Yazı Detayı
10 Mayıs 2017 - Çarşamba 09:38
 
Malatya'da Üst Düzey Bir Sohbet
Murat Bilim
 
 

Bu günlerde Malatya'da 6.sı düzenlenen kitap fuarı çok aykırı bir söylemle bazılarının lostrasını bozuyor.

 Malatya çok farklı bir şehir. En aykırı uçların bir arada barındığı, beynin kendini en etkin kıldığı bir şehir. Radikal düşüncenin paralelinde geliştirdiği mutedil düşüncenin oluşturduğu paradigma girift deyimle zeka kamaştırıyor.

 Çok sevdik Malatya kitap fuarını. Burada bir kez daha Malatya'da böylesine bir kitap fuarının düzenlenmesine öncülük eden başından beri kimler varsa içten teşekkür ediyoruz. Gerçekten bu teşekkürü hak ettiklerini düşünüyorum.

 Kitap fuarında dolaşanları gözlemlediğimde şunu net bir şekilde görüyorum. Derdi olanlar, hele hele aklıyla derdi olanlar, dünyayla derdi olanlar, gelecekle derdi olanlar, ahreti dert edinenler kısacası akıllarına, duygularına tavan yaptırmak isteyenler aşk ile şevk ile dolaşıyorlar.

 Toplumun her kesiminden insan profili göre bilirsin. Siyasi düşüncenin yelpazesinin en sağından en soluna, orta yolcusundan, yolunu kaybetmişine, en akıllısından en delisine, zengini, yoksulu, her meslek grubundan, bayanından erkeğine, her tür giyim kuşam tarzından, çocuğundan büyüğüne kısacası cıvıl cıvıl Malatya kitap fuarı Malatya Malatya olalı böyle mutluluk görmedi. Malatya'ya hoş geldin, sefalar getirdin.

 Onlarca yayınevi, yüzlerce yazar, şair, düşünür Malatya'da her kes kendince bir sohbet halkasına her an rastlayıp acayip şekilde keyifli bir sohbet halkasına kendini ekleye biliyor. Şen ola Malatya şen ola. Malatya'yı baştanbaşa kitap bürümüş. Malatya düşüncede almış yürümüş.

 İşte bizde bu çerçevede Malatya Büyük Şehir Belediyesi Kültür A.Ş nin yazar buluşmalarına davetlerinden dolayı başta naif belediye başkanımız Ahmet Çakır Beyefendiye ve Kültür A.Ş Genel Müdürü hakikaten kadirşinas Beyefendi Sabri Akın'a içten teşekkür ediyoruz.

 Gelelim başlıktaki sözünü ettiğim gerçekten beyine fırtına estiren hatta kasırgaya dönüştüren sohbete. Vay kim tutar seni Murat Bilim, aç yelkenleri demir al bu limandan yelkenler fora.

 BİLSAM'da düzenlenen bu sohbette konuşmacılar Malatya Milletvekili çok değerli Nurettin Yaşar beyefendi ve yine bir birbirinden değerli yazar arkadaşlar Muhsin Kızılkaya, Seradar Arseven, Ahmet Ay gibi hakikaten hoş sohbet insanların sohbet halkasında BİLSAM başkanı çok değerli Prof. Dr. İbrahim Gezer, olumlu anlamda müzmin muhalif Dr. Ali yalçın, zorlu ikili Ferman Salmış ve Murat Bilim, beyefendi kişiliği ile gönlümüze taht kuran Avukat Raşit Alaca, kendisini hep liberal düşüncenin savunucusu olarak tarif eden yazar Recep Örek hele biri var ki küçüklüğümden beri kendime çok yakın gördüğüm sıcak sımsıcak içten samimi ve bilge tavırlı, Malatya düşüncesini İstanbul'a taşıyan ÇIRA yayınlarının sahibi her zaman abi olan Davut Güler abimiz, ve de kendisini BİLSAM düşünce derneğine adamış sevecen tavırlarıyla müzmin bekarımız Celaleddin Ercan, daha ismini burada zikredemediğim bir birinden değerli okuyan ve düşünen öğrenciler ve başka meslek grubundan arkadaşlarla hakikaten BİLSAM'da beyin fırtınası esti desek hiç mübalağa olmaz.

 

Şunu yazmasam haksızlık olurdu. Malatya milletvekili Nurettin Yaşar gerçekten dolu dolu bir vekil. Bu anlamda ezber bozuyor. Tam anlamıyla o bir entelektüel. Zevkle şevkle dinledim Malatya için çok isabetli bir vekil. Olağan üstü halle ilgili kendisiyle aynı düşünmesem bile kendisinin geliştirdiği düşünsel anlamdaki kaliteli argümanlar benim bilindik Milletvekili hafızama ezber bozdurttu.

 Hele programdan sonara yemekte sevgili Serdar Arseven'le aramda geçen esprilerin havada uçuştuğu sohbeti asla unutmayacağım. Benim mutlaka vekil olacağımı, buna yatkın bir duruşumun olduğunu hatta benimle bir röportaj yapacağını söyleyince Dr. Ali Yalçın durur mu peş peşe patlattı esprileri.

Bana acayip janjanlı bir nasihatte bulunuyor: Murat şöyle de tavan yap. Reis siyasi paradigmasından vazgeçse bile ben asla artık Reisin bu düşüncesinden vazgeçmem.

 Yemekte Muhsin Kızılkaya ile Nurettin Yaşar arasında uçuşan hakikaten düzeyi yüksek esprilerle bezenmiş sohbet, Serdar Arseven'in içten kahkaha attıran hoş sohbeti, Ahmet Ay beyefendinin tarihe iz düşümleri, Sevgili Davut Güler'in sohbete islami dizaynı, Ferman'ın sohbete farklı şekiller kazandırması, yine değerli il milli eğitim müdürümüzün sohbete çok değerli, düzeyli katkıları vede Ali Yalçın'la benim esprilere ezber bozdurmamız bu seçkin sohbet halkasının kahkahalarını Abdullah Gül parkına doğru dalga dalga yaydı.

 Bu sohbetin tek olumsuz yanı bence bir Hakkari'li, Diyarbakırlı ve bir Bingöl'lü nün gerekçesi ne olursa olsun bir türlü içime sindiremediğim olağan üstü halden yana tavır koymalarıydı.

 Reisin deyimiyle Tekkeye Mürit aramadık. En muhalif yanımızla da olsa sistem değişikliğine, Türkiye'nin eskilerinden kurtulup yeni Türkiye'lileşmesine içten samimi duygularımızla bu düzeyi yüksek sohbette katkıda bulunmaya çalıştık.

 Ez cümle Malatya Kitap Fuarı Malatya'ya güzellikler kazandırmaya devam ediyor.

 

   Selam, Sevgi, Dua...

 
Etiketler: Malatya'da, Üst, Düzey, Bir, Sohbet,
Yorumlar
Haber Yazılımı