Yazı Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 09:27
 
ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN PRATİK ÖNERİLER
Merve UÇKAÇ
 
 

Düşüncelerini, isteklerini dile getirirken zorlanıyor musun? Kimsenin seni anlamadığını, söylediklerinin etrafındaki insanlar tarafından yanlış anlaşıldığını düşünüyorsan, o zaman bu yazı senin için..

İnsan var olduğundan beri en temel ihtiyaçlarından biri, iletişim. Kendi duygu düşüncelerini anlatmak, anlaşılmak ve karşıdan aldığın mesajları yorumlamaya kısaca, iletişim diyoruz. İletişim insan için hava ve su kadar önemli bir ihtiyaç olmasına rağmen, düşünceler doğru aktarılmadığında ya da karşıdaki kişi tarafından doğru şekilde anlaşılmayınca problemler ortaya çıkabiliyor…Yanlış anlaşılmalar,kırgınlıklar, öfke patlamaları gibi istenmeyen sonuçlarıda beraberinde getiriyor. Bu durumlarla karşılaşmamak için doğru iletişim kurmayı bilmek önemli. Bugün ‘Doğru ve Etkili İletişim Nasıl Kurulur ?’ bundan bahsetmek istiyorum.
Etkili iletişim için öncelikle iyi bir dinleyici olmalısın. Tüm dikkatini vererek,odaklanarak, söz kesmeden karşındaki kişiyi dinlemek doğru  iletişimin ilk adımı. Böylece dialog halinde olduğun insandan gelen mesajları doğru alırsın. Diğer yandan ise, karşındaki senin ona önem verdiğini ve saygı duyduğunu hissedecek ve iletişim bağı güçlenecek.
Diğer nokta ise ifade kısmı.Sözlerinizin karşınızdakine açık bir şekilde doğrudan, açık şekilde ulaşması  etkili iletişim için gerekli. Çünkü ifade edilemeyen,belirsiz düşünceler genellikle olumsuz odaklı değerlendirilir. Karşındakini çok iyi anladığını ve kendini çok iyi anlattığını varsaymak,  gündelik ilişkilerde en önemli engel.  Peki böyle bir durumun olmaması için ne yapmalıyız derseniz? Konuşurken ara ara; “…söylediklerinden anladığım…” diyebilmek gerekiyor. Belki senin anladığın, onun düşündüğü gibi değildir.
Son olarak dikkat edilmesi gereken kısım ise, konuşma esnasında duygunuzu ve mevcut durumu bir arada söylemek. Mesela , ‘Bugun telefonla sana ulaşmadığımda,çok endişelendim demek.’ ya da ‘Ben konuşurken yüzüme bakmadığında, beni dinlemediğini, önemsemediğini düşünüyorum.’ demek gibi. Mevcut durumla ilgili rahatsız olduğunuz kısmı anlatırken, duyguzuda söylemeniz gerekiyor burada.
Mevlana der ki “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır.” Duygunuzu ifade etmeniz, etkili iletişimin olmazsa olmazı..
Bir sonraki yazıda da  iletişiminizi etkili kılacak 10 cümleyi paylaşacağım.
Sevgiyle kalın..

 
Etiketler: ETKİLİ, İLETİŞİM, İÇİN, PRATİK, ÖNERİLER,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı