Asım Demirkök AÇILAN YENİ ONKOLOJİ HASTANEMİZ VE AHMET KIZILAY HOCAMIZ...
Yazı Detayı
03 Kasım 2020 - Salı 10:36
 
AÇILAN YENİ ONKOLOJİ HASTANEMİZ VE AHMET KIZILAY HOCAMIZ...
Asım Demirkök
 
 

Allah kimseyi utandırmasın. 83 yaşımda yol alırken, mesleğim icabı ülkemizin çeşitli illerinde, özellikle Aksaray, Urfa ve Hatay’ın Amik Ovasındaki toprak ağalarınca yıllarca el konulan hazine arazilerini, devletimizin yetkilendirmesi sonucu, yüz binlerce dönüm hazine arazisini, topraksız ve az topraksız ailelere sorumlu bir kişi olarak dağıtımını yaparken, toprağa kavuşan ailelerin, sahip oldukları toprağı avuçlarken döktükleri sevinç gözyaşları hayatımın yol haritasını oluşturdu.  Bu uygulamalarımda yasaların ve vicdanımın sesine hep kulak verdim.  

Hatay ilinden, 1979 yılında Malatya’ya Toprak İskân Müdürlüğüne Toprak Komisyonu Başkanı olarak atandım. Malatya’da 1979 yılından, emekli olduğum 1988 yılına kadar Malatya’mızın çeşitli köylerinde hazine arazilerinin dağıtımından, ‘Köy Yerleşim’ alanlarının tespitine kadar,  ev sahibi olmayanlara bu arazilerinin verilmesinde Komisyon Başkanı olarak hak sahibi tespitinde bulundum. 1980 yılında Karakaya Barajı gölü altında kalan, Yazıhan Durucasu köyünden, Pütürge Doğanyol ( Doğanyol o yıllarda Pütürge İlçesine bağlı bir köydü) köyüne kadar yüze yakın köyün işlenebilir arazilerinin su altında kalması sebebiyle, hak sahibi ailelerinin iskân edilmesindeki tespitini yasaların ve vicdanım sesini dinleyerek yaptım.  Aydın Didim Altın Kum sahillerine 1.Km. yakın bir arazide, Malatya’dan oraya iskan edilen ailelere iki katlı (dubleks) ev ile, işlenebilir 20 dönüm arazinin verilmesine,  ayrıca Konya’nın Yağlıbayat köyünde iki katlı ev ile 165- 201 dönüm arasında, arazi vermek üzere bu ilere, hemşerilerimi ve eşyalarını birkaç kez bizzat konvoyun başında yolculuk yaparak taşıyarak yerleştirdim. Halen oralarda yaşayan ve Malatya’mızda yaşayan yakınları hemşerilerim bunun yakın tanığıdırlar. 
Ev ve arazi sahibi olmalarına devletimin beni yetkilendirmesi sonucu sorumlu bir kişi olarak bugüne kadar ne kendimi, ne ailemi utandıracak bir yaşam tarzım olmadığı gibi, 1960 yılından bu güne kadar yazdığım köşe yazılarımda ve 25 yıl yaptığım TV. Programlarımdan da hayatıma maddi çıkarı ve haramı sokmadım. Yazımın başlığı ile bu anlattıklarımın ne alakası var diyenlere daha anlatacaklarım var. 
2016 yılı Ağustos ayında İnönü Üniversitesi Rektörlüğü seçimleri yapılıp, üniversite hocalarımızın tercihlerini (seçime katılanların 50’ye varan 359 oyla) Ahmet Kızılay Hocamızdan yana kullandıkları oy sonucunun alındığı dönemde, Hatay’da oğlumun yanındaydım. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın onayına sunulmak üzere sonuçlar makama gönderildiği haberini medya üzerinden öğrenmiştim.  Hatay’dan İnönü Üniversitesi Rektörlük Seçimi Üzerine bir köşe yazısı yazarak, üniversite hocalarımızın tercihlerine siyasilerin bir anlamda da Sayın Erdoğan’ın hocalarımızın çoğunluğunun tercihine uyulması konusunda bir köşe yazısı yazmıştım. Köşe yazımın sonuç bölümünü şu satırlarımla noktalamıştım. ‘’Ahmet Kızılay Hocamızın ilk adımda atacağı olumlu adımların hem üniversitemize hem de şehrimize önemli katkılar sağlayacağını ve barışçıl bir ortamın yaratılmasına olumlu etki yapacağını düşünüyorum. Bu seçimlerin üniversitemize ve şehrimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. 15 Temmuz 2016 Malatya Söz Gazetesi Asım Demirkök.’’
