Yazı Detayı
20 Kasım 2016 - Pazar 11:48
 
AHMET HAKAN VE BORGES BORGES
Murat Bilim
 
 

Ahmet Hakan Adem Turan'ın Borges Borges şiir kitabını taşımış köşesine. Vefanın beylik bir lafla sadece İstanbul'da bir semt adı olmadığını ve yine sadece bozayla özdeşik bir duygulanım olmadığını insanlığa öğretmiş.Buyur burdan yak Ahmet Hakan şiir ve vefa üçü bir arada ancak bu kadar yavan dura bilirdi.Hakan'ın vefayla ne alakası olurki o Vefa'da boza içmeyeli çok oldu.Hem Vefa'da boza içmek Nişantaşı mekanlarına hakaret sayılmazmı? O kendisinin bana diyesiyle adam gibi yerlerde yemek,içmek lazım.Adam gibi vay be adamlığın kitabını yeniden yazdı A.Hakan.Varsa okuma yazman sindire,sindire oku.

 

Oysa birlikte çok şiir takıldık az mı okuduk İsmet Özel'in Sevgilim Hayat'ını, Amentü'sünü. Allah var yiğidi öldür hakkını yeme Hakan vefanın yolunu bilmese de şiiri bilir.Şeyh Galip'ten Sezai Karakoç'a, Orhan Veli'den Ece Ayhan'a, Nazım'dan Attila İlhan'a, Ahmat Arif, Cemal Süreya ve de İsmet Özel'e daha pek çok şairin şiirini de iyi bilir.Edebiyatı da,her alanda sanatı da iyi bilir.Bilip de tanımadığı şey vefadır.

 Benim tarifimle Leyla'yı kıskandıran, yumruğunu ısıran şair Adem abi şair Adem Turan babasına sorarsanız da tabansızın biri. Cüzdanında on lirası olsa herhalde on bir liralık vefa gösterir. Hakan eski dostum demiş Adem Turan için şaşırtmış dostluğu. Ahmet Hakan eski dost kavramını kullanmış olsa bile dostluk bir kavram olsa da  bitmemiş demektir. Sevindim. Bir kıvılcım olsa bile üflemek için umut var olmak lazım demektir.Bu tespit doğruda olsa ama üfleyenin Hakan olmayacağı kesin.

 

 Eski dostum demiş Borge Borges şiir kitabının yazarı Adem için ve Borges Borges'i okuyunca şiirin hala ölmediğini anlamış bu harika bir umut, büyük insanlık için. Yoksa şiir ölmüştü.Neyse ki Ahmet'ten şiirin ölmediğini öğrenmiş oldum.Yürü Murat kim tutar seni bana öyle sormayın koşa,koşa nereye? alnından öpmeye gidiyorum şair Adem Turan 'ın.

 

  Ataol Behramoğlu İsmet Özel için dünya görüşünü değiştirince tabut sözcüğünü kullanmıştı.Ahmet Hakan'da Adem için eski bir dostum demiş.Eski'de olsa dost sözcüğünü kullanmış varın siz düşünün dostluğun hali pür melalini.Yaşasın eski dostluklar yada eskimiş dostluklar.İsmet,Ataol için ölmüştü. Çünkü karşı tarafa geçmişti.Başka bir mahallede ikamet etmeye karar vermişti.Adem ise hala aynı mahallede Muradiye,pöstekiciler sokakta O incirin altında ve hala cüzdanında on lira,Hakan'ın ise nerede oturduğunu bilen var mı? Tabut kime yakıştı anlayamadım.

 

  Ahmet Hakan,Adem Turan'ın Borges'in kedileri şiirinin meftunu olmuş varın siz düşünün o kedilerin halini.Adem abi Biga Sinekçi'ye gidersen sana Ahmet'ten sorarlarsa O şiirimin meftunu olmuş dersin.Sinekçi halkı anlarlar şiirin halini.Hele O Borges'in zavallı kediciklerinin hali pür melalini.

 

 Ahmet Aristo'nun ''dostlar,dost yoktur''meşhur aforizmasını iyi biliyor olmalı ki dostluklar eskide kaldı deyip Adem için eski bir dostum demiş.Sevine bilirsin Adem Turan sen Hakan'ın eski de olsa bir dostuymuşsun.Tabi sevinmelisin koca Ahmet Hakan'ın eskiden dostluğunu hak etmişsin daha ne olsun.Yumruğunu ısır sen Leyla'yı kıskandıran şair,şiirin atlısı,cüzdanında on lirası olan,kaleminde şiir taşı damlayan,sen Borges'in kedilerini yazan şair, artık gönül rahatlığıyla kuşlarını uçura bilirsin.

  Sen böyük adam,dostluğu eskimiş bir medeniyete yoran A.Hakan,Sezai Karakoç'un Masal'ında ki dördüncü oğul,Adem Turan'ın eskimeyen değil eski dostu çok iyi tanıdığın yine eski bir şair dostunun çok enfes bir mısrasıyla sana cevap vereyim buda sana kapak olsun.

 

  ''UNUTMAKİ İNSAN TERKEDİLDİĞİ YERİN GÖLGESİNDE KONAKLAR''

 

Selam,Sevgi,Dua

 

 

 

 
Etiketler: AHMET, HAKAN, BORGES, BORGES
Haber Yazılımı