Muzaffer Bağlı BİZİM KADİR
Yazı Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 10:32
 
BİZİM KADİR
Muzaffer Bağlı
 
 

Türkiye de nerde ikamet ediyorsanız edin trafikte seyahat ederken üstü başı yırtık elinde kendine has bir enstrüman ile arabaların arasında gezinen, akli melekeleri yerinde olmayan birini mutlaka görürsünüz. Maalesef sadece görürüz. Ne yerler ne içerler nerde barınırlar hiç birimizin sorgulamadığı gibi sanırım aileleri de pek umursamıyor.

Millet olarak bu akıl rahatsızlığına adam akıllı bir teşhis koyamamışız galiba. Akıl zekatının on insana yeteceği kişide delidir bizim için, yeme içme gibi temel ihtiyaçlarını gideremeyecek kadar akıl sağlığından yoksun oılanda. Bir de şu efsane ehliyetimiz var “Delidir ne yapsa yeridir” Bakmayın öyle iki üç kelime olduğuna hepimizin sırtından bir yük alıyor aslında. Eğitemediğimiz adam akıllı yontamadığımız her insan için hangimiz kullanmıyoruz bu ifadeyi. Ne zaman keyfimizden feragat edip çocuğumuzun, komşumuzun, akrabamızın, vatandaşımızın derdi ile ilgilenmemiz gerekirse sırt çevirip bu sihirli sözcüğü devreye koyup toplumca rahatlamıyor muyuz? Akıllı delilerimize çözümümüz buyken akıl sağlığı yerinde olmayanlar ile ilgili de bir tedavimizin olmaması elbette ki mümkün değildir. Kesin çözüm: Sokağa salarız. Kapısında güvenlikçinin olduğu tel örgülerle örülü sitemizin bahçesine çocuğumuzu göndermeye endişe ettiğimiz kentin sokaklarına, doğru ve yanlışı ayırt edemeyecek koca koca insanlarımızı salıp rahatlarız. Bir filmde eşeğin taşlandığını görsek ortalığı ayağa kaldıracak kadar hayvan severler olarak çocukların önlerine katıp kahkahalarla taşladığı sahneleri sahte bir hüzünle izleriz.

Daha Malatya ya taşınmadan duymuştum Malatya ile özdeşleşmiş Mercedes Kadir’i. Buralı dostlarımdan hep duymuştum ismini. Sokağa salınmış sahipsiz biri olarak düşünüyordum. Lakin buraya yerleşince Malatya’nın Kadir ini bambaşka sahiplendiğine şahit oldum. Madem bu insanları sokağa salıyoruz onlarda sokağı Kadir için bir eve dönüştürmüşler. Sadece kendisini değil ailesini, nerde oturduğunu, hemen hemen herkes biliyor. Kadir evden dışarı çıkınca bütün şehir Kadir e yeri geldiğinde koca bir restoran yeri geldiğinde sıcacık bir yatak oluveriyor. İstediği mekânda yemek yiyebilir istediği mekânda soluklanabiliyor. Kendisini gören çocuklar önlerine katıp taşlamak yerine sevgi ile yaklaşıyorlar. Emniyet müdürlüğü bile Kadir’in aracına ruhsat düzenliyor. İl dışına gidenlerin bile dilinden düşürmediği bu insan bütün hemşerilerinin ailesinden biri olmuş.

 Ailelerin eve almadığı, kimi zaman başkasına zarar verir endişesi ile zincire vurduğu Kadirlerin ülkesin de kadir kıymet bilenlerde yok değilmiş. El alemin çöpe süpürdüğünü, Malatyalıların engin feraseti tüm ülkenin tanıdığı ünlü Mercedes Kadir yaptı. Bilindiği üzere Mercedes Kadir geçtiğimiz Nisan ayında solunum yetmezliği ile hastaneye kaldırıldı. Vefat edene kadar başta mahalle muhtarı olmak üzere bütün devlet erkanı onu bir an olsun bile yalnız bırakmadı. Taziyesinde, şu illet virüs olmasına rağmen bütün protokol hazır bulundu. Bugün Malatya Büyükşehir Kent Müzesinde sergiye açılan sıradan bir vatandaşın heykeli olarak görülse de o balmumunda Malatya sokaklarının erdem ve ahlakının kokusu duruyor.

Mademki, Kadir’i Mercedes otomobil ile marka haline getirdiniz. Bendeniz de fahri bir Malatyalı olarak otomobil sektöründe herkesin rakibi için kullandığı bir efsane sloganı sizler için söylemek isterim izninizle.

Erdem ve Ahlakta Malatya daha iyisini yapana kadar en iyisi bu…

 
Etiketler: BİZİM, KADİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı