Yazı Detayı
05 Şubat 2018 - Pazartesi 08:28
 
"Alevi Kıyamların Nedenleri"
Erdoğan Ünverdi
 
 

Tarihsel sürece baktığımızda Alevi isyan ve kalkışmaların nedeni, Alevilerin iktidar olma mücadelesinden çok, kendilerine yönelik uygulanan ayrımcı ve ötekileştirici uygulamalardan kaynaklanmaktadır.

Alevi isyan ve kalkışmaların nedeni kendilerine yönelik yapılan haksızlığa ve adaletsizliğe karşı bir duruş, eşitsizliğe ve yoksulluğa karşı bir kıyamdır. Alevi hareketinin öncü ve lider kadrosunun dini karakterli olması, hareketin illaki dini bir hareket içerdiği anlamına gelmez.

Pir Sultan Abdalın dini karakterli ve Ehli Beyt yanlısı bir ozan olmakla birlikte, haksızlık karşısında idareye tavır alacak kadar cesur bir devrimcidir. Alevi isyanları tetikleyen nedenlerin başında, kötü yönetimlerin toplum üzerindeki yanlı ve adaletsiz uygulamalarından kaynaklanmaktadır.

Toplumun eşitlik, adalet ve özgürlük gibi yakıcı talepleri hareketin ana eksenini oluşturan öncelikli talepler olarak bir adım öne çıkmaktadır. Hareketin ana eksenini oluşturan taleplerin yanı sıra ayrıca inançlara saygı ve kimlik talepleri de dikkate değer talepler olarak öne çıkmaktadır.

Alevi isyanların temelinde herkesin eşit olduğu, yarin yanağı dışında (namus) üretilen değerlerin hakça paylaşıldığı eşit ve adil bir düzen talebidir.

2018 yılında bile hala eşit yurttaşlık haklarımız için dernek kurup mücadele etmeye çalışıyoruz. Alevi hareketi bir mezhep hareketi değil, kıblesi insan olan, merkezine insanı alan,insanın mutluluğunu önemseyen bir harekettir.

Ünlü düşünür Mevlana’nın belirttiği gibi (ben cuma mescidi değilim, insanlık mescidiyim) diyerek içerisinde bütün insanların yer aldığı ve insan eşitliği üzerine inşa edilen bir insanlık meclisi oluşturmak Aşkı-Niyazımla.

 
Etiketler: "Alevi, Kıyamların, Nedenleri",
Haber Yazılımı