Yazı Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 00:36
 
CHP, AKP'NİN KUTUPLAŞTIRICI SİYASET KULVARININ DIŞINA ÇIKMALI.
Osman TOSUN
 
 

Yerel seçimlerde büyük şehir belediyelerinin çoğunu alarak sağlanan başarı gerek CHP Genel Merkezinde gerekse CHP’li seçmende 2023 seçimlerine yönelik umut yarattı.

Bu umudun boşa çıkmaması, ete kemiğe bürünmesi için yerel seçimlerin arakasındaki sosyolojiyi ve dinamikleri iyi okumak gerekiyor.
Yerel seçimler bir kez daha gösterdi ki siyaset, bugünün sorunlarına pratik çözüm üretme ve geleceğe dair umut yarama işi…
Bunun içinde halka güven veren, inandırıcılığı olan adaylarla halkın karşısına çıkacaksınız. 
Halk nezdinde itibar ve güven kaybetmişseniz, size karşı güven yoksa ne söylerseniz söyleyin, ne proje üretirseniz üretin, halkta karşılığınız olmaz. Söylediğiniz söz, ürettiğiniz proje duvara çarpıp, tekrar size geri döner.
Bu bağlamda 31 Mart Yerel seçimleri ve 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminde yakalanan başarının arkasında yatan nedenler, CHP yöneticilerince iyi okunup 2023 genel seçimlerinde başarıyı yakalayacak bir yol haritasına dönüştürüldü mü derseniz?Olup bitene baktığımızda, cevabın koca bir “hayır” olduğunu görüyoruz!
Oysa CHP için önünde tarihi bir fırsat vardı, yerel seçimlerden sonra başlayan il ve ilçe kongrelerinde, yerel seçimlerde halkın verdiği mesajı anlayıp, onun gereğini yerine getirip, örgütünü yenileyip, halkta heyecan ve umut yaratacak yeni kadrolarla halkın karşısına çıkıp, yeni bir başarının hikâyesi yazılabilirdi…
Niye halk, büyük şehirlerde belediye başkanlarını seçerken, CHP’ye belediye meclis çoğunluğunu vermedi?
Niye halk, CHP’nin büyük şehirlerde başkan adayını iktidara getirirken, belediye meclisinde AKP’yi iktidara taşıdı?Bunu anlamak, buna kafa yormak lazım.
Seçmen bu tavrıyla; kadronu, örgüt yapını yenilersen, belediye başkan adaylarında olduğu gibi bana dokunan, beni anlayan, kadrolarla yola çıkarsan sana yönelebilirim dedi.
AKP, kendi deyimleriyle “metal yorgunu” 18 yılın sonunda ülkenin sorunlarına çözüm üretemiyor. 2002’de ekonomik krizden çıkarken devraldığı iktidarı, 2020’de derin bir ekonomik krizin eşiğine getirdi. İşsizlik ve geçim sıkıntısı karşısında halk çaresizlik içinde, bir çıkış arıyor…
Çözüme talip olan muhalefetin de halkın karşısına, yerel seçimlerde olduğu gibi; halkın güven duyacağı, umut yaratacak, halka dokunan kadrolarla çıkması gerekiyor.
“Yerseniz, bu!” derseniz, halk sırtını dönüyor!
Ne yazık ki, il ve ilçe kongre sürecinde halkın bu mesajı alınmadı. Parti içi demokrasi ayaklar altına alındı. İyinin, çalışkanın, halkın güven duyacağı adayların öne çıkacağı bir yarışın önü tıkandı…
Yani CHP’yi büyütmeyenparti içi iktidara odaklanan; ben seni seçeyim, sende beni seç döngüsüne teslim olundu.
Umarım bu döngü, koronavirüs sonrası yapılacak olan kurultay sürecinde terse döner!
Yerel seçimlerde ne kadar doğru bir karar verildiği, yaşanan korona sürecinde görüldü. CHP’li Büyükşehir Belediyeleri iktidarın bütün engellemelerine rağmen, halka dokunan projeler geliştirdi, dostun da düşmanın da takdirini kazandı. 
CHP’li Belediyelerin, halka dokunan proje geliştirmesi, AKP’yi telaşlandırdığı açıkça görülüyor.AKP, CHP’li Belediyelerin bu yaklaşımlarının kendilerine oy kaybettireceği endişesiyle, ülkenin yaşadığı bu sıkıntılı süreçte toplumu kutuplaştırarak, kendi seçmenini konsolide etmeye çalışıyor.
Ne yazık ki, CHP grup başkanvekilleri ve kimi genel merkez yöneticileri bu kulvara girerek, istemeden de olsa AKP’nin bu amacına hizmet ediyorlar.
Adeta sert üslupla siyaset yapmakta birbirleriyle yarışıyorlar. Ne kadar öfkeli, ne kadar bağırarak AKP’ye cevap verirlerse, o kadar başarılı olunacağını sanıyorlar. Evet, bu haddini bildirme siyaset tarzının parti tabanında karşılığı var; alkış da alıyor ama yerel seçimler gösterdi ki bu siyaset tarzının partinin kemikleşen seçmen kitlesinin dışında alıcısı yok. Bu siyaset tarzı sizi, kurultayda parti içi iktidara taşır ama CHP’yi iktidara taşımaz. 
Yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkan adayları, yüksek perdeden kavga eder gibi siyaset tarzıyla değil, güler yüzleriyle, bugünün sorunlarına çözüm üreten ve geleceğe güven yaratan projelerle halkın karşısına çıktıkları için başarılı oldular.
AKP’nin kutuplaştırıcı siyaset tarzına teslim olmadılar!
AKP’nin kutuplaştırıcı siyaset tarzına, aynı tondan karşılık verdiğiniz takdirde,kemikleşmiş seçmen tabanınızdan alkış alsanız da, bu AKP’nin işine yarıyor, onların oyunu konsolide ediyor. Siz oyuna gelmeyip, kutuplaştırıcı siyaset tarzına sırtınızı dönüp, ülkenin sorunlarına çözüm arayışı içerisinde olup,  yolunuza devam ettiğinizde, AKP bu siyaset tarzıyla zararı kendisine veriyor, tıpkı yerel seçimlerde olduğu gibi.
Uzun lafın kısası, muhalefette bağırarak siyaset yapmak oy kazandırmıyor. Sadece kendinizi ve kemikleşmiş seçmen kitlenizi mutlu ediyorsunuz!
Bu gürültü içinde başarılı CHP’li belediye başkanlarının sesi de neredeyse duyulmaz oluyor!

 
Etiketler: CHP,, AKP'NİN, , KUTUPLAŞTIRICI, SİYASET, KULVARININ, DIŞINA, , ÇIKMALI.,
Yorumlar
Haber Yazılımı