Yazı Detayı
24 Şubat 2017 - Cuma 13:54
 
Kin Susturur Adamı, Adına Çıdam Denir
Murat Bilim
 
 

Çıdam, sabır demektir. İsmet özel'in bir şiirinde aşırdım başlığı. Hani sinemalarda duvarlara asılan film afişlerinde büyük harflerle  yönetmenin ismini güçlü vurgulamak için afişin tamda üst kısmına yazılır ya. Liseli yıllarımda bu vurgu çok hoşuma giderdi. Mesela '' Bir Şerif Gören klasiği'' yada ''Bir Halit Refiğ veya bir Osman Sınav klasiği'' gibi bu başlıkta bir ''İsmet Özel klasiği'' zaten böyle bir mısra olsa, olsa İsmet abiye yakışırdı.

 

   Çıdam yerine sabır kelimesi pekala kullanıla bilirdi ama mısradaki ''çıdam'' yerine ''sabır'' kelimesini yerleştir cazibesini yitirir bu cümle. Şair olmak böyle bir şey.

 

   Kini susturan sabırdır. Bundan olacak ki Kur'an da çokça yerde sabır güçlü bir şekilde vurgulanmış Allah'ın sabredenlerle beraber olacağını Rabbimiz bize ilahi mesajla bildirmiştir. Kamil insanın karşılaştığı bütün olumsuz olaylar karşısında göstereceği zirve davranış sabırdır. O zaman bunu İsmet abinin bu çok fiyakalı mısrasıyla vurgulamak lazım diye düşündüm. ''KİN SUSTURUR ADAMI ADINA ÇIDAM DENİR''

 

   Bu mısra bu aralar yurdum insanına o kadar lazım ki sorma gitsin. Birileri diye bilir ki arkadaş bu neydi yani durup dururken hadi sistemi değiştirelim deyip ülkeyi  EVET,HAYIR yarışına koşturdular adeta. Halbuki ne güzel alışmıştık sözüm ona halkın ne olduğunu da pek bilemediği parlementer sisteme. Bu durumdan dolayı kinlenmiş olanlara işte bu fiyakalı İsmet Özel mısrasını önermek lazım. Ya ÇIDAM olmadı mı? o zaman alışık oldukları şekliyle söyleyeyim yinede ''ya SABIR'' Olmadı bunu tefsiriyle beraber vurgulamak lazım gelirse ''ya tahammül ya sabır'' şeklinde önere biliriz kinlenmiş olanlara.

 

   Demokrasi tahammül sanatıdır. Ya tahammül edeceksin yada sabır başka yolu yok. Yoksa kin susturur adamı ki bu dervişin göstereceği bir sabır şeklidir. Ne yani ülkenin tümü derviş mi olacak? Yok böyle bir şey biz hoşumuza gitmeyen olaylar karşısında hiç mi bize özgü şeklindeki reflekslerimizle bağırıp çağırmayacağız. Elbette ki bağıracağız da, çağıracağız da ama kinimizi sabırla bastıracağız. Arkadaş bana ne demokrasiden ben ille de ille sevmelerim gibisi yok diyerek benim dediğim dedik, çaldığım düdük diyeceksen işte sana ''kin susturur adamı adına çıdam denir'' mısrasını kendine kapak yap dışında heybemde önereceğim başka bir argümanım yok. Kusura bakma.

 

  Hayırcılar öyle bir psikoza bürünmüşler ki yenilgiyi peşin kabul etmiş gibi görünüyorlar. Halbuki tarihe baktığımızda savaşlarda ağır yenilgiye uğramış büyük komutanlar askerlerinin moral motivasyonlarını zinde tutmak için bu yenilgi içerisinde büyük kahramanlıklar çıkarmasını bilmiş, ordusunu bunun yenilgi sayılmayacağına inandırmışlardır. İşte bunun adı ya tahammül ya sabırdır.

 

   Evetçilere de şimdiden mağruriyetlerine karşılık şöyle bir tavsiyede bulunmak lazım. ''mağrurlanma padişahım senide, beni de yaradan var'' Halbuki hayırcılar şöyle düşünseler kinlerini çıdamla susturmasını becerir rahata ererler. Mutluluk hiç bir şeyle değişmeyecek kadar değerlidir. Resmini çizmek lazım mutluluğun.

 

  Benim Hayırcılara uçuk gibi görünse de uzun vadede mutluluğu yakalaya bilecekleri bir tavsiyem var. Bende bu gün kendimi bir bilen gibi görmeye başladım. Benim söylediklerim tavsiye niteliğinde canım kanun hükmünde kararname değil elbette.

 

   Varsayalım  referandumda EVET çoğunluğu elde edip sistemi değiştirdi. Bu ilel ebet değişmeyecek anlamına gelmez. Elbette ki kin susturur ama bunun adına da çıdam denir. Ya tahammül, ya sabır gibi erdemli davranışla çok çalışıp ileride halkın teveccühünü kazanıp çoğunluğu elde ederek bu sistem değişikliğini yeniden geriye götürüp değiştire bilirler. Ama bunun adına da çok itici gördükleri İRTİCA yani geriye dönüş denir. Ama ne etcen demokratlık başa bela.

 

  Dönelim yine başa sabırdan başka bir şey gelmez elden. Görünen o ki bu sistem değişecek. ''Kin susturur adamı adına çıdam denir.'' Evet arkadaş bu sistem değişecek. Yine çok sevdiğim şair arkadaşım Erdal Çakır'ın şu çok hoş mısralarıyla yazımı bitireyim.

 

    İrticalen aşk diyorum,Ukaz panayırından kalma sesimle.

   Ebabiller onaylıyor ya beni ve bana siz diyen sesinizi.

   .....................................................................................

   Gerisini filler düşünsün.

 

   Selam, sevgi dua...

 
Etiketler: Kin, Susturur, Adamı,, Adına, Çıdam, Denir,
Haber Yazılımı