Yazı Detayı
02 Ağustos 2019 - Cuma 09:05
 
Bir Bayram Arifesindeyiz
A.Erol KURHAN
erolkurhan@hotmail,com
 
 

İslam’da önemli bir bayramın daha arifesindeyiz. Gün yaklaştıkça, bu bayramın bir hayvan katliamı olduğu, hayvan kesimi sırasında çocukların travma geçirdiği, zaman zamanda elini kesen kasapların haberlerini sık sık okuyacağız, kaçan sığırları televizyon kanallarında izleyeceğiz.

Kimi güldürücü, kimi düşündürücü olacak. Ama hiç biri eğlence için yayınlanmıyor bunların.

Hedefte bunun bir katliam olduğunu dayatma var.

Bu konuda algı yaratmak amacıyla gerçekler yine gözden kaçırılıyor. Çünkü, hayvan kesiminde Türkiye nerelerde acaba diye düşünmüyoruz?

Dünya o kadar küçüldü ki, bu gün Madrid’de hapşıran vatandaşı İstanbul’da bir vatandaş duyuyor ve “Çok yaşa” diyor. Yani kimin ne kadar et tükettiğini araştırmak 5 dakikayı geçmez.

Bu gün Türkiye’deki kişi başı et tüketiminin kurban bayramı da dâhil olmak üzere, Avrupa’nın et tüketiminin yanında sözü bile olmaz.

Ülkemizde ne var ki, birçok aile ayda 1 kiloyu dahi görmüyor. Eğer bu bir katliamsa, en büyük katliamı ABD, daha sonra Avrupa ülkeleri yapıyor.

Türkiye’de aylarca et görmeyen o kadar kişi var ki, bunlar bu bayramda doya doya et yiyor. Bu nedenle Kurban Bayramına bu açıdan da bakılsa, gerçekten önemli bir bayram olarak karşımıza çıkıyor. Bunun bir hayvan katliamı olduğunu söyleyenlerin asıl hedefi İslam dinidir.

Dini Bayramlar, özellikle geçim sıkıntısı çekenlerin yüzlerinin tebessüm ettiği günlerdir. Ancak, “Sağ elin verdiğini sol el görmemelidir” hadisinden de anlaşılacağı üzere, dini bayramlarda yapılan yardımlarda büyük bir edep içerisinde yapılmalıdır.

Yardım yapan bu şekilde en büyük huzura erişir, diğer şekilleri reklamdır.

Yardımlar, karşıdaki kişide minnet duygusu oluşturulmadan yapılmalıdır ki yerini bulsun.

Yardım yaptığı için kibirlenmekte neyin nesi? Dinimiz paylaşmayı ve kardeşliği öğütlerken, başkalarını küçümsemeyi, yaptığı yardımla övünmeyi de şiddetle yasaklıyor.

Yeri gelmişken, yardım yapma amaçlı dernekler ve kuruluşlara da, “Sağ elin verdiğini sol el görmemelidir” sözünü hatırlatmakta yarar var.

Bir yardım olayı için; günler öncesi davetiyeler dağıtmak, şehrin belirli noktalarında ilan etmek, basına haber vermek hiçte hoş olmayan bir durum.

Bu güzel hadise rağmen, yapılan veya yapılacak yardım neden tüm dünyaya duyuruluyor ki?

Bu günlerde kurban bağışlamalarda törenle yapılıyor oldu. Buradan dünyalık çıkar sağlamak, kime ne kazandırır. Henüz Kurban Bayramını moduna girmedik ama, ben şimdiden Kurban Bayramınızı kutlarım.

 
Etiketler: Bir, Bayram, Arifesindeyiz,
Haber Yazılımı