Yazı Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 10:21
 
Herkes İşiyle Uğraşmalı
A.Erol KURHAN
erolkurhan@hotmail,com
 
 

Geçenlerde bir TV programı ilgimi çekti. Sadri Alışık ödülleri veriliyordu. Haldun Dormen jüri başkanlığını yapıyor, çeşitli kategorilerde 3’er sanatçı seçiliyor, bunların arasından da biri ödüle layık görülüyor.

Bu güzel ülkemizde bazen öyle işler yapılıyor ki insanların duygulanmaması elde değil, çünkü kaybettiğimiz vefa, saygı ve sevgi temalarının estiği havalar güzel oluyor. Ama bazen de öyle işlere tanıklık ediyoruz ki şaşkınlık, tası tarağı toplayıp uzaklaşmayı istemek ve nefret etmek arasında gidip geliyor insan.


Yazımın girişine konu olan olayda ödül etkinliğini bir sigorta firması üstleniyor. İlk başta bu sigorta kuruluşu ile sanat arasındaki bağlantıyı çözümlemeye çalıştım. Çünkü ne alaka. Derken jüri heyeti beni kandırmaya çalışıyordu. Çünkü jüri tamamen sanatçılardan kurulu başlarında da Haldun Dormen gibi bir üstat var. Üstelik büyük bir usta olan Sadri Alışık’ı anmak için yapılıyor. Yok, yine de içim hala rahat değil, sanat camiasına ödül vermek sigorta kurumuna mı kalmış. İşte o ikilemler arasında gidip gelirken, bu tür olayların Malatya’da da çok daha tuhaf şekilde yapıldığını düşündüm.


Aslında Malatya’da tam bir komedi bu durum. O kadar ileri gidiliyor ki, bir kurum değil, bir şahıs çıkıyor, jüri de kendisi oluyor ve mavi boncuk dağıtır gibi ödül dağıtıyor. Koca koca adamlarda bu toplantıya icabet ediyor. Ahbap çavuş ilişkileriyle programı hazırlayan zatı muhteremlere yakınlık derecesine göre ödül dağıtımı yapılıyor.


Aslında ne var bunda diyerek geçmekte var. Evet ya ömür kısa bunlarla mı uğraşacağız demek en iyisi ama gelin görün ki, meydanı boş buldular mı? Bu memleketin içine etmezler mi? Bu yalnız Malatya’ya has durum değil, 81 ilde benzeri olaylara rastlamak mümkün. Asıl suçlu yasalar değil mi? Bu olup bitenlere yasanın bir yaptırımı yok. Dileyen hemen bir gece düzenleyip, birilerine sen çok çalışkansın, sen çok yakışıklısın, sen işinde birincisin aha da ödülün diye biliyor.


İşte bu örnekte olduğu gibi yasalar, her 5 yıl, hatta 3 yıl, belki de her yıl güncellense, bu gün internet siteleri gibi birçok konu başıboş kalır mıydı? 


Elbette kurum içerisinde çalışanı teşvik etmek için düzenlenen ödüllere kimsenin bir diyeceği olamaz. Mesela, gazetecilerin üyesi olduğu kurumlar geleneksel hale getirilmeye çalıştıkları ödül törenlerinde hakkaniyete çok yakın seçimler olmakta. Düzenleyen gazeteciler ve ödüllerde gazetecilere gidiyor. Jüri heyeti bu işte yoğrulmuş, hak hukuk gözeten, ön yargısız kişilerden oluşuyor.


İşte bu nedenle bir sigorta şirketinin merhum büyük sanatçı Sadri Alışık adına ödül vermesini kabullenemedim. Bu sigorta şirketinin sanatla ne ilgisi olabilir ki. Bütün hedef sanat camiasını bir salona toplayıp onlar aracığıyla reklam yapmak değil midir? Neden Sadri Alışık bu şirketin reklam aracı olsun ki? 


İşin çok daha vahimi yerellerde yaşanıyor. Bir ödüle salon, bir ödüle ikramlar bedavaya getirilip tören düzenleniyor. Hatta insanları salona taşıyan ulaşım müdürüne de ödül veriliyor. Siyasiler ve bürokratlar burada bir ödül kapma yarışına giriyorlar. 

Toplantıyı düzenleyenler egoları tavan yapmışları çok iyi bilirler. Onlar kolay avdır. Bu ilgisiz ödül dağıtımlarının meyveleri ileri de sepetlere doldurulacaktır. Olayı düzenleyen şahsın veya kurumun ne işle meşgul olduğuna bakılınca amaç rahatlıkla anlaşılır. 

Herkese elbette sözümüz yok. Bizim sözümüz. Siyasilerin, bürokratların veya şehrin renkli simalarının zaaflarından yararlanıp sepeti doldurmak isteyenleredir. 


Burada en önemli görev milletvekillerine düşüyor. Ödül törenleri düzenlemek için şartlar olmalı. Mecliste bu küçük gibi görünen olaylara el atmalılar. Yaşamın kolaylaşması ve kalitenin artması için özellikle kültürümüze sahip çıkmalıyız. Ben yaptım oldu diyenlere prim vermemeliyiz. Veya her olayı “Bana ne” diyerek geçmemeliyiz. Böyle davranmak çocuğumuza kötülüktür. Geleceğimize kötülüktür. Bir düşünün yemeyip yedirdiğiniz, giymeyip giydirdiğiniz, hayat boyu onunla üzülüp onunla sevinen bizler, nasıl bir ülke bırakıyoruz, nasıl bir Malatya bırakıyoruz onlara.

Vefalı, saygılı, sevgi dolu yarınlara…

 
Etiketler: Herkes, İşiyle, Uğraşmalı,
Haber Yazılımı