Yazı Detayı
11 Mart 2017 - Cumartesi 15:25
 
ADNAN ERKUŞ İLE TELEFONLA SOHBETİMİZ
Selami Yücel
selamiyucel@hotmail.com
 
 

Tahminen iki ay kadar Önce Erkuş’la  yüz yüze görüşmek kısmet olmadığı içintelefonla aradım. Amacım sağ iken hakkında bir yazı yazmaktı. Ölüm haberi benim için bir sürpriz oldu desem yalan söylememiş olurum. Üzüntüm sonsuz, mekanın Cennet olsun büyük sanatçı büyük insan. Hayatını şöyle anlattı koca usta:

                -Ben 1943 yılında Malatya merkezde doğdum. Derme İlkokulunda okudum. Gazi ilk okulundan mezun oldum. Ortaokul ve liseyi bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji bölümüne kayıt yaptırdım. Okulda müzik çalışmaları oluyordu. O sırada Ahmet sezgin ile tanıştım. Benim eserlerimi okudu. Okula devam Ederken bir ara İstanbul’a gittim, Ahmet Sezgin ile gazinolarda çalışmaya başladık. Ona bağlamam ile eşlik ediyordum. Hatta bir ara Orhan Gencebay ile birlikte Ahmet Sezgin’e eşlik ettik. İstanbul Lunapark gazinosunda çalışıyorduk, genç bir çocuk geldi yanımıza ben de güzel saz çalarım ben de sizle beraber çalmak istiyorum dedi. Dinledim ki müthiş çalıyor. Hayran kaldım. Ahmet Sezgin’e çok büyük bir saz geldi alalım dedim. Ahmet Sezgin de kabul etti. Beraberce başladık çaldık söylemeye. Ancak çok güzel çaldığı için arkadaşlar onu kıskanmaya başladılar ve Gencebay aramızdan ayrıldı.Aslında orada kalmasını çok arzu ediyordum ama gücüm yetmedi tabii.

                Bir plak yapmaya karar verdim. Plak şirketine Orhan Gencebay’ın ekibini istiyorum dedim. Şaşırdılar; Orhan çok meşhur gelir sana saz çalar mı ? dediler. Ben de siz söyleyin Adnan Erkuş deyin gelir dedim. O zamanlar Orhan Gencebay, Arif Sağ en ünlü bağlamacılardı.  Toprak ve söz veriyorum sana isimli eserleri Orhan Gencebay’ın sazı eşliğinde plağa okudum. 1966 yılında Ankara radyosu ses sınavına girdim; Şakir Öner Günhan ile birlikte sınavı kazandık. Ancak bir takım sebeplerden dolayı ben kayıt yaptıramadım, ondan sonra da müziğe küstüm, şimdiye kadarda müzikle ilgilenmedim, nefret ettim yani. Kendi kendime bazen çalıp söylüyorum amma arkadaş ortamında, dost ortamında sazı tımbırdatmıyor sazımı alıp bir yerlere gitmiyor, televizyon ve radyolarda çalıp söylemiyorum.

                Okuldan sonra Malatya müzesine tayin oldum. 18 sene çalıştıktan sonra İnönü Üniversitesine geçtim 10 yılda orada çalıştım ve emekli oldum.

                Lisede okurken Malatya’da gazinolarda, parklarda çalıp söylüyor, konserler veriyorduk. Malatya Halk Eğitim müzik çalışmalarını bizler başlattık, guruplar kurduk, sanatçılar yetiştirdik. Mehmet Yumrutepe, Doğan Özkan, Hasan Meşeli, Bilgi Şimşeker, Mehmet Fırın o zamanların sanatçıları idi. Şimdi Malatya’da iyi çalıp söyleyenler var ama  bizim söylediklerimiz türküler orada kaldı, yeni nesillere aktarılmadı.

                 Eserlerimi bir kaset halinde Ahmet Sezgin’e verdim. Notaya da alınmamıştı. Bunlardan bir su gibi durgunum, Al elmayı soyarım, bu dünyada dost yok isimli eserimi Ahmet Sezgin plak yaptı.

                Türkülerim notaya alınmamıştı. Oğlum “baba bu eserleri topla da hatıra olarak kalsın” dedi ama beceremedim. Ellinin üzerinde eserim var, çok da güzeller. Şarkı var türkü var, uzun hava var gazel var ne bilem.”

                Konuşmamızın sonuna gelmiştik. Gardaş benim Malatya türkü kitabım çıkarsa senin bir iki eserine de yer vereceğim. Dediğimde inşallah dedi. Devamla:Gardaş sen de saz çalıyorsun. Facebookda gördüm. Çok kilo almışsın, tehlikeli kiloları ver artık yav dedi. Sağlığını sorduğumda hamdolsun eyiyim gardaş. Ben bir ay kadar Malatya’da yım. Ondan sonra’da Mersin’e gideceğim beklerim demişti rahmetli.

 

ADNAN ERKUŞUN ARŞİMİMDEKİ ESERLERİNİN SÖZLERİ

 

Malatya-Adnan Erkuş

 

(Al elmayı soyarım

Başucuma koyarım)

Yarim benden geçerse

Gençliğime kıyarım

Yarim benden geçerse

Ben canıma kıyarım

(Öldürdün beni amman

Soldurdun beni)2

 

(Hasta oldum yatarım

Yar yoluna bakarım)

(Yar yanıma gelirse

İyi olur kalkarım)

(Öldürdün beni...

 

(Bu dert beni soldurur

İflah etmez öldürür)

(Ağlayan gözlerimi

Yar gelirse güldürür)

(Öldürdün beni..

 

C-Malatya-Adnan Erkuş

 

(Bir su gibi durgunum

Gözlerine vurgunum)

(Al beni sizin eve

Sar beni seve seve

Almazsan beni eve

Ölürüm yar

Sar kolların boynuma

Gireyim kız koynuna

Gadan belan boynuma

Ölürüm yar)

 

(Kız kaşların ne ince

Ölürüm görmeyince)

Annenden habersizce

(Al beni sizin eve...

 

(Ateşi su söndürür

Sevdan başım döndürür)

İflah etmez öldürür

(Al beni sizin eve…

Adnan Erkuş’un bu kadar erken zamanda aniden aramızdan ayrılacağını tahmin edemezdim. İnşallah onun bilinmeyen nice eserleri zamanla gün yüzüne çıkar, Malatya türkülerine yeni bir kan gelir.

 

Onun “bir su gibi durgunum” isimli eserini çalıp söylemiş, notaya aldırtmış, kitap taslağıma da eklemiştim. Kendisine güya sürpriz yapacaktım olmadı. Mekanın Cennet ruhun şad olsungönlü zengin, adam gibi adam, değerli ses ve saz, bestekâr Adnan Erkuş… 5 Mart 2017 Pazar

 

 

 
Etiketler: ADNAN, ERKUŞ, İLE, TELEFONLA, SOHBETİMİZ,
Haber Yazılımı