Yazı Detayı
25 Haziran 2020 - Perşembe 00:42
 
EVDE ABUR CUBURA DİKKAT
Dilara YILDIZ
gazete
 
 

Koronavirüs nedeniyle vakitlerini evde TV izleyerek veya bilgisayar başında geçiren vatandaşların kilo alma riski oldukça yüksektir, burada  en önemli unsur tüketilen besinlere dikkat etmek gerekir.
Koronavirüs nedeniyle genelde vatandaşların günlerinin büyük bölümünü evde hareketsiz şekilde geçirmesinin ve yanlış beslenmesinin kendilerine kilo olarak döneceğini bilmeleri gerekir.
Hele de,  abur cubur olarak adlandırılan yiyeceklerden uzak durmak ilk yapacağımız iştir.
Herkesin evlerine kapandığı bu günlerde hareketsizlik, aşırı yeme, stres, kaygı gibi faktörler, kilo artışlarına yol açmaktadır.
Kendinizi televizyon izlerken, kitap okurken, evde bilgisayar başında çalışırken farkında olmadan bir şeyler atıştırırken bulabilirsiniz. Aslında buradaki temel amaç, karın doyurmaktan daha çok sıkıntı halinde beyninizi yemeye şartlandırmış olmanızdır. Çünkü beyin, stres halindeyken kendini yatıştırmak ya da bu duruma çözüm üretmek için yemeye, bir şeyler atıştırmaya odaklanır. 
Bu sebeplerden dolayı ve tabi hareketsizlik de eklenince bu süreçte kilo artışı kaçınılmaz olacaktır. Genelde bu dönemde tüketilen yiyecekleri çikolata, çerez, pasta, hamur işleri, cips, neskafe, kola gibi yiyecek ve içecekler olarak sıralamak mümkün. Aslında en çok kilo almanıza, bu yağlı ve şekerli abur cubur tarzı besinlerin yol açtığını unutmayın. Çünkü her gün bu besinlerden bir miktar yemek dahi yüksek kalori almanıza yol açıyor.
Bu dönemlerde, bitki çayları ve C vitamini ihtiva eden meyvelerin tüketilmesinin doğru bir seçim olacaktır.
Abur cuburlar  yerine aralarda bitki çayları içerek stresinizi azaltabilir, C vitamininden zengin meyvelerden tüketerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Böylelikle kilo kontrolünü de sağlamış olursunuz. Bu bitki çayları papatya, rezene, lavanta, nane-limon, ıhlamur, kuşburnu, anason vb olabilir ki aynı zamanda bu çayların yatıştırıcı özellikleri de vardır ve stres kontrolünü de sağlarlar. Meyvelerden ise kivi, portakal, yeşil elmaya ağırlık verebilirsiniz. Bu süreçte kuvvetli bir bağışıklık için daha çok sebze tüketmeye özen göstermelisiniz. Mümkünse havuç, brokoli, sarımsak, kırmızı pancar, limon ve maydanoza beslenmenizde özellikle yer vermelisiniz. Son olarak bol su içmeyi ve hareket etmeyi de ihmal etmeyin.
Koronasız günler dilerim.

 
Etiketler: EVDE, ABUR, CUBURA, DİKKAT,
Yorumlar
Haber Yazılımı