Cumhurbaşkanımız hocalarımızın tercihleri yönünde adımını atmış ve Ahmet Kızılay Hocamızın Rektörlüğünü onaylamıştı. Ahmet Kızılay Hocamızın siyasi argümanlara girmeden yaptığı çalışmalarını yakından izliyordum. Diğer Sayın rektörlerimizin siyasilerle ve siyasete ilişkin geçmişte attıkları adımları ve söylemlerimi eleştirel bir dille ve yorumlarımla köşe yazılarımda yerini aldılar. Bu yazılarımın önemli bir bölümü ise çoktan ‘Çerçeveye Sığmayanlar’ kitabımda yerini alacaktı. Aldı da.
Derken 2019 yılı Ağustos ayında anam rahmetlinin 1945’li yıllarda yaygın olan ve adını söylemeden, o hastalığa (verem), adı yere çağıla derdi. Şimdi ben de günlerce ağlayarak ve adını söyleyerek sevdiğim eşimin adı yere çakılası ‘kanser’ hastalığına yakalandığı teşhisini, Malatya Araştırma Yeni Devlet Hastanesi değerli doktorlarından Sayın Reşat Erdoğan teşhisi ile birlikte, bizi bir an önce Turgut Özal Araştırma Hastanesine gitmemiz için yönlendirdi. Eşim hastalığını öğrenince ve ben de insan olarak önce bu hatalığı kabullenemedik.  Bir iki gün eşim çocukları olmak üzere kimseyle görüşmek istemedi. Sonra kabullenerek zorlu bir sürecin bizi beklediğini bilerek, Turgut Özal Araştırma Hastanemizin yollarına uzandık. Günlerce süren tetkikler sonucu ne zaman biteceğini bilmediğimiz ‘kemoterapi’   sürecimiz başladı. Bir yandan kemoterapi devam ederken, tetkikler tetkikler birbirini kovaladı. Bazen haftanın iki üç gününü hastanede geçirdiğimiz günlerimiz oldu. Geçtiğimiz kış aylarında eşimin enfeksiyon kapması sonucu, 39-40’lara varan ateşle acil servise zorla yetiştirebildik.  Annesi Özgür oğlumun kucağında, yanında İbrahim oğlum ve onun yanında ben dururken, bir anda eşim oğlumun kucağına sessizce yığılıverdi. Eşimi kaybettiğimizi düşündüğüm bir anda, orada bulunan hekim ve çalışanların acil müdahalesi sonucu hayata dönüş sevincini bize yaşatmışlardı. Sonra hastane yatış sürecimiz. 
Yaşadığım bunca yaşam tecrübem; hastalıkla mücadelenin iki önemli unsurunun çok önemli olduğunun düşünüyorum. Hastalıklarla mücadelenin bumlarsız olamayacağını hayat bir kez daha bana öğretmiş oldu. Bunun önceliklerinden birinin aile dayanışması ile birlikte sevgi, umut, sabır idi. İkincisinin tümüyle sağlık çalışanlarımıza bağlı olduğunu düşünüyorum. Kızım yok ama kızlarım olsa bu kadar dayanışma örneğini gösterip gösteremeyeceklerini kanıtlayamayacağım için şimdilik bir şey söyleyemeyeceğim. Ancak bu iki kızıma anam rahmetlinin sözünü yeri gelmişken burada söylemek istiyorum. Yapılan yardımlara, iyiliklere karşın, ‘ayaklarına dolaşsın’ derdi. Ben de rahmetli anamın bu dileğini dillendirerek, çocuklarımın ‘ayaklarına dolaşsın’ inşallah diyorum.
