Yazı Detayı
08 Mart 2017 - Çarşamba 08:50
 
Alamanya Acı Vatan
Murat Bilim
 
 

Almanya Türkiye'nin hafızasında çok önemli bir yere sahip. Almanya yada daha hoş bir telaffuzla Alamanya öylesine yakın ki bize sanki Berlin Türkiye'de bir yer ismiymiş gibi durur hafızamızda. Helga'lı, Hans'lı fıkralarımız en az Pehlivan Teo'nunkileri kadar yaygındır folklorumuzda. Alamancılarımızdan o kadar çok dinledik ki Alamanya'yı avucumuzun içi gibi biliyoruz bu gavur elini.

 

   Birinci dünya harbinde müttefikimiz olan Almanya her zaman hafızamızda dost eller gibi yer etmiştir. Alaman gelinlerimiz, damatlarımızda az değildir hani. Alamanya halkımız için neredeyse İstanbul'dan sonra ikinci bir geçim kapısıdır dersek yanlış söylemiş olmayız herhalde. Alamanya hafızamızda böyle olsa da acı vatan olmaktan da kurtulamamıştır. Az mı dinledik büyük ozan Ruhi Su'dan, Selda Bağcan'dan ''Almanya acı vatan'' türküsünü. Yada bizim kuşaktan kim izlemedi ki ''Almanya acı vatan filmini'' Daha nice Alamanya türküleri, filmleri, fıkraları.

 

   Bize bu kadar yakın Alamanya son günlerde Kasımpaşa jargonuyla  bize yan çizmeye başladı. Ulan Merkel abla sana ne ettik, hangi tavuğuna kış dedik. Seni el kapısı bile görmedik neredeyse. Merkel abla bizimle aşktan yana bir derdin mi var? Abla biz aşkla yanıp kavrulan bir toplumuz evelallah aşktan çok ne var bizde yapma beyle gözün sevem. Aha gel bizim köye sana şöyle güzel bir çiğ köfte partisi verek. Ne öyle yok bizim ülkeye gelemesiniz tafraları. Hani siz bizim Antalya'ları yol ediyorsunuz da size bişey demiyik vallaha. Üstelik bir dediğinizi iki etmiyik. Sende biraz kadir kıymat bil güzel abla.

 

  Almanya'nın bu süreçte Türkiye'ye uyguladığı anlaşılmaz tutum bizim seçim ağzı siyaset dilimizde bir devrim yarattı. Sen misin bize yan çizen diyerek Evet-Hayır cephesini mecz ettik.  Siyasilerimiz voltran oluşturdu. Zaten iyice bozulmuş politik dilimize ince bir ayar çekmemize sepep olduğu için Merkel ablaya teşekkür borçluyuz sanki.

   Alamanya acıda olsa bizim için bir vatan gibi ama Almanya'nın son zamanlarda Türkiye ile ilgili anlaşılmaz siyasi tutumunu biri bize anlatsa iyi olur. Biz nerede bu Almanların kuyruğuna bastık ki ciyak ciyak bağırmaya başladılar. Ortadoğu desek Almanlar bir ABD bir Rusya, İngiltere kadar bu işle haşır neşir değiller. Kaldı ki Türkiye ile fazlada problemli olmasalar gerek. Ekonomik nedenlerle desek yine çatışan bir alan aklımıza gelmiyor. Başkanlık sistemi ile ilgilide bize tavır almaları gereken temel felsefeleri olmaması lazım gelir diye düşünüyorum.

Kaldı ki Türkiye'nin sistem değişikliğinden rahatsız olmaları gibi bir düşüncelerinin de olmaması gerek. Vallahi neyse ne Merkel ablanın bu tutumu siyasi tarihimizdeki davranış şeklimizi, kullandığımız politik dilimizi çok rahatlattı.'' Bir musibet bin nasihatten yeğdir'' Kelamı kebaire yeniden bir anlam kazandırdı.

 

   Yağız Türkmen delikanlısı HAYIR'cı cephenin bıçkın jönü Deniz abi sen misin bize yan çizen Alaman kızı diyerek  ben yemem böyle tafraları diyerek aha da gelmiyorum baban gile diyerek EVET'çilerin gönlünde taht kurdu. EVET cephesi rüyasında görseydi inanamazdı Merkel ablanın bu kıyağını. Bence araştırma şirketleri elde ettikleri doneleri bir daha gözden geçirsinler. Bu olay oranlarda EVET lehine önemli değişikliğe imza attı gibi.

 

  Başkanlık yada Cumhurbaşkanlığı adına ne derseniz deyin tartışmaları başladığından bu yana rahatsız edici sivri dil birden yumuşamaya başladı. Bu çok olumlu bir gelişme. Halbuki  bu işin kompedanları hep söylediler ''Dilim dilim başınıza giydirir kilim'' aforizmasını. Bu süreçte kim sinirlerini aldırır sakin bir tutum sergilerse o kazanır.

 

   Almanya acı vatan olsa da bu halk acısını pekte gözetmeden vatan demiş bir kere. Merkel abla sen ne etsen de yerli bir söylemle Urfa'lı sevmiş bir kere. Bu millet bu uzun adamı sevmiş. İstiab hakkını fazla zorlama. Sana bu halkın iç dünyasını bir cümleyle tercüme edeyim. '' Seviyik takipte mi etmiyek''

 

   Selam,sevgi,dua...

 
Etiketler: , Alamanya, Acı, Vatan,
Haber Yazılımı