Yazı Detayı
12 Eylül 2018 - Çarşamba 09:53
 
Değişim Serisi (4)
Merve UÇKAÇ
 
 

Eylem- Devamlılık-Tamamlama

Değişim süreci aşama aşama kişiyi yeni bir döneme taşır. Önceki yazımızda Kübra’nın spor alışkanlığı edinme sürecinde, eylem öncesi hazırlıklarını görmüştük. Bu hafta ise eylem, devamlılık ve tamamlama olarak değişimin kalan üç basamaklarını inceleyelim.

3)EYLEM

Eylem aşaması, değişimin sürecinin en kolay olan aşamalarındandır diyebiliriz. Çünkü, çoğunlukla zor gibi gözüken, eylemin kendisi değil istek- niyet aşamasıdır.

Spor alışkanlığı kazanmaya çalışan Kübra artık eylem aşamasında. Bu süreç kısa değildir. Değiştirmek istenen davranış ne ise, en azından 2 aylık bir süre gerektirebilir. Kübra Pazartesi- Çarşamba-Cuma 20 dakikalık koşu antrenmanına belirlediği gibi sabahları devam ediyor. Ara ara erteleme- bahane üretme mekanizması devreye girse bile, Kübra istek aşamasında düşündüklerini kendisine hatırlatarak, spora devam ediyor. Yavaş yavaş Kübra’nın ailesi ve arkadaşları bu değişimi fark etmeye başlıyor. Artık değişim sözde kalmamıştır, Kübra spor malzemelerini almış, spora belirlediği günlerde gidip koşmaya başlamıştır. Bu değişim çevresindekiler tarafından fark edilmiştir.

4)SÜRDÜRME

Eylem aşamasını geçtikten sonra, sürdürmek ön plana çıkıyor. Bu aşama uzun bir aşama. Araştırmalara göre, bir alışkanlığı sürdürmek için 66 gün gerekiyor ortalama olarak. Fakat bu alışkanlığın türüne ve zorluğuna göre değişiyor. Her sabah 1 bardak su içme alışkanlığı ile spor yapma alışkanlığı edinmenin oturması eşit zaman almıyor. Alışkanlık oturma süresini ortalama 14 ile 66 günlük bir periyot olarak düşünürsek. Sabahları 1 bardak su içmek belki 17 günde alışkanlığa dönüşürken, spor alışkanlığı daha fazla enerji gerektirdiği için, bu alışkanlığın oturması 66’ya daha yakın bir güne denk gelmesi olasıdır. Bu durumda da sürdürme aşaması önemli oluyor. Kişinin istikrarlı şekilde devam etmesi, motivasyonunu yüksek tutması gerekmektedir. Bu durumda Kübra, haftalık belirlediği 3 günlük sporunu yapmaya devam ediyor. Bazı haftalarda bu sayı 2’ye düşebiliyor fakat Kübra ertesi hafta tekrar 3’e çıkartıyor. ‘Aman bir kere bozuldu bırakayım’ demiyor, devam ediyor.

5)TAMAMLAMA

Değişim aşamasının son aşaması- Tamamlama. Buraya gelindiğinde bu süreç tamamlanmıştır demektir. Kübra artık sporun kendisine faydasının farkındadır ve hareketsiz yaşamına dönmeyi istemiyor. Ertelemek istediği zamanlar olsa da bu istediğini dinlemiyor. Bu sebeple gönlü rahat. Hem fiziksel hem de bedensel sağlığının sporla iyileştiğinin farkında. Kübra’nın bu aşamaya gelmesi hiç kolay olmadı. Hem uzun zamanını aldı, hem de bu süreç içerisinde iradesini güçlendirdi. Kübra tüm süreçleri değerlendirdiğinde ‘daha mutlu’ olarak tanımlıyor kendisini.

 

Değişim, uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Bu süreç içerisinde ilerleme olduğu gibi gerileme yaşanması da çok normal. Önemli olan, ipin ucu nasıl olsa kaçtı’ gibi düşünüp tamamen bırakmamak, bulunan noktadan devam etmektir. Bahsettiğimiz bu adımları, kendinizde görmek istediğiniz tüm değişimlerde kullanabilirsiniz. Spor alışkanlığı olabilir, kitap okuma ya da sigarayı bırakmak olabilir. Sizin ihtiyacınız nasılsa ona göre şekillendirebilirsiniz. Değişimlerin yaşam kalitenizi artırması dileğiyle..

 
Etiketler: Değişim, Serisi, (4),
Yorumlar
Haber Yazılımı