Yazı Detayı
08 Haziran 2019 - Cumartesi 08:55
 
Hayat Şikâyet Etmek Değildir Mutlu Olmak İçin Nedenler Bulmaktır
İmmihan TOPAÇ
gazete
 
 

Mutluluk kişinin gözlerinin içinin gülmesi, kalbinin bir kuş gibi kanat çırpmasıdır. Bu duygu insanın hislerini herkesle paylaşmak, içinden geçenleri herkese haykırmak ister.

Mutlu olduğumuz zamanlarda bunu paylaşmak önemlidir çünkü var olan bir gerçek şudur ki;

Mutluluk bulaşıcıdır ve paylaştıkça çoğalır.

Mutsuz olmak çok kolaydır, zor olan mutlu olmayı başarabilmektir. Bu duyguyu yaşayan herkes hislerini arkadaşları, dostları ve çevresi ilepaylaşmalı bu sayede onlarında yüzünün gülmesini sağlamalıdır.

Bizi en çok sevenler, gerçek dostlarımız ve ailemiz bizim mutluluğumuz karşısında kendileri de mutlu olacaktır.

Mutluluk böylece çoğalacak kocaman bir dalga olarak tüm dünyayı saracaktır. Mutluluk duyguların en güzelidir, bu güzelliği yakaladığımızda onu kaybetmeden çoğaltmaya çalışmak gerekir. İnsan mutlu olunca onu kolay kolay hiç bir şey üzemez. Bazı insanlar bütün hayatı boyunca mutlu olmayı ister ama sadece istemekle olmuyor o istemeyi gerçekleştirmek lazım.

Mesele mutlu olmak isteyen bir insan veya bir kişi asla karamsar olmamalı, kötü düşünmemeli insanları ve hayatı sevmekten ibaret.

Eğer bir insan hayatı severek ve mutlu bir şekilde yaşarsa asla üzülmez. Mutluluk insanı daima iyi htirir ona yaşamak için birçok neden sunar.

Yani mutlu olmak için nedenler bulmamız gerekiyor. Evet, mutlu olmak için sadece kendimizi değil başka insanları da mutlu etmeliyiz. Nasıl mı? Yardımsever ve merhametli olmalıyız. İnsanların kalbini kırmamalı, gönlünü almalıyız.

Dünya malı için hiç kimse ile kötü geçinmemeliyiz. Haram para boğazımızda geçmemeli. Hem dünya için hem de ahiret için çalışırsak, dinimizin gerçeklerine göre hareket edersek mutlu oluruz. Büyüklerimize saygılı davranmalı, küçüklerimize ise sevgi göstermeliyiz. Hayattaki hedeflerimizi belirleyip bu alanda çalışırsak gelecekte de mutlu bir hayata sahip oluruz ve kimseye el açmak zorunda kalmayız.

İnsan mutlu olmak için bulunduğu haline şükretmesini bilmelidir… Vs. Bu şekilden insan rahatlar ve mutlu olur. Her şeyden önce erdemli ve ahlaklı bir insan olursak çok mutlu oluruz. Bazen çok istediğimiz bir şeyin gerçekleşmesi, bazen hayatta başarıyı yakalamak, bazen hasretimizin dinmesi biz insanların mutlu olması için yeterlidir. Önemli olan her zaman bardağın dolu tarafında bakarak mutluluğu yakalayabilmeyi bilmektir.

Hayat felsefelerini mutlu olmak üzerine kurmuş olan bireyler tüm olaylarda mutlu olacak taraf mutlaka bulurlar. İnsan her durumda olaylara iyi tarafından bakarsa mutluluğu hayatına davet eder ve mutluluk hiçbir daveti geri çevirmez.    Ve mutluluk bir tercihtir. Seni mutsuz edenleri, yıpratan her şeyi çıkar kalbinden, sil düşüncelerinden dök hayatından ve süpür hayallerinden ki mutluluğa ve huzura yer açılsın.

Mutlu insanlar, hiçbir zaman mutluluğa doymazlar.  (Herodotos) 

 
Etiketler: Hayat, Şikâyet, Etmek, Değildir, Mutlu, Olmak, İçin, Nedenler, Bulmaktır, ,
Haber Yazılımı