Yazı Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 10:04
 
Maçlarımıza, Neden Seyirci Gelmiyor
Talat Şavata
gazete
 
 

     Malatya Büyük şehirdir. Merkez nüfusu 7 yüz bin civarında. Takımı süper Lig de ve şuanda 8. Sırada, stat da 27044 kişilik. 3 büyükler dediğimiz maçlarımız da bile bu yeni ve güzel stadı dolduramadık. Son iki maçımız saat 13.30 oynatıldı, her ne kadar bu maç saatine itiraz edilsin, maç saati değiştirilsin diye haykırdımsa da duyan olmadı, yönetim maç saatine itiraz dahi etmedi. Rize maçında hava da çok sıcaktı. Stat da 4 bin 322 biletli seyirci vardı. Son Sivas maçında ise sınavlar vardı, seyirci sayısı yine o civardaydı. Bizim takıma içerideki 2 hafta üst üste 13.30 saatinin verilmesi, TFF’nin Anadolu takımlarını küçümsemesinden başka hiçbir şey değil, zira Sivas’ta 2 hafta üst üste aynı saatte oynadı.

     Yaptığım araştırmalara göre, maçlara ilginin azlığına 2 temel sebep tespit ettim.

  1. Stadın şehre uzaklığı
  2. Yeni Malatyaspor’un Malatya’yı bütünüyle kucaklayamadığı. Tespitlerimi ve çözümünü anlaşılır bir dilde açıklayacağım.

1) Stadımız şehir merkezine 8 Km. Gidip gelmek kolay olmuyor. Ekonomik durum da iyi değil, gençlerin cebinde para da yok. Otobüse,  minibüse vereceğim parayı kahveye verip oturduğum yerde rahat-rahat maçımı izlerim düşüncesinde. Araç sahipleri de, benzin olmuş 7 lira.  Neden o kadar yakıt yakayım, bir de otopark sorunu ile uğraşayım gider kahvede seyrederim düşüncesinde. İşte bu sorunu gidermek çok zor değil. İşin yükü Büyükşehir Belediye Başkanlığına düşüyor. Maçtan 2 saat önce, şehrin merkezinden 3 veya 4 noktadan ücretsiz  Belediye otobüsü kaldıracak, ve dönüşte de ücretsiz olarak stat dan çıkanları şehre getirecek. Eski Belediye binasının yanındaki Ziraat Banksı önü, Sıtma pınarı, Fahri Kayahan bulvarı, Çevre yolu durağı ve Paşaköşkü durağı örneklerini verebilirim. Tabi bu durum maçtan bir gün önce halka duyurulmalı.

2) Yeni Malatyaspor eski Belediyespor dur. Malatyaspor amatöre düşünce, Spor toto 1. Ligde oynayan Belediyespor, Malatya’nın önüne (YENİ) kelimesini alarak, Yeni Malatyaspor oldu. Birde taraftarı rahatsız eden EVKUR ibaresi var ki bu sponsor reklamcı firmanın adıdır. Ahmet Çakır döneminde şampiyon olup Süper Lige terfi eden Yeni Malatyaspor, bu güzel başarıyı ne halka anlattı ne de Malatya ile paylaştı. Sonra gelen yönetimler de halka fazla inmediler, kapalı bir kutu gibi sanki AK Parti’li olan Büyükşehir Belediyesinin takımı gibi algılandı. Şimdiki yönetimi de Malatya’dan pek kimse tanımaz. Malatya futboluna emek verenler para verenler hep bir ilgi beklemişlerse de bu olgu gelişmemiştir. Hele sosyal demokratların gözünde bu takım AK Parti’nin takımıdır, bizi temsil etmiyor gözüyle bakılır ki, bu büyük bir yanlıştır. Fakat yöneticiler de hiç o insanlara inmemişler ve hep havalarda kaldıkları gerçeği de kanıksanamaz. Bir gerçek daha var, Malatya nüfus unun 5’te 2’si Alevi vatandaşlarımızdır. Bu yönetim adeta onlardan kopuktur. Yönetimde en az 2 Alevi kökenli sevilen sayılan vatandaşımızın olması gerekir Çünkü Alevi kökenli vatandaşlarımızın çoğu maça gelmiyor. Malatyaspor,  Malatya’nın ortak paydası olmak zorundadır. 1983-84 ruhu yeniden ihtas edilmelidir. Spor, kardeşlik ve centilmenliktir. Dünya kupalarında, Olimpiyatlar da hep bu vurgu öne çıkar, bu turnuvalar Dünya barışını tesis etmek için yapılır, Irk, Dil, Din ve Mezhep ayrımı yapmak Men edilmiştir. Yani futbolda siyaset olmaz, maça gelmeyen de hatalıdır, onları davet etmeyen de.

Yukarıda özetlediğim çalışmalar yapılırsa maçlarımız dolacak kanısındayım. Yazılarımı takip eden herkese en derin saygılarımı arz ederim.

 
Etiketler: Maçlarımıza,, Neden, Seyirci, Gelmiyor,
Haber Yazılımı