Turgut Özal Araştırma Hastanemize gelince sevgili hemşerilerim çalışanların tümünü, tüm bölümlerini ve bölümlerin başkanlarını, çalışanlarını, hastanemizin yönetişimini bir buçuk senedir içinde görerek ve bizzat içinde yaşayarak izledim. Halen içinde hastamın ‘kemoterapi’ sürecimiz devam ettiği için yakından izliyorum. Diyorum ki Allah sizlerden, sağlık çalışanlarımızdan razı olsun diyorum.  Ayrıca yaşadığımız bu ‘Kovid 19.’ Süreciyle birlikte yalnız ben değil tüm halkımız bu duanın ortakları olduğunu biliyor ve işitiyorum. Mustafa Kemal Atatürk o sözü boşuna söylememiş. İçinde yaşayarak, yoluna koyarak, devletin sağlık hizmetlerinin temelini sağlam atarak, ‘Beni Türk Hekimlerine Emanet Edin’ demiş. İyi ki Mustafa Kemal Atatürk’ümüz olmuş ve iyi ki o sözü kayıtlara düşerek bizlere örnek ve kulaklarımıza küpe olsun diye söylemiş.
Turgut Özal Araştırma Hastanemizdeki hocalarımızdan ve çalışanlarından hangi birini sayayım ki; Onkoloji Bölüm Başkanı Tamer Elkıran Hocamızı ve kemoterapi uygulama bölümünde yerini alan Baş Hemşire Demet Hanım ve diğer hemşireler ve çalışanlar olarak, kanser hastalarının ve yakınlarının tüm streslerine karşın, onları iyileştirmek için her gün, ama her gün nasıl canla başla çalışmalarını anlatmak için inanın anlatacak bir kelime bulamıyorum. Karaciğer bölümünde eşim ameliyat olduğunda, ünü dağları taşları aşan Sezai Yılmaz Hocamız ve ekibini hangi kelimelerle anlatabilirim ki. Ameliyatını gerçekleştiren Burak Işık hocamız ve ekibini nerelere sığdırabilirim ki. Ya hastalığın başlangıcında itibaren Patoloji Bölümünden,  Nükleer Tıptan, Işın tedavisini sürdüren başta Öztun Temelli hocalarımız ve çalışanlarından mı söz etsem. Tek kelime ile ellerine, yüreklerine, gönüllerine sağlıklar diliyorum.
Ahmet Kızılay Hocam, Değerli Rektörüm. Diğer hizmetleriniz yanında, hele bu Kovid-19. Sürecinde Yeni açılan Onkoloji Hastanemizi yalnız Malatya’mıza değil, Bölgemize ve Türkiye’mize kazandırmanız hem bir hemşeriniz, hem bir yazar, hem de bir hasta eşi olarak sizin elerlinize, yüreğinize, gönüllerinize sağlıklar diliyorum. Şükranlarımı sunuyorum. Hastanemize, riskli hastalarımızı götürürken, birçok riskli bölümlerden geçtiğimizi düşünerek, bu hastalığa karşı riskli olan eşim, ben ve oğlum nasıl önlemler alacağımızı, diğer riskli hastalar ve sahipleri olarak da, günler öncesi durup düşünürdük. Şimdi öylemi? Ayrı bir mekân, ayrı bir giriş, ayrı bir asansör yolu ve asansöre ulaşma ve kendine özel, ‘kanser’ hastalarına ait özel bir,‘ Yeni Onkoloji Hastanesi.’ Gazeteci yazar televizyoncu genç arkadaşlarımın bütünüyle bu Yeni Onkoloji Hastanemizi araştırıp yazmaları, Malatya’mız için önemli bir hizmet olacağını ve Türkiye’mize duyurulmasının da, ayrıca Malatya’mız açısından önemli bir kazanım olacağını buradan söylemek istiyorum.
