Yazı Detayı
29 Mart 2018 - Perşembe 10:00
 
Arguvan Spor Renk Katıyor
Mazlum Köse
 
 

         Türkülerin başkenti Arguvan, şehir merkezine yaklaşık 70 kilometre mesafede bir ilçemizdir. Genel olarak türküleriyle, ağıtlarıyla tanınan, sıcakkanlı insanları, dostane sohbetleri, hoş esprileriyle bilinen ilçede geçim kaynağı olarak, büyük bölümü susuz olan tarım arazilerine yapılan çiftçilik ve hayvancılık ön plandadır. Tarımda özellikle kavun yetiştiriciliği öne çıkmaktadır.

        Genelde yanık türküleri ile anılan ilçede iki yıldır, Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kızıldaş’ın büyük destekleriyle kurulan Arguvan Spor ilçeye ayrı bir heyecan getirmiştir. Amatör lig 1. Kümede geçen sene mücadele eden takım gurubunda şampiyon olarak Bölgesel Amatör Ligine (BAL ) çıkabilmek için İnönü Üniversitesi Spor ile final oynamış bu hedefine ulaşamamıştı. Bu sene takıma yapılan takviyelerle yine aynı hedefle maçlarına başlayan Arguvan Spor gurubunda yalnızca bir maçı kaybederek gurubunun lideri olarak bitirerek, diğer gurubun namağlup lideri Pütürge spor ile final oynamaya hak kazandı. Final maçında uzatmalar oynandı, beraberlik bozulmayınca penaltı atışları sonucunda sahada mağlup ayrılarak hedefine yine ulaşamamış oldu. Belki bir sonraki dönemde bu hedeflerine ulaşacaklardır ki benim temennim bu yöndedir.

         Arguvan Spor, küçük ve uzak bir ilçeyi sporda temsil etmektedir. Bunu da, öyle salt skora dayalı bir şekilde yapmamaktadır. Bir kere başta Belediye Başkanı Sayın Kızıldaş olmak üzere, kulüp başkanı ve aynı zamanda Arguvan Belediye Başkan yardımcısı Kamber Yıldırım beylerin özellikle üzerinde durdukları centilmenliğe aşırı özen göstermeleri takdir edilecek önemli bir konu. Saha içerisinde rakiplerine karşı centilmen tavırları sporcuları ayrı bir havaya ve ahlaki değerlerin ön plana çıktığı bir sorumluluğa itmiştir. Saha içerisindeki centilmenlik saha dışarısında daha bir önemde öne çıkarılmıştır. Mesela Arguvan’a maça giden takım yöneticileri ve sporcuları maç öncesinde karşılanır, çay kahveleri ısmarlanır, Arguvan üzerine sohbetler yapılır, maç sonrasında ( maçın sonucu ne olursa olsun )mutlaka misafir takımın sporcu ve yöneticilerine yemekleri ikram edilir, dostane bir şekilde yolcu edilir. Bu belki de skora dayalı spor mantığından dolayı unutulmaya yüz tutmuş bir değerdir. Maç sonunda maçın skoruna göre, maç içerisindeki bir harekete göre misafir takımların dövülmeye çalışıldığı, arabalarının taşlandığı olayları göz önüne getirirsek Arguvan sporun bu tutumunu daha iyi anlamış oluruz. İlçede büyükten küçüğe, kadından erkeğe herkes Arguvan Sporun Arguvan için ne anlama geldiğinin farkına varmış. Maçlarında tribünler doluyor, hiç tahrike yönelmeyen, yalnızca takımı hareketlendirmeye yönelik centilmence tezahürat yapıyorlar, mesela Arguvan Sporun tribünlerinde hiç küfüre rastlayamazsınız, olası küfür eden bir genç olduğunda da hemen uyarılmaktadır. Arguvan Sporu ilk olarak, Akçadağ Spor ile deplasmanda oynayacakları maçı benim mahallem Ören’in sahasında oynamaya geldikleri zaman gördüm. Ören ile Arguvan arası yaklaşık 150 kilometre mesafede, güneşli fakat soğuk bir kış gününde yine takımını yalnız bırakmayan ta oralara kadar gelen Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kızıldaş, kulüp başkanı Sayın Kamber Yıldırım ile o maç esnasında Arguvan spor ile ilgili düşüncelerini ve beklentilerini konuşma fırsatım oldu. Takıma tamamen bir birleştirici güç gözü ile bakıyorlar. Aynı zamanda takımı bir kültür elçisi olarak görüyorlar. Arguvan’ın kültürünü, örfünü, adetlerini tanıtmak için takımın önemine dikkat çekiyor olmaları önemli bir olgudur. (bu maç sonrasında da deplasmanda olmalarına rağmen kendi sporcuları için hazırlattıkları yemeklerini Akçadağ Sporun bazı sporcuları ve yöneticileri ile beraber yemeleri de ayrıca takdire şayan bir tutumdu)

Pütürge Spor ile oynadıkları son final maçını Arguvanlı dostlarımızla tribünde beraber izledim. Taraftarların içinde Belediye Başkanı, kulüp başkanı, bürokratlar, siyasiler, muhtarlar, yedi yaşında babasının boynuna oturmuş çocukları görünce Arguvan Sporun Arguvan için ne anlam taşıdığını daha iyi algıladım.

      Taraftarın dilinde hep bir ağızdan söyledikleri;

      “vallahi olacak, billahi olacak, Arguvan bu sene ŞAMPİYON olacak” türküsü belki bu sene olamadı ama Arguvan centilmenliği, sportmenliği, misafirperverliği ile ligi ŞAMPİYON olarak bitirmiştir. Sporda unutulmaya yüz tutmuş değerleri yeniden hayata kattıkları için, spora farklı beklentiler ve farklı gözlerle bakanların kalesine kocaman bir gol atarak ŞAMPİYON olmuştur.

      Aynı değerleri daha da ilerilere götürecek adımlarla yürüyecek bir Arguvan Spor skorla olmasa bile esastan hep ŞAMPİYON olarak anılacaktır.

      Arguvan Spor Malatya amatör sporuna bir değer katmıştır, bir renk getirmiştir.

      Bu değeri yaratanlara selam olsun…  

 
Etiketler: Arguvan, Spor, Renk, Katıyor,
Haber Yazılımı