Yazı Detayı
02 Mart 2017 - Perşembe 08:50
 
Bu Sevdalar Boşuna Le Delalım, Delalım
Murat Bilim
 
 

Hürriyet boşuna çırpınıyor. Bu sevdalar boşuna. Meşhur bir fıkradır. İmamın namazda yellenmesi ile başlayan milat ve her tarihi bununla açıklamak. İmam bu ayıbı hiç bir zaman unutturamaz. Çocukların yaşlarını imamın yellendiği tarihi baz alarak tespit etmekten tutunda, yaşanan faciaları, yada önemli her olayı imamın yellendiği tarihle zamanlamak. Sen ne yaparsan yap imam bir kere yellenmiş oldu ve olan oldu.Yel ağızdan bir kere çıkar. Sen sen ol imam ağabeg ağzını sıkkı tut torba değil ki büzesin mereti.

 

   Hürriyet bu yellenmeyi daha önce çokça tekrarladığı için ben yapmadım öğretmenim aha bu yaptı meşhur çocukça ispiyonunda hiç inandırıcı olamıyor. Uğraşma evladım bu sevdalar boşuna. Ağzını sıkı tutacaksın. Vay ben yapmadım, bana iftira atıyorlar. Hulusi abi bunlara bir şey söyle gibi yakınmalar çok komik oluyor.

 

   Aha şunun şurasında ne kadar zaman geçti ki yirmi sekiz şubat post modern darbenin üzerinden yirmi yıl, bütün şahitler sağ salim hayatta, BİN yılda geçmedi yani. Hürriyetin yellendiği yıldı A. Hakan ağabeg senin daha iyi hatırlaman lazım Hürriyetin yellendiği yılı. Azmı konuşuldu o zamanlar senin dalak muhabbetin. Hatta o zamanın kudretli paşalarından biri senin karnını yarıp dalağını kontrol edeceğini söylemişti. Hala bizlerde merak etmiyor değiliz yani dalaklı veya dalaksız olduğunu.

 

  O zamanın başlıklarını burada nakarat olarak kullanmayayım. Bu gün o meşhur başlığı biraz daha estetik bir şekil aldırarak büyük puntolarla sür manşete taşıdınız. Kurşun asker A. Hakan sen çok iyi bilirsin ki Ordu rahatsız ile Karargah rahatsız ifadelerinin biri birinin muadili olduğunu. Senin meşhur deyiminle ne yani bu başlığı atmadınız mı? Sesi bir şeylere benzete bilirsin ama kokusunu ne yapacaksın birader. İstiap hakkını zorlama o siklet bu yükü taşımaz. Bu sevdalar boşuna. Bununla ilgili sayısız argüman kullana bilir, sayısız aforizma hatırlata bilirim sana. Ama ben Uğur Bayar'ın sözlerini yazdığı, İzzet Yıldızhan'ın yorumladığı bu şarkıyı seçtim.

 

   ''Diyarbakır yoluna le toydum düştüm toruna.

    Bu sevdalar boşuna le delalım delalım''

 

   Hürriyet çok oldu yellenmeyeli. Tamda on beş Temmuzda yellenmekten sıyrılıp unutturmuş gibi yaptığı bir zamanda hangi işgüzarın aklıyla attıysa bu başlığı yine zartladı. Bunu en güzel şu meşhur aforizmayla söylersek daha açıklayıcı olur düşüncesindeyim. '' Alışan ... ağız konuşur.''

 

   Şimdi özür üstüne özür beyan etseniz de zaten bozuk olan sicilinizi düzeltemesiniz. Bu sevdalar boşuna delalım.

 

28 ŞUBATA DAİR BİR KAÇ KELAM:

 

   Her yıl dönümünde her kes bir parça yazar 28 şubatla ilgili. Hani hatırlanmayacak gibide değil ülkenin kaderine yazılmış bu kara leke. Gerçi bir değil bu kara lekelerden çok var hangisini yazalım. Ben uzun uzadıya yazacak değilim 28 şubatı, epey yazılıp çizildi. Sadece şunu söylemeden geçmiyeceğim. 28 şubatın esas sivil paşaları hala yargılanmadılar. Yargılanmadıkları gibi o zamanın postal yalayıcıları bu gün hala kudretli yalakalar olarak hüküm sürüyorlar. Hatta ülkemizin yönetiminde çok iyi yerlerde söz sahibiler. Bunları bilen bilir. Bunlardan en meşhuru AĞLAK VAİZ yirmi sekiz şubattan sonra demokrasi havarisi kesilmişti. Acaip şekilde izzet ikram görmüştü. Secde ediyor diye baş tacı edilmişti. On beş Temmuz kahpeliğini de O şerefsiz bu millete yaşattı. Bundan sonara bu postalcılar, ülke yönetiminde olmazlar inşaalah. Bu haklı umudumu korumak istiyorum.

 

   Selam, sevgi, dua...

 
Etiketler: Bu, Sevdalar, Boşuna, Le, Delalım,, Delalım,
Haber Yazılımı