Yazı Detayı
07 Şubat 2018 - Çarşamba 08:38
 
Depresyon Nedir, Ne Değildir!
Merve Uçkaç
 
 

Her mutsuz anı depresyon ile mi birleştiriyoruz? Yoksa inzivaya çekilme hali olarak, depresyondayım mı diyoruz! Kimine göre depresyona girmek büyük lüks, kimine göre çıkmak! Hal böyle olunca depresyonun tam olarak ne olduğu hakkında kafalar karışık olabiliyor.

Depresyon, günlük hayatta sıklıkla duyduğumuz duygu durum halidir. En az 2 hafta süren duygu durum çökmeleridir. Depresyondaysanız çok uzun süreler boyunca aşırı üzüntü hissedersiniz. Bu hisler genelde günlük yaşama etki edecek kadar ciddidir ve birkaç günde geçmezler.

 

BELİRTİLER

1) Eksiden hoşlandığınız şeylere karşı ilginizi kaybedebilirsiniz.

2) Depresyondaysanız kırılgan olabilirsiniz ve çok ağlayabilirsiniz.

3) İştahın sebepsiz artması ya da azalması.

4) Değersizlik ve suçluluk duygusu.

Depresyon ve üzüntü kimi zaman birbiri yerine kullanılsa da, farklı iki durumdur. Üzüntü, kayıp durumunda verdiğimiz tepkidir. Üzüntülü halde geleceğe dair planlar kurmaya devam edersiniz. Depresyonda ise sürekli devam eden üzüntü hali söz konusudur. En önemlisi ise geleceğe dair olumlu düşünme söz konusu değildir.

Depresyon,  bir hastalıktır ve her hastalıkta olduğu gibi utanılacak bir durum yoktur, uzman kontrolünde tedavi gerektirir. Kendiliğinden geçmesini beklemek kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

 

TEDAVİ SÜRECİ

Depresyon tedavisi ilaçlı ve ilaçsız olarak yapılabilir. Her hastanın tedaviye yanıt verme şekli farklıdır.

 

BİLİŞSEL VE DAVRANIŞÇI TERAPİLER

Bilişsel tedaviler, depresyon tedavisinde sıklıkla kullanılan terapi biçimidir. Bu yöntemle depresyonun, kişide bilginin işlemi esnasındaki olumsuz hükmü ile karakterize olduğu vurgulanır. Temel amaç, hastanın depresyonu tanıması ve onunla ne şekilde savaşacağını öğrenmesidir.

 

PSİKANALİTİK TERAPİ METHODU

Çocuklukta yaşanmış kayıp yaşantıları ile yaralayıcı deneyimlerin tekrar yaşanmasını ve bilinçli hale gelmesini sağlayarak hastanın bakış alışını değiştirmeyi hedef alır.

Başlıca tedavi yöntemi olarak bu ikisini söyleyebiliriz. Psikoterapide önemli olan, danışan ve terapist işbirliğinde, en faydalı yöntemi bulmaktır.

Ruh ve beden sağlığı güçlü bir hafta dilerim...

 
Etiketler: Depresyon, Nedir,, Ne, Değildir!,
Haber Yazılımı