Mustafa ÇOLAKOĞLU HADİS – SÜNNET (2)
Yazı Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 00:44
 
HADİS – SÜNNET (2)
Mustafa ÇOLAKOĞLU
malatyasoz@gmail.com
 
 

HADİS – SÜNNET (2) Hadis imamlarından en erken doğan İmam Buhari ise Peygamber efendimizin vefatından 178 yıl sonra dünyaya gelmiştir. Bu nedenle Sünnet ve Hadisler sahabeler döneminde hemen yazılmadığı için,  zamanla uydurma hadisler karışmış veya hadislerin anlamını değiştirebilen kelimeler çıkarılmış veya ilave edilmiştir. Hadis ve Sünnet üç ayrı başlıklar altında sınıflandırabilinir. 

 1- İNSANİ SÜNNET - Hz. Muhammed’in Peygamberliğinin yanında, insan olarak devlet başkanı, askeri kumandan, yargıç, aile reisi gibi görevlerinin olduğunun unutulmaması lazım, Hz. Muhammed’in bir insan olarak yaptığı işler, sözlerini, davranışlarını ve tepkilerini yansıtır. Peygamber efendimiz de her insan gibi sevinçli, üzüntülü zamanları olmuş, uyumuş, rüya görmüş, evlenmiş, baba olmuş, gülmüş, ağlamış. Normal insanlardan farkı Allah tarafından, bütün Peygamberler gibi Hz. Muhammed’de İsmet sıfatı ile şereflendirildiğinden dolayı günahlardan münezzehtir. Kısacası her insan gibi duyguları ve düşünceleri olmuştur. 
 2-MİLLİ SÜNNET- Hz. Muhammed (AS.) Arap toplumunda yaşayıp büyüdüğünden dolayı Arap kültürüne göre büyümüş, Arap lisanı konuşmuş, Arap adetlerine göre giyinmiş, saç ve sakalını uzatmış, başına sarık sarmış, hayatı boyunca dizlerini örten elbiseler giyinmiş, Arap ananesine göre çok evlilik,(11) evlilik yapmış, fakat daha sonraları Ayetle(Nisa s.3 ayet) çok evlilik yasaklanmış, İslam toplumu evliliği dört kadınla sınırlandırmış, tek kadınla evliliği de tavsiye etmiştir. Ayet inince çok evlilik yapan sahabeler dörtten fazla olan eşleri boşamışlardır. Peygamber efendimizin eşleri özeliğinden dolayı, Peygamber efendimiz boşamamış fakat ayetten sonrada haremine başka eş almamıştır. 
 3-DİNİ SÜNNET- En çok dikkat edilmesi gereken sünnetler dini konuları aydınlatan sünnetlerdir. Bütün Peygamberler gibi Hz. Muhammed İsmet sıfatı ile şereflendiğinden dolayı yüce bir ahlaka sahiptir. İnsanlara sevgi ve hoşgörü ile bakmış, kadınlara büyük değer vermiş, köleleri serbest bıraktırmak için teşvik etmiş, adalete çok dikkat etmiş, kan davalarını yasaklamış, faizi men etmiş, zinayı yasaklamış, emanete sahip çıkılmasını istemiş, kadınların erkeklere Allahın emaneti olduğundan erkekler üzerinden hakkı olduğunu bu nedenle korunmasını ve gözetilmesini tavsiye etmiş, takva olan insanın Allah ininde üstün olduğunu belirtmiş, başkasının suçu ile kimsenin suçlanamayacağını ifade etmiş, Allaha ortak koşulmayacak, haram ve helale dikkat edilecek, haksız yere adam öldürülmeyecek, hırsızlık yapılmayacak gibi daha çok konuları dile getiren hadisler vardır. Peygamber efendimizin bize emanet ettiği Kuran-ı Kerim ve Hadislere sıkı sarılırsak hem ahretimiz güzel olacağı gibi Dünyamızın da güzel olacağını Peygamber efendimiz bize müjdelemiştir. Peygamber efendimizin sırf insan olarak davranışları dini hüküm ifade etmez, fakat ona olan sevginin bir tezahürü olarak davranışlarını takip etmekte bir sakınca yoktur. Hz. Muhammed ifadesiyle ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim demiştir.

 
Etiketler: HADİS, –, SÜNNET, (2),
Yorumlar
Haber Yazılımı