Yazı Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 09:52
 
Erdoğanizm Tanımlaması
Ali Yalçın
 
 

Recep Tayyip Erdoğan, gerek doğup geldiği siyasi çizginin evrilerek gelişiminde gerekse ülkenin son on beş yıllık siyasi  evriminde önemli bir isimdir. Adnan Menderes ile başlayan liberalist damarın muhafazakarlaşmasına hatırı  sayılır ölçekte katkı vermiştir.Bunda, önündeki Turgut  Özal tecrübesinin de payı büyüktür. Ne varki 16 Nisan'daki referendumda yeni bir aşamanın eşiğinde bulunduğumuz ve bu eşikten liberalizmin kavramları ile geçemeyeceğimiz de  ortaya çıkmış bulunmaktadır.
           Erdoğan , siyasi bir lider olarak, tarihteki yerini şimdiden almakla beraber, zaman zaman etkisinden kurtulamadığı "Parçalanmış Liderlik Sendromu",  sürdürdüğü  hareketinin"Tanımlayıcı Teorik"  altyapısını inşa etmeye engel teşkil etmektedir. Değişik bir ifadeyle yönettiği ülkenin Kemalist karekteristiği ,16 Nisan 2017 Referandum sonrası bile canlılığını korurken  söz konusu yeni liderliğin "Erdoğanizm"olarak bir teoriği oluşturma gündemi yoktur. Çünkü yaşanılan gerilim kadar  kültürel ve ekonomik reel de bu duruma engeldir. Hal böyle olunca da Erdoğanizm , Parçalanmış Liderlik engeline takılmaktadır. Parçalanmış Liderlik ,tarihteki tüm misalleri gibi gerilim üretip bu gerilim üzerinden yol almayı tetcih etmeye devam ederse  "Makul Şüphe" istenmeyen ama yükselen yeni değer olarak karşımıza çıkacaktır. Şu durumda diyebiliriz ki Makul Şüphe,  Erdoğanizm Tanımlaması'nın önemli bir engelleyicisidir. Çıkarım hükmünde diyebiliriz ki "parçalanmış liderliğin dili olarak  gerilim " yerini güvenin sükünet diline bırakmak durumundadır. Böyle olmazsa , ülkenin komple teyakuzda olduğu  ve OHAL KANUNLARI ile yönetilmeye devam edeceği algısı devam edecektir. Bu yüzden ciddi bir eşikten geçiliyor olsa bile Kemalizmin alternatifi bir sistem inşası bir şekliyle zihinaltı bir devimim ile  meşgul edecektir.. Bilinçaltının kendisi netleşmede de  büyük ihtimalle lider misyonu etrafında dizayn edilecek bir yeni sistem olacaktır ki bu da "Erdoğanizm"olacaktır. 
        Peki "Erdoğanizm" bir sistem adı olarak, ekonomik,politik, siyasi ve kültürel  altyapısını kurma  potansiyeline sahip midir? Bu potansiyel  mevcut olmakla beraber  engelleyici sekterlerin cenderesinden çıkma sınavını vermek durumundadır. Erdoğanizm'in  teorik altyapısının nasıl kurulacağı yönünde bütün yönleriyle bir çalışma noksanlığı göze çarpmaktadır. Bunda ülkenin içinden geçtiği darboğazın payı büyüktür.
       Sonuç olarak Erdoğanizm Tanımlaması'nın çözümcül kavramları, ülkenin gerilimle yönetilip yönetilmeyeceği veya yönetilecekse süresi ile yakından ilintilidir. Zira tüm sistem tanımlamaları sakin aklın ürünüdürler...Vesselam....

 

 
Etiketler: , Erdoğanizm, , Tanımlaması,
Haber Yazılımı