Yazı Detayı
27 Ekim 2017 - Cuma 09:50
 
Ihlamurun Faydaları, Günde Ne Kadar İçilmeli, Nasıl Demlenmeli
Tuğçe YILDIZ
dyt.tugceyildiz@gmail.com
 
 

Türkiye’de Doğu Karadeniz ve Marmara bölgesinde yetişen Ihlamur, ıhlamur ağaçlarından toplanıp kurutulmuş çiçeklerdir. Çay olarak kullanılacak ürünün, çiçek sapına yapışık çiçek yaprağını taşımaması istenirdi. Fakat ıhlamur, çiçek yaprağı ile çiçeğin ayrılmasının güçlüğü ve bu esnada çiçeğin de zarar görmesinden dolayı, artık çiçek yaprağı ile beraber kullanılmaktadır. Ihlamurun etkileri, yapısında bulunan flavonoitler, fenolik asitler, müsilaj ve uçucu yağ tarafından meydana getirilir. Demlendiğindeki sarı rengini taşıdığı flavonoitler, hoş kokusunu ise uçucu yağı vermektedir.

Sıcak içildiğinde ıhlamurun terletici ve idrar söktürücü etkileri vardır. Tadı ve kokusu ferahlık verir, yatıştırıcı ve hafif uyutucudur. . El ve ayaklardaki şişlikler için ıhlamur banyosu yapılabilir. Soğuk algınlığı gibi durumlarda özellikle yapısında bulunan müsülaj balgam söktürücü etki gösterir. Yapılan çalışmalar sonucunda uzmanlar ıhlamur bir tedavi aracı olduğu için hastalık dönemlerinde kullanılmasını tavsiye eder. Ihlamuru keyif çayı olarak kullanmanın doğru olmadığını belirtir. Keyif çayı olarak kullanıldığında vücut kendini buna hazırlar ve hastalık durumunda içildiğinde tedavi edici etkisini gösteremez. Kısacası ıhlamur günlük hayatta sürekli tüketilmemesi gereken bir çaydır.

İhtiyaç durumunda günde 2 veya 4 bardak içebileceğiniz ıhlamurun, Avrupa İlaç Kurumu tarafından da soğuk algınlığı ve stres üzerindeki hafifletici etkisi kabul edilmiştir.

Nasıl Demlenir ?

2 gram kadar ıhlamur veya 1 poşet ıhlamur, porselen veya cam bir demliğe konur, üzerine 1 su bardağı kaynamaya yakın sıcaklıktaki su ilâve edilip, 5-10 dakika çay gibi demlenir ve içilir. Daha kolay ve kullanılışlı bir yol ise 1 poşet ıhlamur kupaya konur üzerine kaynamaya yakın sıcaklıktaki su ilâve edilir, 5-10 dakika kadar bekletilip içilir. Kupanın üzeri taşıdığı uçucu yağın kaybolmasını önlemek için kapatılmalı, yapısında bulunan müsilajı poşetten tamamen çıkarmak için de poşet sıkılmalıdır. Belirtilen süreden daha uzun bir süre bekletilirse, ıhlamurun yapısındaki maddelerin değişmesiyle birlikte sarı olan rengi kırmızıya dönmeye ve kendine has kokusunu kaybetmeye başlar. Bu, istenmeyen bir durumdur. Eğer yaprak ıhlamur kullanılırsa, ilk demleme anından itibaren çözelti kırmızı renkli olur. Kırmızı renkli olursa, yapısındaki maddeler değiştiği için yararlı etkisi, hoş kokusu ve tadı da kaybolmuştur. Ayrıca ıhlamurun demlenme yöntemi ve süresinin önemli olduğunu gördük, dolayısıyla çaydanlığa koyup suyun içinde kaynatmakta ıhlamurun sağlık için tedavi edici özelliklerini kaybetmesine sebep olur.

 
Etiketler: Ihlamurun, Faydaları,, Günde, Ne, Kadar, İçilmeli,, Nasıl, Demlenmeli,
Haber Yazılımı