Sağlıkta Şiddet'te kesin ve kararlı çözümler üretilince söndürülür" dedi.
- Haberi
Yüreğimizdeki Yangın Devam Ediyor

Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahisi Kliniği öğretim üyesi Prof. Dr. Selami Çağatay'ın odası geçen Cumartesi gecesi hasta yakını Uğur K. tarafından ateşe verildi. İtfaiyenin ve hastane personelinin  müdahalesiyle yangın söndürülürken, olayın ardından gözaltına alınan hasta yakını ise tutuklandı. Yaşananların ardından Selami Çağatay'ı Türk Nöroşirurji Derneği başkanı, üyeleri ve yurt genelinde çalışan birçok Beyin Cerrahisi uzmanı hastanenin Başhekimliği'nde geçmiş olsun ziyareti gerçekleştirdi.

"YASA BİRAN EVVEL ÇIKMALI"

Türk Nöroşirurji Derneği Başkanı Prof. Dr. Savaş Ceylan, Sağlıkta şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla caydırıcı cezaların uygulanması gerektiğini hatırlatarak, "Yaşanan olay bizleri çok üzdü. Sağlıkta şiddet çok ciddi bir sorun. Her 30 dakikada bir sağlık çalışanı şiddet görüyor ama İnönü Üniversitesi'nde yaşanan yangın şiddeti çok farklı bir boyuta taşıdı. Biliyorsunuz hastaneler savaşlarda bile dokunulmazlığı olan kurumlardır. Böyle bir kurumda yangın olması ve gece saatlerinde olması aslında bir şans. Çünkü çok daha elim sonuçlara gidebilirdi. Sağlıkta şiddet hekimler ve tüm sağlık çalışanları için Türkiye'de en önemli sorun. Bunu sadece kınamalarla geçiştirmek artık istemiyoruz. Bizim üyelerimizle infial halindeler. Çözümü üzerine üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Biz hastalarımızla ilgili duyarlılığın yaratılması, empatinin oluşması, ilişkilerin hazırlanması açısından her şeyi yapıyoruz ama bir talebimiz var. 'Sağlıkta Şiddet' yasasının biran önce içi dolu biçimde çıkarılmasıdır. Bu 'Şiddet' yasasında uygulayanların mutlaka cezalandırılmasıdır. Hatta cezaların arttırılmasıdır. Bunun çözümde önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz" şekline konuştu.

REKTÖR KIZILAY: " TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Kundaklama olayının yakın takipçisi olacaklarını dile getiren İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, "Bir hain, bir insanlıktan nasibini almamış bir kişinin yaptığı ve Türkiye'de benzeri, örneği daha önce görülmemiş elim bir olayı yaşadık. Cuma gecesi saat 1.00'ı geçe acil bir haberle bende hastaneye Başhekimliğimiz, tüm yöneticilerimiz hastaneye geldik. Hastanemizin nöbetçi çalışanları, Malatya İtfaiyesi ile kısa sürede yangın söndürüldü ama yüreğimizdeki yangın devam ediyor. Bu ancak ne zaman söndürülür? Bu 'Sağlıkta Şiddet'te kesin ve kararlı çözümler üretilince söndürülür. Hocamızın odasını kundaklayan 9 tane hocamızın komşu diğer koridorların, hastanemizin tümünün yanmasına vesile oldu. Tümü yanmadı ama dumandan geniş bir alan etkilendi. Tüm çalışanlarımız, doktorlarımız, hemşirelerimiz, temizlikçisine kadar bütün personelimiz büyük bir üzüntü içerisindeler. Kararlılıkla tedbirleri alacağız. Bu olayın failini yakından takip ediyoruz" dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Yüreğimizdeki, Yangın, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı