Mustafa ÇOLAKOĞLU AZERBAYCAN
Yazı Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 10:54
 
AZERBAYCAN
Mustafa ÇOLAKOĞLU
malatyasoz@gmail.com
 
 

Azerbaycan bölgesi 1030 yılında Gazne devleti topraklarına katılıp günümüze kadar kadar Türk milletinin yaşadığı bir bölge olmuştur. 

Azerbaycan bölgesi 1030 yılından 1828 yılına kadar tek parça olmasına rağmen, 1828 yılında, Türkmençay antlaşması ile Rusya ve İran devletleri tarafından ikiye bölünmüştür. 
Günümüzde Kuzey Azerbaycan’ın yüz ölçümü 86 600 kilometre karedir, nüfusu ise on milyondur. İran sınırları içinde kalan güney Azerbaycan’ın nüfusu ise otuz milyon civarındadır. 
Rusya’nın esaretinde olan Azerbaycan 1918 yılında bağımsızlığını ilan etmesine rağmen, 1920 yılında tekrar Rus orduları tarafından işgal edilmiştir. 
Azerbaycan1991 yılında tekrar bağımsızlığını ilan etmiştir. Kuzey ve Güney Azerbaycan olarak ikiye bölünen Azerbaycancın dörtte üçü İran esaretinde olup inşallah onlarda en kısa zamanda bağımsızlıklarını ilan edip tek parça bir devlet olurlar. İran devletinin nüfusunun yüzde 42 si Türk’tür. 
Moğol istilasını saymasak,1030 yılında Gazneli devletine tabi olan İran toprakları 1917 yılına kadar hep Türk hanedanları tarafından yönetilmiştir. 
1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’a, Ermenistan devleti 1992 yılında, Azerbaycancın Karabağ bölgesini işgal etmiş ve Hocalı katliamını gerçekleştirmiş, otuz bin kişinin ölümüne sebep olduğu gibi bir milyon insanın da, yerlerini terk ederek göç’e mecbur etmiştir. 
1992 yılındaki bu işgalin arkasında İran ve Rusya olmuştur. İran devleti Azerilerin yekvücut olmasını önlemek için elinde gelen bütün imkânları kullanmıştır. 
Günümüzde Yine birileri Ermenileri kışkırtarak Azeri kardeşlerimizin üzerine göndermiştir, bu güç şimdilik bilinmiyor ama kısa bir süre içinde kokusu çıkar. Azerilerin 10 milyon, Azerbaycan’da, 30 milyon da İran bölgesinde olmak üzere 40. Milyon nüfusa sahipler. 
Ermenistan’ın nüfusu ise 3 milyon civarındadır. Dünya devletleri arasında 138 ülke içinde silahlı güç olarak Azerbaycan 64 sırada, Ermenistan devleti ise, silahlı güç olarak 138 ülke arasında 111. Sırada. Azeriler nüfus olarak Ermenilerin üç katı, silah gücü olaraktan iki katı, ekonomi güç olarak ta Ermenilerden çok daha iyilerdir. 
27 Eylül 2020 tarihinde Ermenilerin başlattığı saldırıyı Azeriler şimdilik geri püskürtmüşler fakat Ermenilerin işgal etiği Karabağ topraklardan atamamışlardır. Azeriler ağır davrandıkları takdirde Karabağ bölgesinin işgalde kurtulması başka bir bahara kalacaktır. 
Azerbaycan devletinin elinde, 570 tank, 930 zırhlı araç, 498 çok namlulu roket atar, 970 top, 402 obüs, 147 uçak, 35 helikopter’ sahiptir. Ermenistan’ın elinde ise 110 tank, 150 top, 64 uçak, 50 helikoptere sahiptir. Azerbaycan devletinin yaptığı açıklamada, 790 Ermeni askeri öldürdüğünü ilan etmesine rağmen görünüşte altı köyün dışında işgalde kurtardığı her hangi bir yerleşim yeri şimdilik yok gibi görünüyor. 
Azerbaycan devleti, nüfus, silah ve ekonomide Ermenistan’dan kat be kat güçlü olmasına rağmen hala belli bir başarı göstermemiştir. 
Bunun asıl nedeni olarak Azerbaycan’ı yöneten İlhan Aliyev başta olmak diğer idareci pozisyonundaki yetkili kişilerin milli şuurda yoksun olmasıdır. Azeri soydaşlarımız yetmiş yıl kominizim esaretinde kalmaları nedeni ile soydaşlarımızın bir kısmında, Türklük gurur ve şuuru ile İslam ahlak ve fazileti çok zayıflamış görünüyor. İran’daki Azeri soydaşlarımız ise Şia felsefesi ile uyuşmuş gibiler, aksi takdirde gönüllü olarak kuzey Azerbaycan topraklarına bozkurt gibi dalarak Ermeni hainlerini kısa bir zaman içinde darmadağın ederlerdi. 
Tarihe bakılırsa, Milli ve manevi değerleri zayıflayan milletler hiçbir zaman Muvaffak olamamışlardır

 
Etiketler: AZERBAYCAN, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı