Yazı Detayı
07 Şubat 2018 - Çarşamba 08:37
 
Bu Dünya "Barış"sız Olmuyor
Ayçin Zengin
 
 

Çocukluğumda hafta sonları sıkıcı geçerdi bizim evde. Bir banyo yapma, çamaşır yıkama telaşesi olurdu. O gün evdeki herkes banyo yapacaktı muhakkak. Herhalde bu mecburiyet herkesi gergin yapardı evde. İşte o pazar günlerinde benim neşe kaynağım Barış Manço'nun (7'den 77'ye) "Adam Olacak Çocuk" program idi.

                Kendimi o programda hayal ederdim. Keşke Barış ağabeyim bana da sorsa "Ispanak yiyor musun? Gece yatmadan önce dişlerini fırçalıyor musun? Hadi bir şarkı söyle bize. Ben ne söylerdim acaba? Arkadaşım Eşeği mi? Nane Limon Kabuğu mu? Bugün Bayram Erken Kalkın Çocukları mı?" diye düşünürdüm. Hangisini söylesem hâlâ kulağımdaki sesiyle bana da "on on on puan" verirdi.

                Ben çocukken sevdim evrensel insan Barış Manço'yu... Büyüdükçe anladım şarkılarındaki derinliği. Dağlar Dağlar, Gülpembe, Unutmak Kolay Demiştin, Gamzedeyim Deva Bulmam, Kara Sevda, Dönence ilk gençlik yıllarımın vazgeçilmez şarkılarıydı.

                Sonra sömestr tatilinde bir sabah televizyondan öğrendim ki; benim Barış ağabeyim ölmüş. Kalp krizi geçirmiş. Gözyaşlarım sel oldu aktı.

                Ne diyordun sen Barış ağabeyim Halil İbrahim Sofrası adlı şarkının bir yerinde:

                "Para pula ihtişama aldanıp kanma dostum

                 İçi boş insanların bu dünyada yeri yok"

                Senin kadar içi dolu bir insanın bu dünyada daha çok yeri vardı. Evet. Senin bu dünyada doldurulamayacak bir yerin var Barış Manço... Biyografine baktığımda yine bir şarkından bir dize geliyor aklıma:

                "Yaz dostum boşa geçmiş ömre yaşam denir mi?"

                Seninkine dolu dolu yaşamak denir Barış ağabeyim.

                Barış Manço; sanatçı, şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV program yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı, koleksiyoner, ressam, gezgin ve Kültür Elçisiydi. İlk kez 1958'de Galatasaray Lisesinde öğrenciyken sahneye çıkan, Belçika'da Güzel Sanatlar Akademisini birincilikle bitiren daha sonra Kurtalan Ekspres ile müzik yolculuğuna devam eden Barış Manço, bestelediği 200'ün üzerindeki şarkıyla 12 altın, 1 platin albüm kazanmış, birçok şarkısı yabancı dillere çevrilmiş evrensel bir insandı. 1988'den itibaren TRT'de 7'den 77'ye adlı programla en çok izlenen en uzun soluklu TV programıyla rekora imza atmış, "Ekvator'dan Kutuplara" adlı programıyla 5 kıtada 100'den fazla ülkeye giderek ülkemiz belgeselciliğine farklı bir boyut getirmişti.

                Uzun saçların, her parmağına taktığın yüzüklerin, yazılması çok zor olan şarkı sözlerinle farklıydın, eşsizdin Barış ağabeyim. Hem halkın ozanıydın, hem tüm dünyaya açılmış evrensel bir müzik adamıydın.       

                Az önce Barış Manço'nun Japonları ayağa kaldırıp ellerinde Türk bayrakları ile "Kara Sevda" şarkısını söylediği videoyu izledim. Gözlerim doldu. Seni unutamıyoruz. Yerin dolmuyor. Bizim iller sessiz, bizim iller sensiz, bizim iller "BARIŞ"SIZ olmuyor... 1 Şubat Barış ağabeyimin 19. ölüm yıldönümüydü. Ben de anmak istedim Barış Manço'yu sonsuz sevgi, özlem ve hüzünle...

Ve hüzünlendiğimde Barış Manço'nun bu şarkısını söylerim ben içinden:

"Sabret gönül sabret sakın isyan etme

Bir gün bitecek bu çile isyan etme

Dört kitaptan başlayalım istersen gel söze

Orada öyle bir isim var ki kuldan öte kuldan ziyade

O'nu düşün, O'na sığın O senden öte benden ziyade..."

 
Etiketler: Bu, Dünya, "Barış"sız, Olmuyor,
Haber Yazılımı