Yazı Detayı
10 Kasım 2017 - Cuma 08:43
 
Gece Yeme Bozukluklarının Obezite ile İlişkisi
Tuğçe Yıldız
dyt.tugceyildiz@gmail.com
 
 

Gece yeme sendromu  ilk olarak 1955’te Stunkard tarafından tedaviye dirençli obez hastalarda tanımlanmıştır. Tanı ölçütlerinin açılımı ise, sabahları daha çok kendini aç bırakma; kahvaltı ve öğlen kahve veya meyve suyuyla geçiştirilmiş öğünler. Günlük toplam kalorinin ise en az 25 inin akşam yemeğinden sonra ve gece uyanıp yemek yiyerek alınması şeklinde görülen gecikmiş yeme örüntüsü ile belirli bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Uykusuzluk durumları  ise haftada 3 veya daha fazla görülür.

Gece yeme sendromu ilk olarak obez  hastalarda fark edilmesine rağmen obez olmayan bireylerde de görülmüştür. Genel popülasyonda görülme sıklığı 1.5 olarak tahmin edilirken, obez bireylerde 6-16 arasında olduğu bildirilmiştir. Gece yeme sendromunun, hastaların obez olmadan önce bulunup bulunmadığı ve obeziteye yol açıp açmadığı henüz net olarak bilinmemektedir.Ancak yapılan bazı çalışmalarda gece yemenin obeziteye giden bir yol olduğu ileri sürülmüştür. Bazı çalışmalarda ise normal kilolu gece yeme hastalarının obez olanlardan daha genç olduğunu, obez gece yeme hastalarının, obez olmadan önce de gece yemelerinin olduğunu bildirmiştir. Türkiyede kilolu ya da obez, ağır ruhsal bozukluğu olan kişilerde gece yeme sendromu olduğu bildirilmiştir.

Sonuç olarak önemli bir sağlık sorunu olan obezite gece yeme alışkanlıkları ve uykuyla ilişkili yeme bozukluklarıyla bağlantılıdır. Bu yüzden obez hastalardaki yemek yeme özelliklerinin uyku, uyanıklık döngüleri açısından gözlemlenmesi kilo alımı nedenleri ve tedavisine ışık tutar ve bize değerli ip uçları verir.

Sağlıkla kalın.

 
Etiketler: Gece, Yeme, Bozukluklarının, Obezite, ile, İlişkisi,
Haber Yazılımı