Ahmet Kızılay Hocam; Hatay’dan yazdığım ve başarılı olacağınıza inandığım, umut ettiğim 0 köşe yazım için, benim umudumu yitirtmediğiniz ve yeşerttiğiniz için, Malatya’mıza siyaseti bulaştırmadan, bölümlerin kendi işleyişinde izleyebildiğim, görebildiğim kadar güzel bir ‘yönetişim’ hizmeti sağlamaları için bölüm başkanlarına ve hastane ‘Başhekimimize’ inisiyatif geliştirmelerini sağladığınız için ve bundan böyle Malatyalı hemşerilerimize hizmetlerinizin devamı için sevgi, selam ve saygılarımı bu vesile ile buradan iletmek istiyorum. 

 
Etiketler: AÇILAN, YENİ, ONKOLOJİ, , HASTANEMİZ, VE, AHMET, , KIZILAY, HOCAMIZ...,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
24 Kasım 2020
MALATYA'MIZIN ÜLKEMİZİN VE DÜNYANIN NEREYE GİDECEĞİNİ MERAK MI EDİYORSUNUZ?
15 Ekim 2020
DÜNYADA NELER OLUYOR?
12 Ekim 2020
Şehrimizin Şehrül- Emiri Sayın Selahattin Gürkan Başkanımız
09 Ekim 2020
Yetkililerden (ÇDP) Açıklaması (E)
07 Ekim 2020
ŞEHRİMİZİ BU HALE KİMLER GETİRDİ (D)
06 Ekim 2020
ŞEHRİMİZİ BU HALE KİMLER GETİRDİ (C)
02 Ekim 2020
ŞEHRİMİZİ BU HALE KİM GETİRDİ (B)
30 Eylül 2020
ŞEHRİMİZİ BU HALE KİMLER GETİRDİ (A)
28 Eylül 2020
PEŞİNE DÜŞTÜNÜZ MÜ, İZ SÜRDÜNÜZ MÜ, FİKİR TAKİP ETTİNİZ Mİ? (2)
25 Eylül 2020
SÖZ SÖYLEMEK ÜZERE YERİNİ, YAZI YAZILMAK ÜZERE YERİNİ ALIR,,, (1)
09 Eylül 2020
BU KÜLTÜRÜMÜZ BİZİ BİR YERE TAŞIR MI
22 Temmuz 2020
SPORUMUZUN VİZYONU VAR MI?
24 Haziran 2020
EPEYİ BİRİKTİRDİKLERİM VAR
01 Mayıs 2020
BİR GRAMIN ETTİKLERİ, YA 5G-6G İLERİSİ GELİRSE?
30 Ocak 2020
SÖYLERSEM BANA YAZIK SÖYLEMEZSEM YİNE BANA YAZIK
06 Ocak 2020
ACIYI GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAK
23 Nisan 2019
Belediye Başkanlırımıza
11 Şubat 2019
Gürültüden Olup Biteni Görüyor muyuz?
21 Ocak 2019
Malatya 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı Ne Getirecek?
29 Kasım 2018
Bir Çağrım Var
24 Eylül 2018
Bugün İnönü Üniversitesine Yol Alırken…
04 Nisan 2018
BİLSAM Ne Mi Yapıyor?
12 Şubat 2018
Yoksulluk ve Zenginliğin Kaynağı Üzerine
30 Kasım 2017
Niçin ‘Etkinliklerimizi’, Neden ‘Film Festivallerimizi’ Seviyorum (2)
29 Kasım 2017
Niçin ‘Etkinliklerimizi’, Neden ‘Film Festivallerimizi’ Seviyorum (1)
26 Ekim 2017
‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (4)
25 Ekim 2017
‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (3)
24 Ekim 2017
‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (2)
23 Ekim 2017
Ankara’da Gerçekleştirdiğimiz ‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (1)
18 Ağustos 2017
Valimiz Ali Kaban’ın Kayısımız Üzerine Söyledikleri ve Düşündürdükleri
15 Mayıs 2017
Kavramlar Zihnimizin Aynasıdır
02 Mayıs 2017
Kitap Fuarımıza Gün Sayarken
24 Nisan 2017
‘BU ÇAĞRIM'
13 Nisan 2017
Hayat; Yolunu Döşemeye Bağlı
27 Mart 2017
Dünyada Neler Oluyor?
