Mustafa ÇOLAKOĞLU DEVLET DAİRESİNDE GEÇEN BİR GÜNÜM
Yazı Detayı
28 Ekim 2020 - Çarşamba 09:45
 
DEVLET DAİRESİNDE GEÇEN BİR GÜNÜM
Mustafa ÇOLAKOĞLU
malatyasoz@gmail.com
 
 

 

Battalgazi Tapu Müdürlüğü’ne işim gereği gittim, daireye iş takibi için ancak randevu ile gelebileceğim söylenince geri dönmek zorunda kaldım. 12.10. 2020 tarihinde internet yolu ile randevu talebinde bulundum, randevum on bir gün sonrasına verildi. Verilen tarih ve saate ilgili resmi daireye gittim, saat 9.30 da sıram gelince içeri girdim ilgili memura şahsıma ait olan bir tapunun çapını ve tapu kayıt örneğini talep edince, kimliğimi alıp talebim için giriş yaptı ve bana gidebilirsin senin telefon numarana tekrar randevu saati gelecek belirtilen ücreti bankaya yatırıp hemen gel dedi.
 Saat 13.45 de telefonuma gelen randevu saati 14.30. ve 56 TL. Bankaya yatırmam isteniyordu. Tabir caizse iki ayağımı bir pabuca koyarak koşmak zorunda kaldım, çünkü evimle ilgili dairenin arası 10.KM. Arabamla yolda giderken telefonla da oğluma ilgili hesaba paranın yatması için haber verdim. Daireye gidip ilgili memurun yanına gidince bana paran yatmış, dördüncü kata çık gerekli işlemler orada yapılacaktır, dördüncü kata çıkıp bir memurun yanına gidip evrakımı gösterince beşinci kat çık deyince beşinci kata çıktım, bir memur elimdeki evraka bakınca elime tekrar para yatırmam için ikinci bir belge verdi, 78 lirayı bankaya yatırıp gelmem istendi. O daireye gelen vatandaşların çoğu benim gibi, telefonda internete girip para trafiğini beceremez. Daireye yakın bölgede bankalar yok, fakat dairenin hemen yanına gecekondu sistemi ile bir eski model bir minibüs tezgâhını kurmuş,  Bankaların uzak olması ve gecikmemem için diğer vatandaşlar gibi mecburen minibüsün yanına gidip parayı oradan yatırdım, tabii ki belli bir ücret karşılığında. Tekrar beşinci kata çıktım sıram gelince elime bir belge verildi işlemin tamam gidebilirsin denildi, ben sabahleyin iki belge için müracaatımı yapmıştım fakat bana iki belge yerine tek belge verildi bende demek ki iki belgeyi bir evrakta birleştirmişler tahmini ile daireden ayrılıp eve geldim, saat 16 sıralarında telefonum çaldı, bir bayan çok sert bir ses tonu ile beyefendi hem talepte bulunuyorsunuz, gerekli parayı yatırıyorsunuz fakat bi zahmet gelip belgenizi niye almıyorsunuz diyerek sitem edince ben tekrar daireye gidip ikinci belgemi aldım. 
Benim evim Malatya’nın doğu tarafında Tandoğan Mah. İlgili daire ise Malatya’nın batı çıkışında mesafe 10 KM. üç defa gidip gelmek mecburiyetinde olduğumdan dolayı o gün 60 Km. yol yapmak zorunda kaldım. Arabası olmayıp iki araba değiştirmek zorunda olan bir vatandaşı düşünmekte lazım.  Ben emekli bir vatandaşım zamanım müsait, fakat çalışan bir memur, bir işçi böyle bir işi olduğu zaman iş yerinde bir gün izin alması lazım. Bir esnaf bu dairede böyle bir belge için o gün dükkânını belli saatler içinde kapatmak zorunda kalır. Dairede çalışan personel önüne evrak için gelen vatandaşı bilgilendirmek zorundadır, çünkü oraya gelen vatandaşların çoğu konuya vakıf olmayabilir. Burada en büyük problem sistemdir. Orada çalışan memurun sistemin dışına çıkma lüksü yoktur.  Bu daireye onlarca memur görevlendirilmiş, bu dairede tahsilât servisi olsaydı yarım saate, bilemedin bir saate bitecek iş bir günü kapsamazdı, bu memurlardan bir tanesi gerekli parayı tahsil etmek için görevlendirilirse oraya giden vatandaşın en kısa bir zamanda işlemi bitecektir.  Yirmi birinci asırda, resmi dairenin yanına gecekondu sistemi ile para tahsil edilmezdi. Yirmi birinci asırda bu sistem Türkiye cumhuriyetine yakışmıyor.

 
Etiketler: DEVLET, DAİRESİNDE, GEÇEN, BİR, GÜNÜM,
Yorumlar
Haber Yazılımı