Yazı Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 00:06
 
Kayısı Entegre Tesisi
A.Erol KURHAN
erolkurhan@hotmail,com
 
 

Bugün Malatya’da kayısı ile ilgili bilgisi olmayan yok gibi.

Yararları nelerdir, zararları var mıdır? Nasıl yetişir? Nasıl bakmak, yetiştirmek lazımdır? Hangi ilaçları kullanmalı? Nasıl kurutmalı? Gibi sorulara nerede ise her Malatyalı cevap verebiliyor.

Hatta gün kurusunun en yararlı kuru kayısı olduğunu bilmek için üretici olmak gerekmiyor.

Diyetisyeninden, doktoruna her kesin önerdiği bir meyvedir. Kurusu bir başka güzel, yaşı bir başka güzel.

Dalında çiçeği açtığında, bahçesi olanda olmayanda dua eder bir afet vurmasın kayısı ağaçlarını diye.

Malatyalının gönlüde zengindir. Hasadı ile birlikte ilk meyvenin düştüğü küçük sebze halinde, cins cins kayısılar tezgahlarda yer alır ve paket paket Malatya dışına hediye gönderilir.

Malatyalının başka şansı yokturdur. Dostu, arkadaşı hangi ilde olursa olsun, ona kayısı göndermek mutlak görevlerinden biridir. Malatyalı için gönderilecek en güzel hediye kayısıdır.

Son yıllarda bu kayısımız belki de kimyasal ilaçların etkisiyle büyük bir sarsıntı geçirdi. Üretici kansere yakalanmış, bahçesindeki diğer ağaçları tehdit eden hastalıklı kayısı ağaçlarını gözleri yaşlar içinde kesmek zorunda kalmıştır.

Gerçekten Malatyalının evladı gibidir kayısı ağacı. Gözü gibi bakar. Korur, kollar bazı soğuk aylarda onları ısıtmak için lastik yakar.

Üretici böyle ama ilgililer, yetkililer nasıllar diye sorarsak, pekte iç açıcı bir manzara göremeyiz.

Bir büyüğümüzü de bu vesile ile anmak isterim. Rahmetli komünist Hayrettin Abacı abim, gençlik yıllarından itibaren Kayısı Entegre demiş durmuştur.  Bir tek kayısı ağacı olmayan bu doğa aşığı, Malatya aşığı Hayrettin abim son gününe kadar üreticiyi düşünmüş, bu tesisin Malatya’ya kazandırılmasını istemiştir.

Gerçekten çok önemlidir bu tesis. Malatya’ya Kayısı Entegre Tesisi’ni kazandıran isim mutlaka heykeli dikilecek isim olacaktır.

Çünkü bu tesisle birlikte, yaralı, bereli, çürük çarık tüm kayısılar değerlendirilecektir. İşin hilesine kaçmadan tamamen organik malzemenin kullanımı ile tesisin üreteceği ürünler yalnız Türkiye’de değil tüm dünyada kapışılacaktır.

En önemlisi üretici kazanacaktır, Malatya kazanacaktır, ülke ekonomisi kazanacaktır.

Birkaç yıl aradan sonra tekrar düzenlenen Kayısı Festivali yapılması önemlidir.

Hiçbir şey yapmamaktan iyidir. En azından ismi telaffuz ediliyor.

Aslında yıllardır düzenlenen Kayısı Fuarı veya festivallerinde hep birkaç sanatçı kazandırılmış, sadece kayısının reklamı yapılmış.

Oysa; kayısı ile ilgili olumlu ve olumsuz ne varsa konuşulan, kayısı yı ithal eden ülkelerin temsilcilerinin katıldığı toplantılar düzenlenen fuarlar ve festivaller gerçekleştirmiş olsaydık, bu gün Çin kuru kayısı alımı için Gaziantep’e heyet göndermezdi.

Gaziantep’teki bu başarının sahibi Gaziantep İhracat Birliği’dir. Birliğin görevi araştırmak, İhracatçıları örgütlendirmek ve işbirliğini geliştirmek suretiyle ihracatı artırarak ekonomik gelişmeye katkıda bulunmaktır.

Yani TSO veya Ticaret Borsası’nın yanına böyle bir birliğin katılması önemlidir çünkü, çok daha farklı amacı vardır. Eğer dünyanın kayısı ihtiyacını da Malatya karşılıyorsa, bu ürün neden hala üreticisini üzsünki.

Çin gibi bir pazarı Gaziantep’e kazandıran Gaziantep İhracatçılar Birliğini kutlamaktan başka çaremiz yok.

Dileriz; “Kayısı Entegre Tesisi” ve “Malatya İhracatçılar Birliği” ilgililerin ve yetkililerin gündemine gelir.

 
Etiketler: Kayısı, Entegre, Tesisi,
Haber Yazılımı