21 Mart 2017
Kavramlar Kafamızdaki Yerini Almayınca (2)
20 Mart 2017
Kavramlar Kafamızda Yerini Almayınca (1)
16 Mart 2017
Düşünce Felsefesi Neden Önemli
14 Mart 2017
Bizdeki Evet-Hayır, Avrupa Irkçılığı Ve İslamafobi, ‘Üretim Sürecinin’ İçinde
14 Şubat 2017
Kıymetli ve Değerli Torunlarım…
07 Şubat 2017
Suyumuzun yol hikâyesi devam edecek ancak (9)
06 Şubat 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (8)
01 Şubat 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (7)
30 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (6)
29 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (5)
25 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (4)
24 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (3)
23 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikayesi…(2)
23 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi…(1)
03 Ocak 2017
İyi ve Kötü
27 Aralık 2016
Bu dillere son bir sözüm olacak
25 Aralık 2016
Kim sol - Ya da sol nedir?
20 Aralık 2016
‘Ne diyeyim!’
18 Aralık 2016
Bu nasıl zihniyet yoksunluğu?
16 Aralık 2016
Ahmet Çakır Başkan ‘yola devam, durmak yok’
14 Kasım 2016
Maski Genel Müdürümüz Dr. Özgür Özdemir
27 Ekim 2016
Büyükşehir Belediyemiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz Bu Sorunumuz Birlikte Ele Alıp Çözerler mi? (3)
25 Ekim 2016
Büyükşehir Belediyemiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz Bu sorunumuzu Birlikte Ele Alıp Çözerler mi? (2)
24 Ekim 2016
Büyükşehir Belediyemiz, Mili Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz, Bu Sorunumuzu Birlikte Ele Alıp Çözerler mi? (1)
07 Ekim 2016
Film Festivalimiz neden ertelendi?
04 Ekim 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (8)
03 Ekim 2016
'Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı' (7)
30 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (6)
29 Eylül 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (5)
28 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (4)
27 Eylül 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (3)
26 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (2)
25 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (2)
24 Eylül 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (1)
30 Ağustos 2016
15 Temmuz Destanı
25 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (5)
23 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (4)
22 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (3)
18 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (2)
18 Ağustos 2016
15 Temmuz 2016 Kalkışması Neyin nesi! (1)
14 Temmuz 2016
İnönü Üniversitesi Rektörlük seçimi üzerine
30 Haziran 2016
Facebook ve bilimle ilişkimiz (3)
28 Haziran 2016
Facebook- Medya-Bilim nereye? (2)
24 Haziran 2016
Facebook'u Doğru Okuyabiliyor Muyuz? (1)
16 Mayıs 2016
‘’Toplum Aslantepeyi Sahipleniyor’’
25 Nisan 2016
Şu mesele var ya! Şu mesele!
21 Nisan 2016
Büyükşehir Belediyemiz yetkililerinin bu konularda Yetkilerini kullanmalarını bekliyorum (3)
20 Nisan 2016
Büyükşehir Belediyemiz yetkilerinin bu konularda Yetkilerini kullanmalarını bekliyorum (2)
19 Nisan 2016
Büyükşehir Belediyemiz yetkililerinin bu konuda Yetkilerini kullanmalarını bekliyorum (1)
13 Nisan 2016
Tarım Fuarımız ve düşündürdükleri
23 Mart 2016
Herkes konuşuyor, Üniversitemiz yine susuyor?
04 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup
03 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (9)
02 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (8)
01 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (7)
31 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık Mektup (6)
28 Ocak 2016
Üniversitemiz Rektörü Cemil Çelik’e açık mektup (5)
27 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (4)
26 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (3)
25 Ocak 2016
Rektörümüz Sayın Cemil Çelik’e açık mektup (2)
24 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (1)
12 Ocak 2016
Aydınlarımıza ne oldu böyle!
Haber Yazılımı