Yazı Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 08:58
 
Gerekli Motivasyonu Keşfet!
Merve UÇKAÇ
 
 

İnsanların hedeflerine nasıl ulaştığını, nasıl mutlu birey olduklarını merak ettiniz mi ? Aynı şartlarda olan iki insandan, birinin diğerine göre hayatta başarılı olmasının sebebi ne olabilir ? Bunu nasıl yapıyorlar? Onları bizden ayıran şey nedir?

Tüm bu soruları sorunca akla gelen şey; MOTİVASYON!

Motivasyon nedir, ona bakalım öncelikle. Motivasyon, insanı harekete geçiren ve bir şeyi yapma isteği uyandıran, içten veya dıştan gelen güçtür. Susadığınızda suya uzanmak, güzel görünmek için kıyafet seçmek, sınavı geçmek için ders çalışmak, bunların hepsi motivasyona örnektir.

Motivasyon, mutlu ve başarılı olmak için önem taşır. Kimi zaman kolay şekilde motive olup yapmayı planladığımız işin içinde buluruz kendimizi. Kimi zamanda, nasıl motive olacağımızı anlamak zaman alır.

İnsanlar, içten ya da dıştan motive olanlar şeklinde ikiye ayrılırlar. İçten motive olan insanlar, olumsuz bir durumla karşılaşsalar dahi öz saygıları yüksek olduğu için hemen karamsarlığa kapılmazlar. Problemi kendi benlikleriyle eşleştirmedikleri için daha çözüm odaklı yaşarlar. Dıştan motivasyonlu insanların davranışları, dışarıdan gelen uyarıcılara göre şekillenir. Çevresel etkilere daha çok açıklardır ve yaşanan her olumsuz durumu kendi benlik bütünlükleriyle eşleştirmeye meyillilerdir. Tercih edilen, içten motivasyonu yüksek bireyler olmaktır.

Hayatın olan akışında her davranışı yapmaya istekli olamayabiliyoruz bazen. Bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerektiğine gelin birlikte bakalım..

MOTİVASYONU ARTIRMANIN YOLLARI

   1) Sebep belirlemek

İstenen davranışı yapmak için sebep veya faydaları listeleyin. Örneğin Spor yapmak istiyorsunuz. Sizi zinde tutması, stresi azaltması gibi yararlarını listeleyebilirsiniz.

   2) Takvim Hazırlamak

Davranışa istekli olmanın yollarından biri, sınırları belirlemektir. Örneğin spora gitmek istiyorsunuz. Bunu haftada kaç defa yapmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

   3) İstenen Davranışı Başka Alışkanlıkla Birleştirmek

Davranışın sınırlarını belirledik. Şimdi sıra başka bir alışkanlıkla birleştirmeye geldi.  İstenen davranışı yapmak için günlük rutininizde bir aktivitenin arkasına ekleyin. Örneğin spor yapmak istiyorsunuz. Sporun sağlığınıza faydalarını listeleyin. Daha sonra sporunuzu iş mesai sonuna ekleyerek bir rutin oluşturabilirsiniz. Böyle zincir oluşturup davranışı yapmaya istekli olursunuz.

   4) Teşvik Etmek

Yukarıdaki adımları izledik ve istenen davranış gerçekleşti diyelim, spora başladık. Bu davranışın sürdürülebilir olması için davranış ardından, sizi hoşnut edecek uyarıcının ortama eklenmesi gerekir. Yani, spor yaptığınız için kendinizi iyi htirecek bir geri bildirim almak. Örneğin, bir arkadaşınızın fit göründüğünüzü söylemesi olabilir, sizin kendi stres seviyenizin azaldığını fark etmeniz olabilir, kendinize tiyatro bileti almanız olabilir. Kendinizi iyi htirecek her türlü uyarıcıyı teşvik amaçlı kullanılabilir.

Her birey genetik özellikleri ve çevre şartları farklılıkları dolayısıyla kendine özgü, biriciktir. Dolayısıyla her bireyin kendine özel motive olma yolu ayrıdır. Kimi insanı başarı motive eder, kimini başarısızlık motive eder. Kimi insanı duyduğu bir söz harekete geçirir, kimini izlediği bir film, yaşadığı bir olay. Hepsi hayatın içinden ve olağan kabul edilir.

Peki sizi motive eden şey nedir?

Motivasyon kaynağınızın ne olduğunu web sitemizde bu yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz..

 
Etiketler: Gerekli, Motivasyonu, Keşfet!,
Haber Yazılımı