Yazı Detayı
22 Haziran 2019 - Cumartesi 10:16
 
Affetmek Ve Unutmak
İmmihan TOPAÇ
gazete
 
 

Affetmeyi biliyoruz çünkü bu duyguda yoksun yetiştiriliyoruz. Sevginin affettiremediği insan yoktur. Sevdiğim bir söz vardır; “Affetmek geçmişi değiştirmez, fakat geleceğin önünü açar”.

Affetmekle omuzlarınızdaki yükten kurtulursunuz. Sadece kendiniz için değil… Hangimiz mazisini değiştirmek ya da silmek, günahsız ve kusursuz olmak istemez?

Hepimiz doğarken ruhumuz ve bedenimiz saf ve tertemiz doğuyoruz. Sonra bir takım şartlardan dolayı ruhumuzdan kopuyoruz ki bu da bizi insan yapan unsurlardan biri tabii…

Bu nedenle affetmek de en büyük erdemlerden biri bence…

Mutlu veya mutsuz olmak, karamsar veya iyimser olmak… Tüm bunlar hepimizin elinde aslında, çünkü bunların hepsi bir tercih ve bakış açısı8 meselesi… Siz hangi duyguyu seçerseniz, o olursunuz. Tüm acılara, mutsuzluklara rağmen gülümsemek, hayata bağlanmak asıl güzel olan… Mesela güneşi kucaklayabilir misiniz? Elbette hayır… Fakat sıcaklığını hissedersiniz. Bir insanında size olan sevgisini göstermek için ille de sizi kucaklaması gerekmez. Seven bir bakışın gücünü asla unutmayın.

Peki, gerçek nedir? Gerçek bizleriz. Gerçeklik de insanlığımız… Her şeye rağmen mutlu olan ve olmaya çalışan bir insan hem etrafındakilere hem de ülkesine yaralı bir insandır.

Kolay kolay yıkılmaz, yolundaki engellere takılmaz. Ona kötülük yapan insanların bile bunu zayıflıklarından yaptığını bilir, hatanın insanlara ait olduğunu düşünür. Ve affeder.

Bir şeyler verirsen ancak daha iyileri sana geri döner. Çünkü verdikçe zenginleşiyor insan.

Mutluluk bir nevi geçici kötülüktür, hatalarımızı, yanlışlarımızı, kırdığımız gönülleri göremeyiz mutlu anlarda. Ancak mutsuzluklarımız gözümüzü açıyor, o zaman her şeyin farkına varıyoruz.

Başkalarının acısı senin yüreğini sızlatmıyorsa insanım diyebilir miyiz? Kırdığımız gönülleri almazsak, insan olabilir miyiz? Affetmeyi bilmezsek, hayatta ilerleyebilir miyiz?

Aslında herkeste olan nefret duygusunu ben içimde barındırmaya çalışırım; zor ama nefretin ruhumu kirlettiğini düşününce bunu yapmak daha da kolaylaşır benim için. Bu yüzden hiç hazzetmediğim ve kötü olduğunu düşündüğüm bir insana bile elimi uzatırım. Çünkü onu yargılayacak olan güç ben değilim… Affetmek yalnızca Allah’a mahsustur ama yargılamak ve cezalandırmak da öyle… Bu dünya hiç birimiz intikam almak ya da karşımızdakini sadece bizi kırdı diye cezalandırmak için gelmedik.

Haksızlığa uğrayan ve bu nedenle çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalan insan, davranış şekliyle karakterini ortaya koyar. İnsanın karakteri, en zor zamanlarda belli olur. Uğradığı kötülükve haksızlık karşısında affetmeyi seçen ve üzücü olayları unutmayı tercih eden kişiler asıl iyi olanlardır.

Affetmek büyük bir erdemdir. İnsan affederek kendisine kötülük yapan kişi karşısında yücelir. Ondan daha üstün olduğunu kanıtlar. Eğer kötülüğe karşı bir şey yapılacaksa, en iyi intikam affetmek olacaktır. Kötülük yapan kişi, iyilik karşısında ezilecek ve amacına ulaşamayacaktır.

Kısaca insan her zaman dört dörtlük olmaz. Ebetteki hataları ve kusurlu davranışları bulunacaktır. Ancak hatasını fark eden bir insan bundan pişman olur ve özür dilerse onu mazur görmek ve hatasını affetmek gerekir. Kin tutmak kötü bir davranıştır. Ve bu nedenle kindar olmaktan uzak durarak affetmeyi bilmek gerekir.

 

 

 

.

 

 

 
Etiketler: Affetmek, Ve, Unutmak,
Haber Yazılımı