Yazı Detayı
06 Mart 2018 - Salı 08:55
 
İyi İnsan Olmak
Ayçin ZENGİN
 
 

ve dünyaya mı geldiniz? Eyvah! Birçok ödeviniz var. Hadi iş başına. İlk önce uslu bir bebek olacaksınız. Yani fazla ağlamayacak ve geceleri mışıl mışıl uyuyacaksınız. Daha sonra akıllı uslu bir çocuk olacaksınız. Öyle koltuğa tek başına falan çıkmaya çalışmayacaksınız; düşersiniz mazallah. Eğer kız çocuğuysanız daha iki yaşından itibaren edepli oturmayı bileceksiniz. Erkek çocuğuysanız; tam tersi. Yaramazlıklarınız daha hoş görülebilir. Zaten sizin mahrem yeriniz falan da yoktur ulu orta her yerde sergileyebilirsiniz bebekken.

                Lavabonun önüne bin bir güçlükle sandalye koyup musluğu açıp kendi suyunuzu içtiniz diye takdir görmezsiniz ama; ağabeyinize annenizin doldurduğu suyu götürüp vermek istemezseniz; azar kaçınılmaz.

                Oyuncaklarınızla oynarken kardeşiniz veya arkadaşınız elinizden aldı diyelim en sevdiğiniz oyuncağınızı. Siz bastınız figanı, koştunuz annenize. Anneniz; "Biraz oynasın, verir ya da bak burada daha güzel oyuncaklar var hadi beraber oynayın." gibi akl-ı selim bir çare bulmak yerine size atar fırçayı. "Malına sahip çık." der. Hiç kimseyle hiçbir şeyi paylaşmamanız gerektiğini daha çocukken öğrenirsiniz.

                Sonra okulla beraber biter çocukluk. Artık sorumluluklarınız vardır. Ödevlerinizi yapacak, arkadaşlarınızla iyi geçinecek, öğretmenlerinize saygılı olacak ve en önemlisi okulda çok başarılı olacaksınız. Çünkü ancak o zaman takdir görürsünüz. Sınıftakileri ve bütün akraba çocuklarını geçip en iyi okula siz gitmeli, en iyi mevkiye siz gelmelisiniz ve ailenizi gururlandırmalısınız.

                Bu arada çok tuhaf bir soru yönelir size: "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diye. Düşünürsünüz, hayaller kurarsınız. Büyüyünce sevdiğiniz işi yapacaksınız; mükemmel! Daha küçükken verdiğiniz ilginç cevaplar aslında o kadar örtüşür ki sizinle; ama izin vermezler. Çünkü sizden beklenen para ve itibar kazanacağınız bir meslek seçmenizdir. Okumak-tahsil yapmak sandığınız gibi bilgi kazanmak, hayatı öğrenmek için değildir; sadece meslek kazanmak içindir. "Astronot mu olmak istiyorsun; saçmalama oğlum aç kalırsın, eve ekmek götüremezsen maskara olursun." dediklerinde o zaman neden büyüyünce ne olmak istiyorsun diye sorduklarını anlamazsın.

                Para ve itibar kazanmak için bir meslek edindiyseniz; sıra evlenmeye gelmiş demektir. İyi bir mesleği olan, mevki sahibi, ailesi ailenize uygun bir eş seçmelisiniz. Yoksa bu ödevden de iyi bir not alamazsınız.

                Daha sonra sizin de çocuğunuz olmalı. Daha evleneli bir yıl geçse de herkes sorar; "Hani çocuk; yoksa olmuyor mu?" Siz eksik olmadığınızı kanıtlamak zorunda hissedersiniz topluma. Demek ki; şimdiki ödevim anne-baba olmak. Yapmalıyım. "Ama hazır mıyım?" Bu soru önemli değildir; çocuğunuzun olabildiğini kanıtlamalısınız.

                Derken yıllar geçer, ev almaya, araba almaya, çocukları büyütüp evlendirmeye uğraşırken bir de bakarsınız ki yaşlanmışsınız. Toplumun yüklediği ödevleri yerine getirirken hayattaki en önemli görev unutulmuştur: İyi bir insan olmak!

                İşte o son soruyu siz musalla taşındayken sorarlar o görevler yükleyen topluma; "Merhumu nasıl bilirdiniz?" eğer canı gönülden herkes "iyi bilirdik" derse; ne mutlu size...

 
Etiketler: İyi, İnsan, Olmak,
Haber Yazılımı