Yazı Detayı
05 Ocak 2019 - Cumartesi 11:08
 
En Büyük Servetimiz Ailedir
İmmihan TOPAÇ
gazete
 
 

Herkesin bildiği gibi aile insanların doğduğu andan itibaren yaşadığı yuva ortamıdır. Aile denildiği zaman akla gelen ilk şey anne, baba ve kardeşlerdir. Ailenin kutsallığı, kendi içerisinde bireylerin koruma ve sahiplenme özelliğinden gelmektedir. Her insanın ailesi değerlidir. Aile bireylere, çocuklara, çocuklarda ebeveynlere sahip çıkar. Aile samimidir, yapmacık olmaz. Bir annenin, babanın çocuklarına olan sorumlulukları, onların gelecek ile ilgili planları ve çalışmaları, onların sağlıkları hakkındaki titiz davranmaları sevginin en belirgin özelliğidir. Zaten aileyi aile yapan ve ayakta tutan sevgidir. Ama gerçek bir aile olmak içinde herkes görevini yerine getirmeli. Sevgi ve saygı ortamı yaratmalı ve kimse kimsenin düşüncesine karşı çıkmamalıdır.

                                                                         ***********

Anne bir ailenin tüm sorumluluğu ve yükünü üzerine alan kişidir. Sürekli olarak ailesi için çaba sarf eder, onun için uğraşır. Ailede babanın görevi ve sorumlulukları da çok büyüktür. Baba ailenin demirbaşı gibidir. Maddi, manevi her yönden ailesi ile ilgilenir. Aile sıcaklığını aile bireylerine yansıtır. O sıcaklığı ise onlarla yaşar. Çocuklar ise ailenin vazgeçilmez parçalarıdır. Ne yapsa onlar yapar. Üzülürler, ağlarlar, sevinirler, mutlu olurlar ve aileleri de bu duyguları onlarla yaşar.

                                                                        ***********

Aile bireyleri birbirlerine saygılı olmalı ve birbirlerini incitecek, üzecek sözlerden tavır ve davranışlardan kaçınmalılardır. Anne ve babalar aile içi şiddetten uzak durmalı. Yaşanan şiddet olayları çocuklarınızın psikolojisini önemli ölçüde etkiler. Gelecek nesillere sağlıklı çocukların bırakılmasının yolu mutlu bir yuva, mutlu bir aile ve kaliteli bir şekilde yetiştirmekten geçer. Bundan dolayı aile toplum için çok kutsal ve özel bir kurumdur.

                                                                       ************

 Kısacası, insanın hayattaki en büyük serveti ailesidir. Yere düştüğünde ayağa kaldıracak bir anne, bir sıkıntısı olduğunda arkasında dağ gibi duracak bir baba ve gönlün incindiğinde acını paylaşacak bir kardeşi olması lazım insanın. Anne yoksa baba, baba yoksa kardeş var. Hayattan ne kadar kopacak olursan ol, seni hayata bağlayacak ya annen, ya baban, ya kardeşlerindir. Her şey gelir geçer ama seni asla yalnız bırakmayacak olan ailendir.

 
Etiketler: En, Büyük, Servetimiz, Ailedir,
Haber Yazılımı