Yazı Detayı
14 Eylül 2018 - Cuma 13:48
 
Beşiktaş ve Malatya
Talat Şavata
gazete
 
 

Dünyanın en güzel yerinde inşa edilmiş olan Vodafone Arena stadında Cumartesi saat 20. de Beşiktaş la maçımız var.  Eski adıyla İNÖNÜ Stadında  Beşiktaş la defalarca karşılaştık. Hatta 0-0 Berabere kaldığımız maçta, Malatya seyircisi  BJK seyircisinden fazlaydı.

1903 Yılında kurulan Beşiktaş Jimnastik Kulübü 1910 Yılında futbol şubesini açmıştır. Buna göre ilk kurulan futbol kulübü 1905 Yılı itibari ile Galatasaray dır. Daha önce kurulan 4 İngiliz futbol kulübü vardır ama onları hariç tutuyorum.

Beşiktaş kulübünün 15 lig 9 Türkiye kupası 8 de süper kupa şampiyonluğu elde etmiştir. Avrupa kupalarında da başarılı dönemleri olmuştur. Fakat Avrupa şampiyonluğuna erişememiştir.

Gelelim Malatya ya, en büyük başarımız 1983- 1984 Sezonunda na mağlup  şampiyon olarak Türkiye ligine çıkmışız.  1986- 1987 yılında lig üçüncüsü olup Avrupa kupalarına katılmışız. Daha sonra 2000 yılında Antalya da yapılan play-of maçlarında gene şampiyon olup lige terfi etmişiz.  ( ALLAH Mehmet Yaşar ÇERÇİ  ve Hayati Palancı dan razı olsun.) Ayrıca UEFA Kupalarında Basel i İsviçre de 2-1 yenmişiz. Tabi ki bu eski MALATYASPOR.

Evkur Yeni Malatya spor ise 1986 yılında Belediye spor olarak kurulmuş olup, Malatya spor amatör lige düşünce, ismini Yeni Malatya spor olarak değiştirmiştir. Son 4 yılda 2 şampiyonluk 1 de süper lig 10. Luğu elde etmiştir.

Bu güne baktığımızda, 17 Süper lig takımı borç  batağında  yüzerken, Evkur Yeni Malatya Spor bu ligin tek borçsuz takımıdır. Hatta kasasında parası da vardır. Bence en başarılı netice budur. Azubuikeyi Mısıra 2 Milyon euro ya Sisoccuyu da Antalya ya satmıştır. İyi de para kazandırmıştır. Bu sev-ki idareyi yapan başkan ve yönetimi kutluyorum.  Ama ben olsam bir sporcunun parasını alt yapıya yatırır, hatta 3. Ligden bir pilot takım dahi satın alabilirdim. Zira alt  yapıya yatırım yapan hiçbir takım zarar etmemiştir.  Yeni Malatya spor bu mevcut bütçeyle süper ligde kalıcı olmayı başarırsa, Malatyalıların diyecek sözü olamaz kanısındayım. Türkiye’de nüfus olarak 27 sıradayız. Ekonomik olarak ta 32 sırada yer alıyoruz. Malatya dan daha zengin ilçeler bile var.  Ama ilk 18 in içinde yer alıyoruz. Bu başarı kanıksanamaz. Bize bu yüceliği tattıran zat-i şahanelere minnettarız.   Zaten hocamız da hedefin lig 10.luğu olduğunu ifşa etmiştir. Geçen sezon, benim de savunduğum VAR sistemi uygulaması olsaydı ligi 8.ci bitirecektik. Umut ediyorum ki Rize maçından sonra takım sistemi oturacak, ve ligi en az 8. ci bitireceğiz.

Maça gelince, Beşiktaş’ın  lig üstü 3 önemli futbolcusu var.  Pepe, Babel ve Querasma. Bunlara top oynatmazsak en az bir puanla döneriz. Antalya’nın yendiği takıma, biz neden yenilenim. Gol yemeden bir gol bulursak galip de gelebiliriz.  Gökhan Gönül oynayamaz durumda, sağbek te Lens oynayabilir. Caner de hala düzelmedi, sol bekte Adriano oynayabilir. Pepe ve Vida defansın garantileri, orta saha da Medel ve Oğuzhan garanti, 3. Adam henüz belli değil, Tolgay’da  Necip'te olabilir. Forvet 3 lüsü Querasma, Negredo ve Babel. Gökhan Töre de sonradan oyuna girebilir.

Bizim takımda sakat futbolcu yok. Murat Yıldırım da düzeldi. Beşiktaş’a karşı şu 11 le çıkacağımızı umuyorum. Ertaç, Seth, Mina, Sadık Chabek, Bekiru, Guilherme, Aleksic, Perera, Adem ve Botaip. Şayet Bekiru Milli maç arası formuna girememişse Murat da oynayabilir.

 

Malatya Beşiktaşlılar Derneğini kurduğumda takımımız 2. Lig deydi, zor durumdaydı. Beşiktaş-Malatya arasında köprü kurmak, oynayamayan futbolcuları Malatya’ya transfer etmek düşüncemiz hakimdi. Bunu bilen 7 Malatya spor Başkanı, 1- Osman ÇAĞLI (Kurucu Başkan) 2- Naci ŞAVATA (O dönem Belediye Başkanı) 3- Nurettin SOYKAN ( Efsane Başkan) 4- Turan ÇEVİK ( Takımı Lig 3. Sü yaptı) 5- Nurettin GÜVEN 6- Mahmut Suat UZUN 7- Coşkun ÜNAL, Millet vekillerimiz, Mevlüt ASLANOĞLU ve Miraç AKDOĞAN, İstanbul ÜNİV. Rektörü Prof. Dr Mesut PARLAK ve Malatya Spora maddi – manevi hizmette bulunmuş Kemal DENİZ, derhal üyemiz olmuşlardır. Uçak fobi si olan BJK efsane başkanı Süleyman SEBA da, açılış kurdelemizi kesmek için, 1100 Km. Karayolu ile Malatya’ya gelmiştir. SEBA gerçekten büyük başkandı. Bir devlet memuru iken ekonomik olarak ta Beşiktaş’ı mükemmel yönetti.

 

Benim sağ gözüm MALATYA, sol gözüm ise MALATYA Sporudur.   Her ne kadar Beşiktaş ı sevsem de Ne yaptımsa Malatya için yapmışımdır.   MALATYASPOR Antalya’da Play-Of da şampiyon olup  Lige çıkınca, bende derneği, bırakıp aslıma rucu etmişim…

Kurucu Başkanı olduğum Malatya Beşiktaşlılar Derneği konusunu da şunun için kaleme aldım. Evet insanlar özgürdür. İstediği takımı tutabilirler, sevebilirler. Fakat onların memleket takımının Süper Ligde olması ve 3 Büyüklerin rakip olması önemsenecek bir konudur.  Sevme hakları olsa da, onlara maddi destek vermek, forma ve ürünlerini satın almak, Malatya'nın parasını, 3 büyüklere aktarmak bühtanır. Malatya’sını seven kombinede almalı, maça da gitmeli, forma ve diğer ürünleri de satın alıp, takımına madden destek  olmalıdır. Tabi ki her kes gücü yettiği kadar. Yoksa evin rızkını (BENİM GİBİ)  da futbola harcamak doğru olamaz elbette.

Malatya şehrimize huzur, sağlık, temizlik ve ekonomik olarak başarılar dilerken, E. Yeni Malatya spor’umuza da güneşli günler diliyorum. SAYGILARIMLA…

 
Etiketler: Beşiktaş, , ve, , Malatya,
Haber Yazılımı