Yazı Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 10:23
 
Konya’da Bir Malatya Sevdalısı
Mazlum Köse
 
 

       TSYD Malatya İl temsilcisi Sayın Vahap Güner, süper ligde kümede kalma mücadelesi veren Atiker Konya Spor Evkur Yeni Malatya Spor maçı için Malatya basın emekçilerini Konya deplasmanına götürmek için bir organizasyon yaptı. Bu organizasyonda Konya’ya gidecekler listesinde bendenizin olması beni sevindirdi. Organizasyonu tertipleyenlere teşekkür ederim.

       İki gün sürecek Konya programı bize bildirildiğinde, hareket yer ve saati, yolda konaklama yerleri ve takribi saatleri, kalacağımız otel, gezi programı, maça giriş-çıkış ve tekrar dönüş saati filan mükemmel bir şekilde hazırlanmıştı.

      Programın içerisinde Konya’da kalacağımız gecenin akşamında bir iş adamı tarafında yemek verileceği de bildirilmişti. Şimdi bunu okuyan herkesin ilk etapta aklına geldiği gibi benim de, Konya’da iş yapan ama aslen Malatya’lı olan bir iş adamı aklıma geldi.

     Yola çıktıktan sonra sohbet arasında, bu iş adamı kim, Malatya’nın neresinde diye sorduğumda, iş adamının Malatya’lı olmadığı, Malatya’ya çok sık gelen, Malatya’yı ortalama bir Malatya’lı kadar bilen, Malatya’da bir çok dostları olan ve Malatya’yı belki de birçok Malatya’lıdan daha çok seven birisi olduğunu öğrendiğimde merakım daha da arttı. Bir an önce tanışmak istedim.

     Konya’ya yaklaşık 100 kilometre kala bizi aramaya, nerede olduğumuzu sormaya başladı. Konya şehir merkezine girdiğimizde sanki uzaktan kumandayla bizleri yönlendirerek sahibi olduğu iş yerinin önüne götürdü bizi.

      Burada tanıştık.

      Konya’da, Malatya’lı olmayan, Malatya sevdalısı Ali Aydın beyle…

     Yaptığı ikramları tabii ki yazmayacağım.

      Ama iş yerinin önünde araçta indiğimizde, hepimizi teker teker karşılaması, kırk yılık dostmuşuz gibi kucaklaması, sarılması, güler yüzü, Malatya kokusu geldi demesi gerçekten ne kadar bir Malatya sevdalısı olduğunu özetlemişti.

     Çaylarımızı yudumlarken her birimizle tek tek ilgilendi. Malatya’nın neresinde olduğumuzu sordu. Kim ben Malatya’nın şurasındanım dediyse, ya filancayı tanıyor musun diye sordu, ya da orayla ilgili bir anısını anlatmaya başladı. Ben burada şunu çıkardım ki, Ali bey Malatya’yı benden daha iyi tanıyor, belki de bundandır Malatya’ya olan sevdası. Hani atalarımız demişler ya “bolca servetin olacağına, bolca dostun olsun” diye, işte Ali bey de bolca dost edinmiş hem de Malatya da.

     Malatya’ya, Malatya’lıya sevdasını kafilemizdeki Ali beyi tanıyanlar birkaç örnekle şöyle anlattılar.

     Yoldan geçen 44 plakalı araçları durdurup, kim olduğunu sormadan, yemeğini, yedirir, ihtiyacı varsa karşılar, Konya’da yapacağı bir yardımı varsa yapar sonrada yolcu edermiş. Örnekleri çok ama bence bu örnek nasıl bir Malatya sevdalısı olduğunu tümden özetidir.

     Hani Ali bey gibilere bir sıfat yakıştırırlar ya “fahri hemşeri” ben bunu Ali beye hiç uygun bulmadım. Çünkü Malatya’lı olmak için Malatya’da yaşıyor olman, ya da kimliğinin doğum yerinde Malatya yazıyor olması yeterli değilmiş, ben Ali Yıldırım beyden bunu gördüm bunu bilirim.

      800 bini aşkın nüfusa sahip Malatya’da her bireyin en az Ali Yıldırım bey kadar Malatya’lı, Malatya sevdalısı olursa Malatya bir dünya kenti olur.

     Konya’da kaldığımız iki günlük süre içerisinde bizlere göstermiş olduğu yakın ilgiye, Malatya’ya olan sevdasına, Malatya’lıya olan gönül bağına teşekkür etmek yetersiz bir terim olacaktır.

     İyi ki senin gibi bir Malatya sevdalısı ile tanıştım.

    Malatya’ya seni tanıtmayı, seni Malatya’da ağırlamayı bir borç bilirim.

    En kısa zamanda kendi şehrin Malatya’da seni görebilmek umuduyla…

    Hoşça kal, dostça kal…

 
Etiketler: Konya’da, Bir, Malatya, Sevdalısı,
Haber Yazılımı