Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 10:09
 
Ziraat Odasından Çiftçilere Uyarı
Yeşilyurt ziraat odası tarafından Akdeniz sineğiyle ilgili bir eğitim semineri düzenledi. Sinekle mücadele için Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz’dan çiftçilere uyarı geldi. Solmaz; “Kesinlikle dökülen meyveleri çöpe veya başka yere atmasınlar, bir metrelik çukura gömsünler” dedi.
Gündem Haberi
Ziraat Odasından Çiftçilere Uyarı

Genelde Akdeniz yöresinde görülen fakat son zamanda ilimizde de görülmeye başlanılan Akdeniz sineğiyle ilgili bir eğitim semineri düzenledi. Gerçekleştirilen eğitim seminerine Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Tahir Macit, Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, Yeşilyurt İlçe Tarım Müdürü Süleyman Berktaş, Yeşilyurt İlçe Tarım Ziraat Mühendisi Gündem Oktay Taner, mahalle muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı.

“MEYVELERİ TOPRAĞA GÖMÜN”

Eğitimde konuşan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz şunları dile getirdi: “Akdeniz sineğiyle ilgili bir eğitim semineri düzenledik. Akdeniz sineği 2 yıldır Malatya’da yoğun bir şekilde görülmeye başlandı. Bu yıl şeftali, erik, üzüm, armut, elmada ve özellikle de Trabzon hurmasında görüldü. Evrimini meyve üzerinde geçiriyor ve meyvenin çürümesine neden oluyor. Akdeniz sineğinin meyvelere bıraktığı larvalar, meyvede yüzde 100’lük bir hasar yapıyor. Ayrıca çiftçileri ben burada uyarıyorum, kesinlikle dökülen meyveleri çöpe veya başka yere atmasınlar. Bir metreye yakın çukurla açılarak meyveleri oraya atsınlar ve üzerini hava almayacak şekilde kapatsınlar. Larvaların mutlaka havasız kalıp ölmesi gerekiyor. Yoksa gelecek yıl daha çok çoğalarak kayısıya zarar verebilir."

“KAYISIYA ZARAR VERİRSE İHRACAT OLMAZ”

Sözlerini kayısı için devam ettiren Solmaz;“Eğer havalar sıcak gider de kayısılar Ağustos ayına sarkarsa, Akdeniz sineğinin kayısıya zarar vereceğinden korkuyoruz. Eğer kayısıya hasar verirse kayısı ihracatı kesinlikle olmaz. Araştırdığınız takdirde turunçgillerde Avrupa, Akdeniz sineği bulaşmış turunçgilleri ülkelerine sokmuyorlar. Bunu kendi ülkelerine yayılmasını istemiyorlar. Akdeniz sineğiyle ilgili ilaçlama yapılıyor. Dölleme zamanında güneşe bakan meyve kısımları ilaçlanıyor. Bu ilaçlama atlatılarak kısım kısım yapılıyor. Diğer bir ilaçlamada ise ilaçlanmayan kısımlar yapılıyor. Bunun için Tarım İl ve ilçe müdürlüklerinde kitapçıklar verilerek Akdeniz sineğine karşı hangi ilacın kullanacağı söyleniyor. Talep olursa eğer bizler Tarım İl Müdürlüğümüzle görüşerek her köy ve mahallede eğitim seminerlerinin verilmesi için çalışma yaparız. Mutlaka bizler bu konuda kamuoyunu aydınlatacağız. Odamızda bu yıl 2 defa bu konuyla ilgili eğitim verdik. 10 defa daha verebiliriz. Yeter ki, çiftçilerimiz bu konuda duyarlı olsun. Akdeniz meyve sineğine bizim çiftçilerimiz yabancı. İnşallah kış ayımız bu yıl sert geçer. Çünkü kış sert olursa Akdeniz meyve sineği soğuğa karşı hassas. Dayanmıyor. Bu yıl Akdeniz meyve sineğinin yaygın olmasının sebebi kışın ılıman geçmesinden kaynaklandı” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Ziraat, Odasından, Çiftçilere, Uyarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı