Yazı Detayı
26 Ekim 2018 - Cuma 09:53
 
Çocukluk Çağında Beslenme
Tuğçe YILDIZ
dyt.tugceyildiz@gmail.com
 
 

Beslenme karın doyurmak ya da açlık duygusunu bastırmak değildir. Vücudun çalışmasını sürdürebilmek ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerinin alınmasıdır. Çocuklarda beslenme durumu yaşa, cinsiyete, vücut ağırlığına ve fiziksel aktivite durumuna göre değişiklik gösterir. Sağlıklı beslenmek için günde en az dört öğün yenilmelidir ve günün en önemli öğünü de kahvaltıdır. Kahvaltı edilmediğinde; Kendini güçsüz, yorgun ve halsiz hisseder, Başı döner, Dikkat, çalışma, anımsama ve öğrenme yeteneği azalır, Okul başarısı düşer.

Fast Food beslenmeden uzak durulmalıdır. Bu beslenme türü kolay ulaşılabilir, ucuz ve lezzetlidir ancak, enerji yoğunluğu, doymuş yağ, tuz ve şeker içeriği yüksektir. Kısacası boş enerji kaynağıdır. Buna karşılık vitamin-mineral ve lif içeriği yönünden de zayıftır. Ara öğünlerde sağlıklı besinler tercih edilmelidir .(pasta, bisküvi, kurabiye, çikolata, kola, cips yerine meyve, yoğurt, süt, peynir, ekmek vb.)

Çocukların besin gruplarından günlük tüketmesi gereken miktarlar ise; Süt grubu= 3 porsiyon (süt, yoğurt, ayran) Et grubu= 2-3 porsiyon ( kırmızı et, tavuk, balık, yumurta)

Taze sebze ve meyveler = 5 porsiyon ( Sebze+meyve ) Ekmek ve tahıllar= 3-6 porsiyon ( buğday, pirinç, mısır, çavdar, yulaf vb. ) Yeterli ve dengeli beslenmek, besin çeşitliliğini arttırmak için her öğünde 4 besin grubundan yenilmelidir. Çocukların beslenme alışkanlıkları kazanmasında en etkin çevre, aile, okul ve içinde yaşanılan ortamıdır. Biz diyetisyenlere düşen görevlerden biri ise bu konuda farkındalık yaratmak adına eğitimler vermektir. Unutmayalım gençlik aslında yaşlılığa hazırlıktır.

 
Etiketler: Çocukluk, Çağında, Beslenme,
Haber Yazılımı