Yazı Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 10:32
 
KERNEK SUYU
Selami Yücel
selamiyucel@hotmail.com
 
 

Kernek suyunu çok iyi hatırlıyorum. Malatyanın şehir merkezinde Kernek semtinde Beydağı’nın eteklerinden çıkar, bir gölet oluşturur, göletten taşan sular ise küçük bir dere haline gelir, Malatya Merkeze doğru akar, Malatya bahçelerini sulardı. Yanında da Derme Suyu şelalesi yer alırdı. Kernek Dağında ve de Kerneğin etrafında yapılaşma yok idi. Gölette faytoncular arabalarını yıkarlar, atlarını suvarırlar, bizim gibi yaramazlar da yıkanırlardı. Gölün etrafı söğüt ağaçları ile kaplıydı. Malatya’lılar ve belediyeciler ne yapmış etmişler,  Kernek Suyunu yerin dibine betonların altına hapsetmişler. Halen inanamıyorum.  Oysa Kernek Suyu, Uyuzsuyu ile aynı kaderi paylaşmıştı. Kernek Suyu Kernek Dağı ve Derme Suyu ile bir bütünlük arz ederdi. Malatya’mızın can damarı idi. Beydağı’na çıkar, piknik yapar, çiğdem çıkarır, sakız kanatırdık.

Hatırladığımın ötesine gitmek istersem Aziz Azmi Fenercioğlu’nun ve de Celal Yalvaç beyin görüşlerini alırım. Çünkü bu iki pir Malatya’yı çok iyi analiz etmişler, önemli çalışmalara imza atmışlardır. Azmi Amca ile görüştüm.  Azmi Amca şu anda 96 yaşında, Malatya tarihi ve kültürü konusunda araştırma yapmış, yazılar yazmış bir pir. Hafızası da çok kuvvetli maşallah saat gibi çalışıyor. Azmi Amca Kernek hakkında şunları söyledi:
“Kernek suyu Malatya’nın Beydağı eteklerinden bahara doğru çıkardı. İki gözesi vardı. Üstteki gözesi biraz daha küçüktü. Alttaki gözesi biraz daha büyüktü. Alt gözeden sular kumlarla beraber patırdayarak, gümbürdüyerek  genellikle gece vakti yer yüzüne çıkardı. Şu anlarda çıkması lazım. (Bekle ki çıka Azmi Amca.)
Kernek Suyu çıktığında suyun çıktığı Malatya ahalisine duyurulurdu, Kernek Suyu çıktı diye.  Çıkan su Derme suyuna doğru akardı. Kernek Suyu çıktı çığırtısından sonra herkes oraya toplanırdı.  Kızlar kaynağa taş atarlardı, bahtımız nasıl olacak diye? Eğer taş yukarı çıkar ise kısmetlerinin açıldığına inanırlardı.  Eğer taş dibe iner ise çilelerden çile beğen. Kernek Suyunun kışın bekleyerek baharda yer yüzüne çıkması bir tabiat olayıdır.
Kernek bizim mesire alanımızdı. Orada toplanırlar çay kahve içerler sohbet ederlerdi. Orada tüm Malatya’lılar baharla birlikte açılır saçılırlardı.  Horoz şekeri satarlardı. Şekerlerin bazısı tavuk, bazısı araba, bazısı tren, bazıları da horoz şeklinde olurdu. Bir de simit ve fırıldak satılırdı. Simidi alır yerdim,  bakardım ki çok yumuşak. Simitçilere sorardım. Bu simit niye yumuşak? Diye.  Nohut unu ekledik ondan diye cevap alırdım.  Şimdi Kernek Suyu ne alemde bilmiyorum. Yârin gelirsen daha teferruatlı bilgi veririm.”
Velhasıl Kernek Suyu Malatyanın mazisi, doğası, kültürü, sosyal yaşantısı açısından önemli bir su idi.  İlk önce suyun etrafında gecekondulaşma oluştu, arkasından Derme Suyuna elektrik santralı yaptılar, arkasından Kernek suyunun gözesine havuz ve gazino yapıldı. Bununla da yetinmemişler, gazinocu kumlar ve taşlarla gözeyi kapatmış ama bizim su havuzun etrafından değişik yerlerden çıkmaya başlamış.
Esas suyumuzun idam fermanı Malatya Belediyesinin Kernek alanı mega projesi ile verilmiş. Kültürel dokuyu yakalayacaklarına aklı evveller betona ağırlık vermişler. İlk önce suyun gözesine inmişler, su çoğalmaya başlamış tam korunacakken ve Malatya’lılar sevinirken, oradan borularla suyun yukarılara kadar çıkmasına çalışmışlar, içeriye resimde görüldüğü gibi büyük bir boru döşemişler, etrafına da tonlarca taş basmışlar. Bunda başarısız olunca su yukarılara gelmiyor, kod kurtarmıyor diye binlerce ton harç yaparak ortalama dört metre kalınlığında beton dökerek gözenin üstünü kapatmışlar. Bu günlerde Kernek Suyunun çıkması zamanı; bakalım suyumuz ne yapacak? Bir de suyun anısına yel değirmeninden bir anıt mezar yapmışlar.

 
Etiketler: KERNEK, SUYU,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı