Haber Detayı
08 Eylül 2018 - Cumartesi 14:13
 
“Zamları Yansıtmamaya Çalıştık
Okulların açılmasına sayılı günler kala Türkiye Kırtasiyeciler Derneği üyesi olan Mesut Özdemir’den öğrenci ve velilere yönelik kırtasiye uyarısı geldi. Özdemir; “Kırtasiye ürünlerini tanıdık, bildik yerden alın. Merdiven altı satılan ürünlerden uzak durun’ çağrısında bulunurken, kırtasiye ürünlerine gelen zamları esnaf olarak vatandaşa yansıtmamaya çalıştıklarını söyledi.
Video Haber Haberi
“Zamları Yansıtmamaya Çalıştık

2018-2019 Eğitim Öğretim yılının yaklaşması ile birlikte Malatya’da Kırtasiyecilik yapan ve Türkiye Kırtasiyeciler Derneği üyesi olan Mesut Özdemir, kırtasiye fiyatları ve valilerin kırtasiye alırken dikkat etmesi gerekenleri yönünde değerlendirmelerde bulundu. 

“YANSITMAMAYA ÇALIŞTIK”

Ürünlere gelen zam oranlarını vatandaşlara yansıtmamaya çalıştıklarını dile getiren Özdemir; “Kırtasiye ürünlerinin tamamı yüzde 20’lik oranı yerli üretim yüzde 80’i kısmı ise ithalat olarak üretilmektedir. Dolar kalitesinin ve ham maddesinin artmasından dolayı kırtasiye ve belli ürün geçişleri fiyatlara yansıdı. Ama perakende ürün çeşitlerimiz de fiyatları yansıtamıyoruz. Çünkü fiyat artışlarında ciddi artışlar söz konusu. Ama bizlerin şöyle bir avantajı var, kırtasiye sektörü bir sonraki yılın ürün sektörünü 1. Ay ve 4’ü ay arasında yapıldığı için bu dönemlerde ürün fiyatları o dönem ki dolar fiyatları üzerinde işlem görüyor. Tüketicilere yansıtılan zam fiyatları yüzde 10 - 20 bandında bir artış söz konusu. Asıl artışlar yüzde 30’un üzerindeki artışları var. Ama tüketiciye yansıtmama noktasında çok da itiyatlı ve gayretli bir şekilde göstererek yarısı bizden yarısı karşı taraftan olabilecek şekilde inisiyatifli olarak devam ediyor. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise olarak baktığımızda 4 tip öğrenci var.  Merdiven altı ürünlerde fiyatlar biraz daha fazla aşağıya düşebiliyor. Ürün alırken tüm tüketicilere önereceğimiz şu bildikleri ve tanıdıkları kırtasiye sektöründe faaliyet gösteren kitapevlerinden ürünlerini almaları yönünde. Aldıkları ürünlerde sıkıntı yaşadıkları takdirde muhatap olabilecekleri yerlerden alış verişlerini yapsınlar. Bu sayede ürün değişiminde yada hatalı ürünlerde daha rahat ve işlemleri kesin olur” ifadelerinde bulundu.

“BİLDİĞİNİZ MARKAYI TERCİH EDİN”

Sağlık açısından kırtasiye ürünlerini değerlendiren Özdemir; “Ürünlerde öğrencilerimizin genel anlamda dikkat etmesi gereken unsurlar, en çok boyama guruplarında el ve göz temasları oluyor. Eğer bunlar iyi ürünler olmadığı zaman egzamalar, cilt hastalıkları, solumun hastalıkları, astım gibi birçok noktaya kadar görülebilecek kadar rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. O yüzden bütün paketlerin içerisinde en arkada CE bölgesi vardır ki bunun için kutuların arka taraflarına özellikle bakmalarını istiyoruz. Oyun hamurlarında EA71 belgesi arka tarafta kodu vardır. Yine bunu da alırken dikkat etmeleri lazım. Bildikleri, tanıdıkları markaların ürünleri haricinde kesinlikle bir ürün almamaları onların hem çocuklarının sağlığı için, hem de kendilerinin bütçeleri için uygun olacağını düşünüyorum” dedi.

“YÜZDE 30’LUK FARK VAR”

İnternette satılan ürünler ile ilgide bilgiler veren Özdemir; “İnterneti artık söyle kabul etmek lazım internet artık bir satış sahası. Bunu yok saymak, bunu dışlamak ve olumsuz düşüncelere sahip olmak mümkün değil. İnsanların kolay ulaştığı bir platform dolayısıyla insanların tercih ettiği kanallar oluyor. Ama şunu unutmamak lazım gördüğünüz, tanıdığınız, bildiğiniz aldığınız ürünlerinler de yanılma şansınız yoktur. Reklamlar da gözüken ürünle size gelen ürün arasında bir farklılık yoktur. 7/24 muhatabınız bulunmaktadır. İnternette alınan bir ürünün normal de kırtasiyelerde satışı arasında yüzde 20 - 30’luk bir fark bulunmaktadır.  Fiyat kaliteleri arasında internetlerle kitapevleri noktasına baktığınızda kitapevlerinin birçoğunda özellikle kampanyalarla beraber çokta uygun olduğunu düşünüyoruz. Bir öğrenci öncelikle okul kıyafeti ile başlayıp, ayakkabı, çanta ve son olarak kırtasiye ile masraflarını bitiriyor. En çok okul kıyafetine harcanan para 350 TL’yi buluyor. Bir öğrencinin kırtasiye masrafı 100 ile 200 TL arasında değişmektedir. Anaokulu 100 TL, İlkokul 150 TL, Ortaokul 170, Lise’ye giden bir öğrencinin masrafları 200 TL’yi bulabiliyor. Bu masrafları karşılamak için vakti olmayanlar, gidemeyenler, süreçle mesaiyle sıkıntısı olanlar da eve kadar hizmet yapan internet sitelerinden alışverişini gerçekleştiriyor. Buna da saygı duymak lazım” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Zamları, Yansıtmamaya, Çalıştık,
Yorumlar
Haber Yazılımı