Yazı Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 10:31
 
Eyi Bir Malatyalı”Kenan Işık”
Selami Yücel
selamiyucel@hotmail.com
 
 

Malatyalıların iyisi nasıl anlaşılır. Tabii ki eyi bir Malatyalı tanımı kişilere göre değişir. Benim anlayışıma göre Kenan Işık” mükemmel bir Malatyalıdır. O zaman eyi bir Malatyalı nasıl olmalı?. Bazılarına göre iyi bir Malatyalı Malatya’ya alışveriş merkezleri açandır. Diğerlerine göre çok parası olandır falan filan…Bana göre de kültüre hizmet eden, iyiliksever,dik duran,eğilmeyen, cesur  ve maddiyata fazla önem vermeyendir.. Özellikle belirtmek istiyorum ki: Menfaatleri için bir takım guruplar kuran ve Malatya maskesi ile hareket eden gurupları da biliyorum. Bence onlar çakma Malatyalı. Çünkü Malatyalı cesur olur, atak olur, mert olur, menfaatperest olmaz, yardımsever olur,her zaman alnı ak olur. Ben Malatyalıları ölçerken kavun diye kıçını koklamam. Şatafatına da bakmam. Abartılı Malatyalı görüntüsü de beni fazla ırgalamaz. Onun icraatına fiillerine bakarım.

                ŞİMDİ GELELİM MALATYALI’NIN HASSOSU KENEN IŞIK’A:          

Kenan Işık Malatya’da 1947  yılında 1 Ekiminde  doğmuş. Babası Emekli bir demiryolu elemanı imiş. Kenan küçük yaştan itibaren tiyatroya özenmiş.O zamanlar etkin olan Malatya halk evinde amatör olarak tiyatroculuğa başlamış. Bu çalışmalarını rahmetli Dilaver Uyanık ile gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Kenan bu işi geliştirmiş 1972 yılında Devlet Tiyatrosu sanatçısı olmuştur. Kenan Işık tiyatro çalışmalarına Malatya’nın Halk evleri çalışmalarının yoğun olduğu zamanlarda kendini geliştirmiştir.

                               KENAN IŞIKLA BİR YERDE

Ben az çok türkülerle ilgilenirim. Nasıl oldu ise olmuş Bana altı sene önce hem  Malatya Büyükşehir Belediyesinden hem de Malatya Valiliğinden  panelde konuşmacı olarak davet geldi. Tabii ki balıklama atladım.Malatya’ya gittim. Malatya Büyükşehir Belediyesi de Kenan Işık’ı da davet etmiş. Panelin birinci günü idi. Kenan Işık irticalen bir konuşma yaptı. Malatya’da kültürün birinci planda olması gerektiğini anlatarak her türlü Malatyalının zengini ile fakiri ile Malatya kültürü için keselerinin ağzını açması gerektiğini bu uğurda varını yoğunu ortaya koyması gerektiğinin altını çizdi.Tam benim hislerime tercüman oldu vesselam. Bu konuşmanın tam methini Sayın Ziya Kesiriklioğlundan birkaç defa istedim ise de bana olaşan bir metin olmadı. Bu konuşma başka bir yerde yayınlanır inşallah.

                KENAN IŞIK’IN MALATYA TÜRKÜLERİ SEVDASI

Yukarıda değindik ya Kenan Işık eyi bir Malatyalı diye. Benim de Tüm Türküler kitabı diye bir kitabım çıktı ya. Nerden aklıma geldi ise geldi. Bu türkü kitabımı Sayın Kenan Beye göndereyim dedim. Hastalanmadan önce Ankara’da olan bir akrabasına ona hitaben bir başlık yazdım ve teslim ettim. Kenan Işık’a üst yazı ile şöyle demişim.

“Malatya kültürüne sevdalı nadir insanlardan sayın Kenan Işığa;

Malatya’nın çok derin kültürünü tanıtmaya çalışan bir avuç Malatyalı var. Malatya’nın geçen yıl gerçekleştirdiği sempozyumda ne kadar güzel konuştunuz. Kültürümüzü çok güzel bir şekilde yazılı metin olmadan bizlere anlattınız. Biz Malatyalılar ne yazık ki kültürümüzü(Müzik, örf ve adet, şive v.s.)unuttuk. Bizim çabalarımız acaba nasıl sonuçlanır?

                Malatya türküleri ağırlıklı bu kitabımı çok değerli hemşerime sunmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. 8.8.2012 “                                                                             

Yukarıda da belirttim ya Kenan Işık beye verilmek üzere onun bir akrabasına vermiştim. Ben kitap onun eline ulaşmıştır düşüncesinde iken birkaç ay sonra sorduğumda kitabı Kenan Işığa göndermediğini İstanbul!a gittiğinde ona bizzat kitabı vereceğini söyledi. Ben de bir şey diyemedim.Bir müddet sonra değerli hemşerimizin önemli bir beyin kanaması geçirdiğini duydum, eyvah ki eyvah dedim. Bir taraftan onun hastalığına üzülürken, bir taraftan da kitabımın onun eline sağlıklı iken ulaştıramadığıma hayıflanıp duruyordu. Kitap şu an döndü dolaştı bana geldi.

Tüm türküler isimli türkü sözleri kitabımı ne edip edip değerli hemşerim Kenan Işığa göndermeli idim. O belki hissederdi. Hastalığını da Malatya türküleri ile tedavi etmeye çalışmamışlar mı idi. Kenan Beyin adresine ulaşmaya değişik vasıtalarla ulaşmaya çalıştım beceremedim. Kenan Işık ve Fahri Işığın arkadaşı yazar Turgut Batur la da görüştüm ama maalesef bunda da başarılı olamadım. Belki bu yazım bazılarına ulaşır da bana adres gönderirler ben de kitabımı…Kendisi hmese bile çocukları veya torunları belki hisseder.

Hoşça kal en eyi Malatya!lı Kenan Kardeşim. Allah’ın mucizesi bitmez. Bir mucize olsun da kalk aslan gibi sağlıklı ve mutlu ol hayata kaldığın yerde devam et…  

Kim milyoner olmak ister programını ne kadar güzel idare ediyordun değerli hemşehrim.Kültürünü, bilgini, tiyatroculuğunu katıyor harikalar yaratıyordun. Ben de bu programını hiç kaçırmıyordum. Rahatlılığından sonra bu program epeyi boş kaldı. Çünkü: yerin doldurulamazdı. Epeyi süre sonra galiba adı Murat Yıldırım imiş. Kumanda ile oynar iken “kim milyoner olmak ister” programına gözüm ilişti. Murat Yıldırımın bacak bacak üstüne atarak programı sunmasından da gıcık kaptım. Eyle iş de değerli Kardeşim, hemşerim Kenan Işık.

 

 
Etiketler: Eyi, Bir, Malatyalı”Kenan, Işık”,
Haber Yazılımı