Yazı Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 10:51
 
65 YAŞ VE BELEDİYE OTOBÜSÜ
A.Erol KURHAN
erolkurhan@hotmail,com
 
 

Tecrübenin adı yaşlılık olmuş. Olaylar karşısında akla mantığa uygun, en güzel karar verenler tecrübeli insanlar değiller mi? Tecrübe ise zamanla elde edilen bir özellik ise, yaşlılarımız da baş tacımızdır.

Hangimiz çözümü zor sorunlar karşısında tecrübelerine, tavsiyelerine baş vur muyoruz.  İyi de ediyoruz.

Hangimiz özel günlerde onları sıkıla, tıkıla, gereksiz diyip ziyaretimizi zorunluluk saymıyoruz

Hangimiz büyüklerden, içten samimiyet ve gerçek sevgiyi görmüyoruz.

Bu günkü gençliği yetiştirenler de onlar değil mi? Çocuklarının istikballerini kurtarmak için çalışan çabalayan, giymeyip giydiren, yemeyip yediren dünün verimli insanları değiller miydi?

Şimdi bizlerin görevi değil mi, onları rahat ettirmek, gönüllerini kırmamak?

Bu amaçla yapılan çalışmalara kim karşı çıkabilir? Kim bunları istemeye bilir? Hani bir zamanlar bize, “Çeketi mi satarım, yine de okuturum” diyen nesile kim laf edebilir.
Mesela, tüm ülkede 65 yaş üstüne tanınan belediye otobüslerinden ücretsiz yararlanmasına kim karşı çıkabilir. Bir zamanlar bizler için yoğun çalışanlar, neden bu yaşlarında rahat etmesinler. Bu kararı düşünen ve uygulamaya koyanlara ne kadar teşekkür etsek azdır.

Ancak büyük şehirlerde bu uygulamanın karşılıklı anlayışla çok daha güzel hale gelebileceğini söyleye biliriz.

Önemli olan büyükşehirde yaşam  kalitesini yükseltmek ise, 65 yaş üzeri eli öpülesi insanlarımızı zerre üzmeden, anlatarak, bazı kararların alınması gerekmektedir.

Özellikle okullarda ilk ders zilinin çaldığı, memurların  mesaiye koşuşturduğu günün erken saatlerinde belediye otobüslerinde büyük yoğunluk yaşanıyor. Bu yoğunluğu okulların kapandığı, mesainin  sona erdiği  akşam saatlerinde de görmek mümkün.  Bu nedenle 65 yaş üstü vatandaşlardan anlayış beklemek normaldir.

Bir çok memur ve öğrenci velileri bu konuda muzdarip olduklarını, bu nedenle gündeme getirilip, olgun kararlar alınmasını istiyorlar. 
Bu istekler otobüslerin içerisinde birbirlerini ilk kez gören insanların sohbet konusu oluyor. Şoförler bu gün Malatya’nın bilet fiyatlarının İstanbul ile yarıştığını söylüyorlar. Bunun gerekçesi ücretsiz binenlerin sayısı. Yani bir anlamda ücret ödeyerek otobüse binenler, ücretsiz binenlerin de ücretini ödüyor.

Olayın maddi yüzünden ziyade insanlar, otobüslerdeki yoğunluktan şikayetçiler.  Sabahın erken saatlerinde ve akşam saatlerinde en az 50 bin kişinin hastane ve üniversiteye gidip geldiğini düşünürsek, yalnız buradaki yoğunluğun  boyutunu görürüz. Bu yoğunluk, şehirin her noktasında yaşandığı düşünüldüğünde, sorunun büyüklüğü tahminlerin ötesine taşıyor.

Bu sorun, otobüs ve sefer sayısını arttırarak çözümlenir, ancak bu kez zaten kör düğüm olan kent trafiği de içinden çıkılmaz bir hale gelir.

Her insanın bu kalıpta olmadığının altını çizerek, ücretsiz olduğundan her gün Malatya turuna çıktığını da yazarsak, yanlış yapmış olmayız.
Bir küçük araştırmada dahi,  belediye otobüsüne binen  100 kişiden 63’ünün ücretsiz 37’sinin ücretli bindiği görülüyor ve deniyor ki; ücretsiz binenlerin sayısı o kadar fazla ki, büyükşehirde bilet fiyatlarını belirlerken, bunu göz önüne alıyor ve  ücretli binenler,  ücretsiz binenlerin de parasını ödüyor.

Neresinden bakılırsa, neresinden ölçülürse, bu hassas konu çözüm bekliyor.

Bir çok kentte sorun, kota ve otobüsleri kullanım saati verilerek çözümlenmiş. 

Yani ücretsiz binenlere günlük bir biniş sayısı kotası konulmalı, 65 yaş üzeri vatandaşlarından otobüsü kullanım saatleri  de, öğrenci ve memur yoğunluğunun yaşandığı saatler göz önüne alınarak yeniden ayarlanmalıdır.

Ankara’da,  bu gün 65 yaş uygulaması 09:00 ile 15:00 saatleri arasında geçerli. Ayrıca kullanım kotası da yürürlüğe alınmış.   Benzeri bir uygulamanın Malatya’da da gerçekleşmesi artık elzem olmuştur.

Bizleri vatan ve millet sevgisi ile büyüten büyüklerimizin çoğunluğunun bu kararı yerinde bulacağından eminim. Çünkü aklın yolu birdir.

 
Etiketler: 65, YAŞ, VE, BELEDİYE, OTOBÜSÜ,
Haber Yazılımı