Yazı Detayı
24 Kasım 2017 - Cuma 08:13
 
Aleviler Atlama Tahtası Olmayacak!!
Mazlum Köse
 
 

Kasım ayının 22'si, Malatya'da, oturanların tamamına yakını Alevi olan Cemal Gürsel mahallesinde sabah uyanıp sokağa çıkan vatandaşlar evlerinden 13 tanesinin kapısına kırmızı boya ile çarpı konularak işaretlendiğini gördüler.

  Tıpkı daha önce, Adıyaman'da, Gazi mahallesinde ve 1978 yılında Maraş'ta olduğu gibi.

   Maraş'ta camide çıkan gurupların "kızıllar camiye saldırdı" provakesiyle Alevi yurttaşların oturduğu mahalleyi hedefine koyan gözü dönmüş guruplar, hiç bir devlet müdahalesi ya da engellemesiyle karşılaşmadan günlerce vahşeti andıran katliamla bebek, çocuk, hamile kadın, yaşlı genç demeden yüzlerce Alevi yurttaşı katlettiler.

   1993 Temmuz'un sarı sıcağında Sivas'ta Madımak oteli ateşe verilerek 35 can diri diri yakılarak katledildi.

    Dersim, Çorum, Malatya, Gazi mahallesi daha birçok yerde provokasyonlar yaratılmak suretiyle Alevileri toplu şekilde katlettiler.

   Bu katliamları yapan ya da yaptıranların hiç bir tanesinin yakalanmamış ve yargılanmamış olması Alevilerin ölümden daha çok canını yakmış, yakmaya da devam etmektedir.

   Gezi eylemliliği döneminde ve sonrasında yaşamını yitirenlerin tamamının Aleviler olması da bir tesadüf değildir. Bu katliamlar da öyle kim vurduya gitti cinsinde değildir. Berkin Elvan hedef alınarak vuruldu, Ethem Sarısülük hedef alınarak vuruldu, Ali İsmail Korkmaz polisler tarafında dövülerek öldürüldü. Örnekler çoktur, yazmak canımızı incitiyor.

   Tarihleri boyunca, barıştan yana, kardeşçe yaşamdan yana tavır koyup yaşam felsefesini bu kavramlar üzerine kuran Aleviler bu gayretlerinin aksine hep kötü muameleye, katliamlara, baskı ve zulümlere maruz kalmışlardır.

    Hiç bir zaman unutulmamalıdır ki, biz Aleviler, ne kadar baskı olursa olsun, ne kadar zulüm olursa olsun, hiç bir şekilde boyun eğmeyeceğiz, teslim olmayacağız.

    Her şeye rağmen, inadına barışı, inadına halklarla eşit koşullarda yaşamı savunacağız.

    Başı dara düştüğünde, yönetmekten aciz duruma düştüğünde Alevileri hedef tahtası yaparak günü kurtarmak isteyenlere geçit vermeyeceğiz.

   Bizi "atlama tahtası" yapmak isteyenlerin oyununa gelmeyeceğiz.

  Tarih boyunca yapılan zulümler, katliamlar bizleri yolumuzdan döndürmeye yetmedi, bundan sonra da yetmeyecektir.

  Malatya'da yapılan taciz ve sindirme provokasyonuna da prim vermeyeceğiz, mahallede yaşayan yurttaşlarımızla dayanışma içerisinde provokasyonu sağduyumuzla boşa çıkaracağız.

 
Etiketler: Aleviler, Atlama, Tahtası, Olmayacak!!,
Haber Yazılımı