Doç.Dr. Özgür KARATAŞ HAMZA HAMZAOĞLU VE YENİ MALATYASPOR
Yazı Detayı
09 Ekim 2020 - Cuma 09:58
 
HAMZA HAMZAOĞLU VE YENİ MALATYASPOR
Doç.Dr. Özgür KARATAŞ
 
 

Futbolda teknik direktörlerin bazı istisnalar dışında sadece sezon boyunca elde ettikleri puanlar, puan ortalamaları ve kazanma yüzdelerinin başarı göstergesi olarak algılanması yaygın olarak görülmektedir. Teknik direktörlerin performansını etkileyen faktörlere bakıldığında, tecrübe, liderlik ve kişilik özellikleri, takımda çalışma süresi, kadronun finansmanı ve kalitesi ile lig’in seviyesi gibi faktörler sayılabilmektedir (1). Sportif başarı olarak hedeflenen sonucu elde edemeyeceğini gören kulüpler, ilk iş olarak teknik direktör değişikliği yapmayı düşünmekte ve gerçekleştirmektedirler.

2019-2020 sezonunda Süper Lig kulüplerinde sıklıkla teknik direktör değişikliği yapıldığı görülmüştür. Pandemi nedeniyle verilen araya kadar olan dönemde Süper Lig’de 13 kulüpte toplam 21 teknik direktör değişikliği yaşanmıştır. Ankaragücü ve Kayserispor’un 4’er, Yeni Malatyaspor, Antalyaspor, Denizlispor ve Kasımpaşa kulüplerinde 3’er defa teknik direktör değişikliğine gidilmiştir.

 Değiştirilen teknik direktörlerin tamamının topladıkları puan ortalaması maç başına 0.99 olduğu, teknik direktörlerin takımları başındaki  maç başı puan ortalamalarının ise 1.13 olduğu tespit edilmiştir. Aynı dönemde kulüp değiştirmeyen teknik direktörlerin (beş teknik direktör) puan ortalamalarının ise maç başına 1.75 olduğu tespit edilmiştir.

Süper Lig’de 2019-2020 sezonunda teknik direktör değişikliklerinin ilk beş maçta genellikle (üç değişiklik dışında) etkili olduğu ( 86 oranında), ilk on maçta ise 21 değişiklikten 11’inde ( 52 oranında) etkili olduğu tespit edilmiştir.

Avrupa’nın Beş Büyük Ligi’ne bakıldığında ise kulüp değiştirmeyen teknik direktörlerin puan ortalamalarının maç başına 1.43 olduğu, kulüp değiştiren teknik direktörlerin ise puan ortalamalarının maç başına 0.96 olduğu tespit edilmiştir (2).

Ülkemizde ve Avrupa da teknik direktörlerin maç başına topladıkları puan ortalamalarını inceledikten sonra Yeni Malatyaspor Kulübünün Teknik direktörü olan Hamza Hamzaoğlu'nun maç başına puan ortalamalarına değinmek isterim. Hamza hoca 2008 yılında Malatyaspor'da 15 maçta 0.67, Denizlispor'da 24 maçta 1.50, Akhisarspor'da 152 maçta 1.49, Galatasaray'da 52 maçta 2.08, Bursaspor'da 49 maçta 1.67, Osmanlıspor'da 8 maçta 0.50, Antalyaspor'da 18 maçta 1.17, Erzurumspor'da 10 maçta 1.30, Gençlerbirliği'nde 25 maçta 1.20 ve 2020-2021 sezonunda Yeni Malatyaspor ile çıktığı 4 maçta 1.00 puan ortalamasına sahip olduğu belirlenmiştir (3). Bu sonuçlar incelendiğinde Hamza hocanın şu özelliği dikkatimi çekmektedir; Hocamızın Galatasaray dışındaki takımlardaki kadro kalitesi ve derinliği fazla olmadığı düşünüldüğünde çalıştırdığı takımlarda kazandığı puan ortalamasının iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yeni Malatyaspor'un bu sezon piyasa değerinin 24.48 milyon €  ( piyasa değeri olarak 9. sırada) olduğu düşünülürse Hamza hoca ile sıkıntısız bir sezon geçirileceği kanaatimdeyim. Geçen sezon teknik direktörümüz Sergen Yalçın'ın 21 maçta 1.52, Kemal Özdeş'in 5 maçta 0.00, Hikmet Karaman'ın ise 10 maçta 0.80 maç puanı ortalamasına sahip olduğunu da belirtmek isterim.

Sonuç olarak; Yeni Malatyaspor'da Adil başkan ve yönetiminin teknik direktör Hamza Hamzaoğlu'nu getirmekle sportif başarının süreklilik sağlayacağını düşünmekteyim ancak; Hamza Hamzaoğlu'nun tek başına kurtarıcı olamayacağı bununla birlikte kulübün  ekonomik durumunun güçlü olması, taraftarları, Sivil Toplum Örgütleri, Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcileri, Siyasiler, Belediye Başkanları, Spor Yazarları ve Şehir olarak kenetlenip kulübe destek olduğumuz sürece başarılarda gelecektir.

 

Kaynaklar

1. Bridgewater S. Football Management.  UK,  Palgrave Macmillan, 2010, s.70.

2.Transfermarkt. Managerıal Changes Durıng The Season. https://www.transfermarkt.us/super-lig trainerwechsel/wettbewerb/TR1

3. https://www.transfermarkt.com.tr/hamza-hamzaoglu/profil/trainer/8536

 

 

 
Etiketler: HAMZA, HAMZAOĞLU, VE, YENİ, MALATYASPOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı