Yazı Detayı
22 Eylül 2017 - Cuma 12:04
 
Kayısının Beslenmemizdeki Önemi ve Besin İçeriği
Tuğçe YILDIZ
dyt.tugceyildiz@gmail.com
 
 

Kayısı sahip olduğu bazı özelliklerden dolayı diğer meyveler arasında ayrı bir yerdedir.

 Bu özellikleri  vitamin,  mineral ve lif ( posa ) bakımından zengin olmasıdır. Genellikle meyvelerdeki diyet lifi içeriği düşüktür. Kayısıda ise, çözünür olmayan diyet lifi miktarının çözünür diyet lifinin yaklaşık iki katı olması sebebi ile değerlidir. Kabızlık durumlarında kayısının tercih edilmesi bu sebeptendir.

 Kayısıda temel mineral içeriği olarak kalsiyum, demir, fosfor, potasyum sodyum mineralleri bulunurken vitamin olarak ise A vitamini, beta karoten, B1, B2, B3 ve C vitamini miktar olarak göze çarpar.

Kayısı diğer meyveler gibi günlük enerji ve protein gereksinmesine çok az katkıda bulunur.Yapısının büyük bir kısmı sudan oluşur.  Buna karşın minerallerden potasyum ve vitaminlerden A vitamininin ön öğesi olan β karoten yönünden zengindir .

Kayısı, A vitaminini bol miktarda içerdiğinden kalp rahatsızlıklarını engellemekte, göz sağlığına iyi gelmekte, setresi azaltmaktadır.

A vitamini kanser etiyolojisinde(nedeninde) de önemli rol oynamakta olup, organizmanın ve sağlıklı hücrelerin direncini arttırarak kanser hastalıklarına karşı koruyucu olduğu birçok araştırmada görülmüştür. Bu koruyucu aktivite sigara ve alkol kullananlarda daha da güçlü olmaktadır. Etkisini, özellikle akciğer, ağız, kolon, deri, göğüs ve rahim tümörleri üzerinde göstermektedir.

Beynin düzenli çalışmasında, dişlerin daha sağlam ve kuvvetli olmasında, karaciğerin tahrip olan kısımların tamirinde, kemik ve dişlerin düzgün, sağlam ve kuvvetli olmasında, üreme sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Böbrek taşı oluşumu azalmasında, kanser, mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri oluşumunun engellenmesinde, oluşan ülserin tedavisinde olumlu rol oynar.

Kayısıda yüksek miktarda  potasyum ve düşük sodyum oranı olması sebebi ile kan basıncının düzenlenmesi, yüksek tansiyonun kontrolünde önemlidir. Potasyumun bir diğer özeliği ise sinir sisteminin normal gelişmesi, kalp atışlarının düzenli olması vücudun elektrolit dengesi,beyin hücrelerinin sağlığı ve kas dokusu için gerekli olmasıdır. Ayrıca kayısı kan şekerini düzenleyici bir özellik taşır.

Malatya Türkiye'nin en önemli kayısı üretim merkezi olduğuna göre bizler oldukça şanslıyız demektir.

Sağlıkla kalın.

 
Etiketler: , Kayısının, Beslenmemizdeki, Önemi, ve, Besin, İçeriği,
Haber Yazılımı