Yazı Detayı
12 Mayıs 2018 - Cumartesi 13:04
 
Kabızlık Ve Diyet
Tuğçe YILDIZ
dyt.tugceyildiz@gmail.com
 
 

Kabızlık ( konstipasyon ) günümüzde özellikle batı toplumlarında sık rastlanan ve birçok belirtiyle karşımıza çıkan bir bozukluktur. Sağlıklı bireylerin günde bir kez ile haftada en az üç kez dışkılaması kalın bağırsağın işlevini sağlıklı bir biçimde devam ettirmesi açısından önemlidir. Kadınlarda erkeklere göre, yaşlılarda yetişkinlere göre, zencilerde beyazlara göre daha fazla görülmektedir. Fiziksel aktivitenin az olması, düşük sosyoekonomik durum, depresyon ve bazı ilaçların kullanımı kabızlık için birer risk faktörleridir. Ancak kabızlığın olası nedenleri ve kabızlıkla ilişkili durumlar arasında nörolojik bozukluklar, nöropati, endokrin ve metabolik durumlar, mide bağırsak sistemi bozukluları, hamilelik, demans (bunama ) ve beslenme ile ilgili durumlar yer almaktadır. Düşük posa ve yetersiz sıvı alımı ise beslenme ile ilgili en önemli risk faktörleridir.

KABIZLIK DURUMUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

** Sabah kahvaltıdan önce kuru kayısı veya kuru erik yenilmesi ve üzerine 1-2 bardak ılık su içilmesi bağırsak hareketlerimizin çalışmasını destekleyebilir.

** Fazla miktarda kahve ve özellikle koyu çay içilmemelidir.

** Bağırsak hareketlerini azalttığı için şeker ve şekerli besinlerden uzak durulmalıdır.

** Kabızlıkta diyet tedavisinde en önemli nokta bireyin posa ( lif ) içeriği yüksek besinler tüketmesidir. Bu besinler, tam buğday veya tam tahıllı undan yapılmış ekmek, kuru baklagiller, yağlı tohumlar ( fındık –ceviz-badem ) , sebze ve meyvelerden oluşur.

** Sıvı alımı ise posanın su ile bağırsakta birleşip hacim oluşturup bağırsak geçişini sağlaması için önemlidir. Sıvı alımı kişiler arasında farklılık gösterse de kabızlık problemi yaşayan bireylerin günlük en az 1.5-2 lt arası alması gerekir.

** Fiziksel hareketliliğin artması ile dışkılama düzenli hale gelebilir. Günlük 30-40 dakika arası düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Sağlıkla kalın.

 
Etiketler: Kabızlık, Ve, Diyet,
Haber Yazılımı