Yazı Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 08:47
 
"Abdal Musa Cemi ve Lokması"
Erdoğan Ünverdi
 
 

Akdeniz yakası, Aydın elleri Kuşlar gelir bizim Abdal Musa’ya Cemalin görünce, yürüdü dağlar taşlar gelir bizim Abdal Musa’ya Abdal Musa Sultan Alevi Bektaşi inancında, Anadolu’nun ser çeşmesi Hünkar Hacı Bektaşi Velinin ardından gelen iki numaralı Anadolu Erenidir.

Abdal Musa Sultan Hünkar Hacı Bektaş Velinin amcası Hasan gazinin torunu, Haydar Atanın oğludur. Abdal Musa Sultan, Osmanlı padişahı Orhan Gazinin Bursa fethinde bulunmuş bir Alp Erendir. Abdal Musa Sultan şiirde ifade edildiği gibi Ege ve Akdeniz bölgelerinde faaliyet göstermiş bir Alevi Bektaşi Erenidir. Türbesi Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı tekke köyünde bulunmaktadır.

Her yıl yaz aylarında Abdal Musa Sultan adına anma etkinlikleri düzenlenmekte ve bu anmalara ülkenin dört bir yanından on binlerce Alevi Bektaşi, Abdal Musa Sultanın türbesini ziyaret etmekte, kurbanlar tığlayıp, lokmalar dökmekte, Cem olup büyük bir aşkla semah dönmekteler. Abdal Musa Sultan faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde insanlara çalışmayı, kazanmayı ve paylaşmayı öğreten bir bilge insan olarak öne çıkmaktadır.

Abdal Musa Sultan bir Allah dostu veli, bir tasavvuf eri, bir gönül adamıdır. Abdal Musa Sultanın dergahında o meşhur kara kazan her daim kaynar, aşlar pişer, yok ve yoksullara dağıtılır, ihtiyaç sahiplerine yardım edilir.

Abdal Musa Sultan insana hizmeti, yardımlaşma ve dayanışmayı esas alan bir inancın Anadolu’da ki öncü uygulayıcısı olarak öne çıkmaktadır.

Abdal Musa Sultan Alevi Bektaşi canların gönüllerinde taht kurmuş büyük bir yol önderi ve Erenidir (Eren Hak, Hakikat hedefine ulaşmış kişi manasınadır)

Alevi Bektaşi inanç kültür ve geleneğinin en önemli halkalarından bir tanesi lokma kültürü ve cem geleneğidir, lokma kültürü ve cem geleneği Alevi Bektaşi yerleşim alanlarında bu günde aynı hız ve heyecanla devam etmektedir.

Abdal Musa Sultan adına dökülen birlik lokmaları ve cem törenleri daha çok kış aylarında uygulanmaktadır, Amacı Alevi Bektaşi canları bir araya getirip, birlik ve barışı sağlamayı hedefleyen kollektif bir etkinlik olmasıdır. Abdal Musa Sultan adına lokma döken Alevi Bektaşi canların lokmalarının kabul olmasını Yüce Haktan dilerim Aşkı-Niyazımla.

 
Etiketler: "Abdal, Musa, Cemi, ve, Lokması",
Haber Yazılımı