Yazı Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 08:28
 
Bir Gün Değil Hergün
İmmihan TOPAÇ
gazete
 
 

8 Mart tüm dünyada kadınların eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel bir gündür. Dünya kadınlar günü ilk kez 1800’lü yıllarda bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları için greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamayarak çoğu kadın olmak üzere 129 kişi hayatını kaybetmesiyle gündeme geldi.

Kadınlar gününün hedefi; tüm dünyada kadın haklarını duyurmaktır. Her sene 8 mart tarihinde dünya genelinde kutlanan kadınlar gününe şiddet ve istismar mağduru kadınların gölgesi düşse de kutlanmaya devam ediyor.

Dünya kadınlar günü, birleşmiş milletlerin kabul ettiği bir gündür ve dünya genelinde her yerde kutlanır.

Türkiye’de ilk kez 1921 yılında kutlamaya başlanmış ve bugüne kadar kutlanmaya devam etmektedir.

Yılın sadece bir günü kadınları hatırlamak onların aile ve toplum üzerindeki değerini ön plana çıkarmakla onların hak ettiği kazanımlar ödenmiş olmaz.

Unutmayalım, bütün kadınlarımız birer çalışandır. Kimi evinde çalışır, kimi fabrikada, kimi de kamu alanlarında çalışır.

Sonuçta hepsi de birer çalışandır.

Günümüzde kadınların çoğu hem evde hem de çeşitli iş alanlarında çalışmaktadır.

Dünya’nın en büyük yükü kadınların omuzundadır.

Kadınlar insanlığın devamı için olmazsa olmazıdır. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır.

Doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlılarını htiğimiz, bizi biz yapan kadındır.

Her zaman ne istediğini bilen erkeğinin ardında olan ona destek veren, çocuklarının başında koruyup kollayan yine kadınlar…

İhtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızdır.

Değerli Malatya Söz okurları satırlarıma Mustafa Kemal Atatürk’ün çok anlamlı ve kadınlarımızın ne kadar güçlü olduğuna inanan sözleriyle devam etmek istiyorum.

Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması alan, biçim ve başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım…

Müminler için en güzel örnek sevgili peygamberimiz.

O hanımlara karşı daima sevgi, saygı, hoş görü ve anlayış göstermiş, bırakın dövmeyi; hep güler yüzlü olmuştur.

Dolayısıyla peygamberimizin hanımlara karşı gösterdiği bu tavır, hepimiz için örnek olmalıdır.

Daha uygar ve sağlıklı bir tolum için kadınlara her zaman ihtiyaç vardır.

Kadınlara verilmiş bu güzel güne saygı duymalı ve onları sadece bir günle değil; her zaman hatırlamalıyız.

Emek veren, acı çeken, özlem duyan, hakkını savunan tüm kadınların 8 mart kadınlar günü kutlu olsun.

 
Etiketler: Bir, Gün, Değil, Hergün,
Haber Yazılımı