Yazı Detayı
27 Ağustos 2018 - Pazartesi 10:21
 
Bayramlar Değişirken
Recep Örek
 
 

Dini bayramların Müslüman dünyasında müstesna bir yeri vardır /vardı. Dost, akraba ve komşuların buluştuğu, paylaşımların olduğu birer özel günlerdi. Günlerdi diyorum, çünkü biz bu kutsal günleri bile teknolojinin çılgınlığına çoktan kurban verdik. En güzel bayram tebriklerini hazır şablonlara havale ettik. Kısa mesaj yazmaya bile erindik. Hayatın her alanında olduğu gibi kopyala-yapıştır seçeneğiyle işi halettik. Bize ait olmayan süslü cümleleri tanıdık-tanımadıklarımıza ışık hızıyla yolladık.

Her şey bu kadar kolaylaşmışken sağlamcılığı da elden bırakmadık. Kurbanları kiloyla aldık. Hayvanların bedenini satın alırken, onları ağır kantarlarda kanlı canlı tarttık. Hayvan pazarlarında kurban satışlarının simgesi olan “el sıkışmayı”  bir kantarın dijital saatine teslim ettik. Yetmedi, kurban kesim yerlerini  bir marangoz atölyesine dönüştürdük. Az zahmetle çok et peşine düştük!

Baklavacıların bile dükkânlarının önüne koydukları kıyma makinesiyle "kışlık et ihtiyacımızı" kotardık bir kurban bayramının hayrına!  Ve o küçük bayram sohbetlerinde ne kadar çok kurban payı dağıttığımız yarışına  da girdik. Birbirimizi o kadar kandırdık ki karşılaştığımız beyaz eşya mağazalarında “derin dondurucuları meyve sebze için alıyoruz" yalanlarına bile sığındık.

Ayrıca, dost ve akraba buluşmalarında kurban etlerinden memnuniyetlerimizi yarıştırdık. Hatta gelecek yıl için grup transferlerini şimdiden başlattık. Bir bayram daha zaman içinden böylece kayarken geride bırakmış olduğumuz hayata kaldığı yerden devam ettik. Kurban sayfasını gelecek yıl açmak üzere sessizce kapattık.

Ha! Az kalıyordu unutuyordum, sahi kurban derilerine ne oldu? Sanki bu bayram kazasız belasız paylaşıldı. Bu konuda epey mesafe alındı gibi...  Acaba,  “Oktar Grubunun” devreden çıkmasının rahatlığı mı diyeceğim, ama o tür sosyetik cemaatlerin deri ile uğraşacağını pek zannetmiyorum. Daha katmerli gelirler dururken…

Peki, kurban bayramında tüm bunlar yaşanırken bizler neredeydik. Kusura bakmayın; hepimiz demeyeceğim ama çoğumuz oradaydık!

Herkesin geçmiş Kurban Bayramını kutlarım.

 
Etiketler: Bayramlar, Değişirken,
Haber Yazılımı